Balsamy z filtrem dostępne są chyba na każdej półce cenowej. My polecamy te, które nie tylko mają wysoki filtr SPF (jeśli masz jasną skórę wybierz nawet 50 SPF), ale także są wodoodporne i trwałe. Pamiętaj jednak, że jeśli opalasz się na zewnątrz powinnaś co dwie godziny nakładać balsam ponownie, bo traci on swoje właściwości ochronne.
Drożej: Clinique, SPF 40 Body Cream, cena: 105 zł
Taniej: La Roche-Posay, Anthelios XL Aqua-Lait SPF 50+, cena: 60 zł
Niezależnie od tego czy spiekłaś się na słońcu, czy jedynie lekko zarumieniłaś, latem warto stosować preparaty po opalaniu. Pozwalają one na intensywną regenerację skóry, złagodzenie ewentualnych zaczerwienień i utrwalenie opalenizny. Krem po opalaniu nie musi mieć właściwości chłodzących - jeśli uczucie mrowienia jest dla ciebie nieprzyjemne bez problemu znajdziesz kosmetyki pozbawione drażniących składników.
Drożej: Pat&Rub, Sun Fun, Balsam chłodząco-rozświetlający po opalaniu, cena: 85 zł
Taniej: Douglas Sun, After Sun Lotion, cena: 34.90 zł
Nie lubisz lub nie możesz się opalać? Nie oznacza to, że musisz rezygnować z opalenizny. Nie obawiaj się, że po użyciu samoopalacza twoja skóra przybierze kolor pomarańczy - dostępne obecnie kosmetyki umożliwiają uzyskanie naturalnego, złocistego koloru, a ryzyko powstania plam jest minimalne.
Drożej: St.Tropez, Self Tan Bronzing Mousse, cena: 120 zł
Taniej: Yves Rocher, Roślinna pielęgnacja samoopalająca & brązująca, Mgiełka samoopalajaca, cena: 29 zł
Opalanie twarzy w sztuczny sposób to odrębna historia. Nie używaj do tego celu kosmetyków samoopalających do ciała, bo mogą dać zbyt intensywny efekt. Skorzystaj lepiej ze specjalnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy - nie nakładaj jednak kosmetyku od razu na całą twarz. Zacznij od miejsc, które naturalnie najszybciej się opalają - nos, czoło, podbródek, kości policzkowe.
Drożej: Clarins, Instant Smooth samoopalacz do twarzy, Krem samoopalający, cena: 125 zł
Taniej: Sephora, Tinted Self-Tanning Face Gel, cena: ok. 60 zł
Przed nałożeniem samoopalacza, ale też po prawdziwym opalaniu, warto zrobić peeling. Złuszczając martwy naskórek ujednolicasz koloryt skóry, odświeżasz ją i sprawiasz, że staje się gładka. Nie musisz decydować się od razu na ostre, gruboziarniste scruby - drobnoziarnisty peeling przy codziennym prysznicu powinien ci jednak wejść w nawyk.
Drożej: Shiseido, Refining Body Exfoliator, cena: 175 zł
Taniej: I Coloniali, Playful Lychee - zmysłowy peelingujący żel pod prysznic, cena: 39 zł
Ochrona skóry twarzy jest szczególnie istotna, bo to właśnie nasza cera jest najbardziej podatna na powstawanie przebarwień po opalaniu. Wybieraj kosmetyki z jak najwyższym filtrem, ale takie, które nie pozostawiają na skórze białego, tłustego filmu.
Drożej: Lancaster, Sun Age Control Eye & Lips SPF30, cena: 145 zł
Taniej: Avene, Reflexe Solaire Tres Haute Protection SPF50+, cena: 40 zł
Na koniec coś dla prawdziwych miłośniczek opalania. Olejki do opalania najczęściej nie mają zbyt wysokich filtrów, ale za to nadają skórze blasku i pięknego odcienia. Polecamy szczególnie do stosowania na nogi i ręce, kiedy chcesz podkreślić kolor opalenizny w sukience.
Drożej: Collistar, Supertanning Moisturizing Dry Oil SPF 6, suchy olejek do ciała, cena: 75 zł
Taniej: Nivea SUN, Olejek do opalania w spray'u, cena: 24 zł