Wybierz kolor dla siebie - farbowanie w wieku 20, 40 i 60 lat

Większość kobiet farbuje swoje włosy w domu. Dostępne na rynku farby mają jednak różne stopnie trwałości i ogromną paletę barw. Żeby wybrać właściwą, trzeba trzymać się kilku zasad - przede wszystkim dostosowując farbę do odcienia skóry i... wieku. Na przykładzie polskich gwiazd pokazujemy jak dopasować kolor do urody i czego zdecydowanie unikać.

20 - 30

Włosy młodych kobiet są jeszcze mocne i rzadko wypadają. Pielęgnacja ma na celu nawilżenie i wygładzenie pasm, bo intensywna regeneracja nie jest  jeszcze zwykle potrzebna. Podstawowym problemem po farbowaniu, może więc być puszenie się włosów i rozdwajanie końcówek.

Dlatego wybierając farbę w tym wieku warto zastanowić się najpierw jaką trwałość farby wybrać. Szampony lub pianki zmienią odcień o 2-3 tony nie wnikając w strukturę włosa, więc są najbardziej polecane w młodym wieku.

Najlepiej wybrać odcień zgodny z naturalnym kolorem. Jeśli włosy mają złote refleksy należy unikać zimnych barw, o niebieskawej bazie, jak platynowy, czy popielaty blond. Rozjaśniając włosy, pamiętaj, żeby brwi były przynajmniej o ton ciemniejsze niż odcień, który wybrałaś. W innym wypadku rysy twarzy się rozmyją. Ogniście rude włosy, wymagają natomiast szczególnej pielęgnacji - odżywek zamykających łuski, zapobiegających wypłukiwaniu koloru.

W wieku 20 - 30 lat, chętnie eksperymentujemy jednak z kolorami. To okres, w którym kolorowe ombre hair, lub nawet całe pasma są dozwolone. Taka zmiana wymaga jednak chemicznego rozjaśnienia włosów w salonie fryzjerskim, a to zabieg, przez który włosy mogą stać się łamliwe i zacząć wypadać. Konieczna będzie dodatkowa pielęgnacja odżywką i serum regenerującym.

Polecane:

Venita, Trendy Color Mousse, cena: ok. 8 zł

Garnier, Nutrisse Krem, cena: ok. 13 zł

L`Oreal, Casting Cr?me Gloss, cena: ok. 19 zł

Agnieszka Szulim, Ewa Farna, Ola Szwed

40 - 50

Włosy w tym wieku, powoli zaczynają tracić elastyczność, częściej się puszą, łamią i wypadają. Pielęgnacja, szczególnie długich włosów, musi więc mieć na celu regenerację kosmyków. Wybierając farbę, warto wybrać kosmetyk bez amoniaku.

W tym wieku trzeba uważać na postarzające, czyli nienaturalne kolory, takie jak oberżyna, platyna, czy czerń. Nie musisz wybierać odcieni zbliżonych do twojego naturalnego koloru, ale koniecznie zgodne z typem karnacji. Miodowy i złocisty blond dodadzą blasku brzoskwiniowej skórze, a rude refleksy w brązie podkreślą subtelną, jasną cerę.

Naturalne kolory mają dodatkową zaletę - wypłukiwanie koloru podczas codziennego mycia, działa na nie korzystnie, bo powstają w ten sposób świetliste refleksy.

Większość kobiet, jeszcze przed czterdziestymi urodzinami zauważa u siebie pierwsze siwe włosy. Pojedyncze pasma wyglądają nieestetycznie, dlatego zdecyduj się na farbowanie. Pełna naturalność, czyli siwe włosy na całej głowie, mogą wyglądać modnie, ale bardzo postarzają. Bezpieczniej jest zneutralizować siwiznę kolorem. Do wyboru są kremy i farby o różnej trwałości, także te przeznaczone specjalnie dla siwych włosów. Farby trwałe wnikają w strukturę włosa i nie wypłukują się, dlatego w 100 procentach pokryją srebrne pasemka.

Farby półtrwałe zarezerwowane są raczej dla kobiet, które jeszcze nie zaczęły siwieć, a zależy im na nadaniu intensywniejszego koloru swoim włosom, bez radykalnych zmian.

Polecane:

Schwarzkopf, Perfect Mousse, cena: ok. 20 zł

Avon, Advance Techniques, cena: 25 zł

Syoss Mixing Colors, cena: ok. 24 zł

Karolina Korwin-Piotrowska, Natasza Urbańska, Aleksandra Woźniak

60 +

W tym wieku siwe włosy zajmują już zwykle ponad połowę powierzchni głowy, są łamliwe i często wypadają. Farba powinna więc nie tylko silnie kryć siwiznę, ale też pielęgnować zniszczone włosy. Jeśli robisz trwałą, pamiętaj, że przerwa pomiędzy tym zabiegiem, a farbowaniem musi trwać minimum tydzień.

Od sześćdziesiątki warto unikać ciemnych kolorów, na których nawet najmniejsze odrosty będą wyraźnie widoczne. Ponadto dzięki jasnym, siwym włosom rysy twarzy łagodnieją i twarz wygląda lepiej.

Srebrne włosy będą wyglądały najkorzystniej u kobiet o bladej cerze i ciemnych oczach. Ciepła karnacja lepiej prezentuje się w naturalnych, bardziej miodowych barwach.

Uważaj jednak podczas farbowania włosów na blond. Jeśli masz jasną skórę, nie próbuj samodzielnie neutralizować żółtawych refleksów płukankami. Fryzjer dobierze odpowiednie proporcje blondu i fioletu, żeby nadać włosom chłodny odcień. Robienie tego domowymi sposobami może prowadzić do efektu niebieskich lub różowych włosów, które pamiętamy z głów naszych babć.

Polecane:

L`Oreal, Excellence Creme, cena: ok. 32 zł

Londa, Londacolor Grey Specials, cena: ok. 12 zł

Schwarzkopf, Natural & Easy, cena: ok. 15 zł

Krystyna Mazurówna, Ewa Kuklińska, Krystyna Janda

Więcej o: