Dieta na zdrowe i białe zęby

Szprotki z serem? A dlaczego nie! Żeby uchronić zęby przed próchnicą i cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas, należy urozmaicić codzienne menu o kilka prostych produktów. Pamiętaj, taka dieta nie wymaga żadnych wyrzeczeń.

Twarde warzywa i owoce

Są najlepszym sprzymierzeńcem zdrowego i mocnego szkliwa, ponieważ chronią go przed pękaniem. Chrupanie marchewki, jabłka czy kalarepy powoduje wytwarzanie większej ilości śliny, która wypłukuje osad i resztki jedzenia, które znajduje się między zębami, a więc tym samym je czyści.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Produkty bogate w wapń

Pierwiastek ten buduje szkliwo, czyli zewnętrzną warstwę zębów, która powinna być najtwardszą tkanką w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest ochrona zębiny, wewnętrznej i bardzo wrażliwej części zębów. Jeżeli chcesz by twoje szkliwo nie pękało, powinnaś wprowadzić do swojej codziennej diety jak najwięcej produktów bogatych w wapń. Jego najlepszym źródłem są kefiry, żółte i topione sery oraz mleko. Takie drobne ryby jak szprotki czy sardynki również obfitują w ten składnik.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Tłuszcze i minerały

Powinniśmy jeść dużo jajek, które zawierają sporą ilość magnezu i żelaza. Ryby natomiast są bogate w takie składniki jak: białko i witaminę D. Wszystkie te minerały i witaminy mają pozytywne działanie na gospodarkę wapniowo-fosforanową, która wpływa na twardość zębów. Jednak aby organizm przyswoił witaminę D, dietetycy zalecają spożywanie masła.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Czego lepiej unikać?

Aby zapobiec niszczeniu szkliwa na zębach, powinniśmy unikać papierosów, alkoholu, w szczególności czerwonego wina, który barwi zęby, a także słodkości oraz pieczywa, które może je oblepiać. Mamy tu na myśli pieczywo chrupie, kukurydziane lub ryżowe.

Powinnaś unikać również cytrusów czy nawet rabarbaru. Po ich zjedzeniu dręczy nas uczucie "szorstkości zębów", a to dlatego że owoce te zawierają kwasy owocowe, które wypłukują szkliwo, przez co powstaje nierówna powierzchnia na zębach.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: