Poradnik dostosowany do wieku: Sposoby na żylaki

Pajączki, obrzęk i sine plamy na skórze to często objawy towarzyszące żylakom. Zdecydowanie częściej chorują na nie kobiety, w szczególności po 40 roku życia lub w okresie ciąży. Sprawdziłyśmy jak walczyć z żylakami w różnym wieku, by uniknąć powstawania skrzepów i zatorów w naszych żyłach.

20 - 30 +

Są jedną z najpopularniejszych oznak przewlekłej niewydolności układu krążenia, zmorą kobiet po czterdziestce, ale coraz częściej także bolączką młodych dziewczyn. Według niektórych szacunków, nawet co druga osoba w Polsce może mieć żylaki. Choć dotykają także mężczyzn, to niestety za sprawą cieńszych i bardziej podatnych na uszkodzenia ścian żył, to my jesteśmy bardziej podatne na zwyrodnienia.

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia, chodzące w butach na wysokim obcasie i mające problem z utrzymaniem zbalansowanej diety, powinny szczególnie uważać na stan swoich nóg. Te trzy czynniki dotyczą jednak obecnie niemal każdej Polki. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka, nawet jeśli na twoich nogach nie pojawiły się jeszcze zgrubienia. Mierz obwód swoich łydek dwa razy dziennie - rano i wieczorem przez kilka dni. Jeśli różnica pomiędzy nimi będzie większa niż 1 cm, to znak, że nogi nadmiernie puchną.

Istnieją jednak sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim pamiętaj, że powodów powstania żylaków może być kilka. Żylaki pierwotne, to konsekwencja zbyt małej rozciągliwości naczyń żylnych, które powodują niewydolność zastawek i cofanie się większych ilości krwi. Zalegająca krew dodatkowo poszerza żyły. Przyczyną może być zastój (np. jeśli pracujesz siedząc przy komputerze) lub wręcz przeciwnie - zwiększone ciśnienie, np. w trakcie ciąży lub u osób stale narażonych na wysiłek fizyczny. Żylaki mogą także pojawić się jako konsekwencja przebytej zakrzepicy lub być po prostu wadą dziedziczną.

W młodym wieku warto więc zadbać o dobrą kondycję nóg. Przede wszystkim postaw na ruch. Spacery, jogging, pływanie, czy jazda na rolkach lub rowerze przyniosą przecież znacznie więcej korzyści niż tylko zmniejszenie żylaków. Nawet w pracy staraj się robić sobie krótkie przerwy, podczas których spaceruj, wchodź i schodź po schodach, albo nawet wykonuj ćwiczenia, takie jak przysiady. Siedząc przy biurku także nie zapominaj o swoich nogach. Nie zakładaj ich na siebie, nie krzyżuj, bo to blokuje swobodny przepływ krwi. Staraj się ruszać nogami siedząc, napinać mięśnie i spacerować w miejscu.

Niestety, to prawda, że noszenie szpilek zwiększa ryzyko powstania żylaków. Kilkunastocentymetrowe obcasy nie nadają się na co dzień, bo krew nie krąży w nich tak sprawnie jak powinna. Nie wybieraj też jednak zupełnie płaskiego obuwia. Najlepiej sprawdzą się buty delikatnie wyprofilowane, na obcasie o wysokości od 2 - 4 cm. Dobrze jest też zaopatrzyć się w żelowe wkładki, które amortyzują stopę i ułatwiają chodzenie nawet na wysokich obcasach.

Polecane kosmetyki:

Elancyl, Relaxing Spray for Tired Legs, cena: ok. 60 zł / 125 ml

Uzdrowisko Iwonicz S.A., Iwoniczanka, Prosto z Natury, Lawendowy krem do zmęczonych stóp kojąco - ochronny, cena: 12 zł / 100 ml

Dax Cosmetics, Perfecta Mama, Chłodzący krem na opuchnięte i zmęczone nogi z arniką górska i mentolem, cena: 12 zł / 100 ml


Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

40 - 50 +

Żylaki najczęściej pojawiają się właśnie po ukończeniu 40 roku życia. Nogi puchną, a po całym dniu obrzęk i ból wyraźnie dają się we znaki. Uprawianie sportów wciąż jest oczywiście wskazane i pomaga opóźnić lub całkowicie zapobiec powstaniu zgrubień. Pierwszymi objawami powstania żylaków jest osłabienie mięśni, uczucie ciężkości i napięcia, a nawet swędzenie skóry na nogach oraz obrzęki i przykurcze. Nieprzyjemne odczucia nasilają się w wysokiej temperaturze. Osobom cierpiącym na żylaki nie zaleca się więc opalania, brania gorących kąpieli ani korzystania z solarium, czy sauny. Ciepło rozszerza naczynia, przez co  są one jeszcze słabsze.

Nieleczone żylaki sprawiają, że nogi wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Na skórze pojawiają się przebarwienia, owrzodzenia, zaczerwienienia i wyraźne zgrubienia. Przede wszystkim jednak, niesprawne krążenie krwi może prowadzić  do powstawania skrzepów, zapalenia żył, a nawet do zatoru w płucach, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Jeśli lubisz chodzić w szpilkach, staraj się przynajmniej w pracy - jeśli siedzisz przy biurku, zdejmować je ze stóp, a kiedy tylko to możliwe, kładź się i trzymaj nogi lekko uniesione. Podczas codziennej kąpieli stosuj naprzemienne ciepły i zimny prysznic, który dobrze wpływa na ogólną kondycję twojej skóry. Zadbaj także o właściwą dietę, bo otyłość sprzyja powstawaniu żylaków.

Jedną z najpopularniejszych i skutecznych w początkowym stadium metod jest zachowawcze leczenie polegające na noszeniu elastycznych, uciskowych pończoch i opasek, unikanie długotrwałego siedzenia, szczególnie ze skrzyżowanymi lub założonymi na siebie nogami oraz stosowanie odpowiednich maści i suplementów diety. Warto też wprowadzać do swojego menu produkty bogate w witaminę C. Unikaj natomiast soli, która poza zatrzymywaniem wody w organizmie, zwiększa ciśnienie krwi. Powoduje to obrzęki i nieregularny jej przepływ w żyłach.

Niektórzy lekarze zalecają także stosowanie leków, a niektóre z nich dostępne są w aptekach bez recepty. To przede wszystkim produkty zawierające wyciągi z kasztanowca, arniki oraz orzecha włoskiego, ale działają one przede wszystkim w przypadku niewielkich zwyrodnień. Najważniejsze, by zażywane środki poprawiały krążenie jednocześnie wzmacniając ściany żył.

 

Polecane kosmetyki:

Varixinal, żel do zmęczonych nóg, cena: ok. 15 zł / 75 ml

Ziaja, Żel do nóg kasztanowy, cena: ok. 6 zł / 100 ml

Veno Spray, żel musujący na zmęczone nogi, cena: ok. 20 zł / 150 ml


Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

60 +

Z wiekiem nasilają się nieprzyjemne objawy związane z utrudnionym przepływem krwi w żyłach. Obrzęk na nogach narasta, a w ciągu dnia pojawia się bolesność uniemożliwiająca m.in. chodzenie w butach na wysokich obcasach. Dobór odpowiedniego obuwia, o maksymalnej wysokości 4 cm lub na koturnie zamiast szpilki, ma tu ogromne znaczenie. Ważne jest także wybieranie niezbyt obcisłych ubrań, w tym także rajstop. W aptekach dostępne są już pończochy, które łagodzą dolegliwości związane z żylakami.

Usunięcie widocznych zgrubień możliwe jest także poprzez wstrzykiwanie do żylaków środków obkurczających. Czynniki aktywne powodują w ten sposób zamknięcie chorej żyły i złagodzenie obrzęku. W przypadku mniejszych żylaków polecana jest laseroterapia, natomiast w bardziej zaawansowanym stadium warto rozważyć zabieg operacyjny. Sposób walki z nabrzmiałymi żyłami powinien pomóc wybrać lekarz. Należy go odwiedzić szczególnie jeśli nogi coraz mocniej bolą, puchną albo robią się sine.

Operacyjne usuwanie żylaków jest obecnie coraz rzadziej stosowane, ponieważ zabieg jest mocno inwazyjny. Polega on bowiem m.in. na strippingu, czyli po prostu ?oderwaniu? żyły odpiszczelowej. Kobiety chętniej decydują się dlatego na metodę laserową, bezbolesną i szybszą. Wiąże się ona także z mniejszym ryzykiem powikłań, a także zapewnia wyższą skuteczność. Już po ok. 40 minutach zabiegu istnieje szansa na to, że problem nie powróci w przyszłości.

Polecane kosmetyki:

Delia, Good Foot, Balsam do zmęczonych nóg z dziką miętą wodną, cena: 12 zł / 100 ml

Tołpa Body Pro, Light Legs, Reduktor zmęczonych nóg z funkcją drenażu limfatycznego, cena: 38 zł / 150 ml

Yves Rocher, Żel chłodzący do stóp z lawendą, cena: 21,90 zł / 50 ml

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: