Odcisk szminki, smugi od podkładu i samoopoalacza? Mamy triki na plamy od makijażu

Oto kilka prostych sposobów na pozbycie się czterech najczęstszych "makijażowych" plam.
Pomadka Pomadka shutterstock.com

Pomadka

Jeśli jest to czerwona, ale nie twoja pomadka na kołnierzyku koszuli twojego faceta, sprawa jest prosta. Jeśli jednak samej zdarzyło ci się coś pobrudzić w ten sposób, nie możesz po prostu wyrzucić ciucha z właścicielem. Zacznij od zastosowania lakieru do włosów na ślad - zostaw go tak na kilka minut, a następnie potrzyj gąbką nasączoną zimną wodą. Dopiero wtedy wrzuć ubranie do pralki. Innym sposobem jest przyklejenie kawałka taśmy samoprzylepnej do pobrudzonego miejsca i zdejmowanie w ten sposób resztek kosmetyku. Tłuste ślady po pomadce usuniesz natomiast za pomocą sody oczyszczonej, którą możesz wetrzeć w materiał na przykład za pomocą szczoteczki do zębów.

Eyeliner lub maskara Eyeliner lub maskara shutterstock

Eyeliner lub maskara

Ślady od tych kosmetyków są trudne do zmycia, ale pomoże ci w tym zwykła, kuchenna sól zmieszana z wodą. Niektórzy polecają także cytrynę oraz pastę do zębów, ale każdy z tych sposobów wymaga wcześniejszego sprawdzenia na mniej widocznym obszarze ubrania - trzeba uważać, by go nie odbarwić. Jeśli maskara była wodoodporna, możesz spróbować pozbyć się jej za pomocą płynu do demakijażu. Sprawdź jednak wcześniej czy nie zawiera on w swojej formule oleju, bo tylko pogorszysz sytuację.

Podkład Podkład shutterstock

Podkład

To właśnie z plamami od podkładu najczęściej się zmagamy. Przed pierwszym praniem spróbuj zmyć ślad żelem lub pianką do golenia albo delikatnym szamponem. Świetne rezultaty daje też odżywka do włosów - należy nanieść ją na plamę, potrzeć i zostawić na parę minut, by się wchłonęła. Następnie wrzucamy ubranie do pralki i pierzemy tak jak zwykle.

Samoopalacz Samoopalacz shutterstock

Samoopalacz

Wiosną zaczynamy używać samoopalaczy i choć producenci zalecają, by unikać noszenia jasnych ubrań po ich zastosowaniu, to często zdarza nam się ich nie słuchać. Walcząc z plamą zacznij od zwilżenia jej zimną wodą (wysoka temperatura utrwala plamę, dlatego ważne jest, by woda była naprawdę chłodna). Następnie zmyj plamę płynem do naczyń - zwykle świetnie radzi sobie z takimi zabrudzeniami.

Więcej o: