Tanie maski do twarzy z naturalnych składników, które przyrządzisz sama w domu

Glinki, płatki owsiane, winogrona - to tylko niektóre składniki, które wspaniale wpływają na wygląd naszej skóry. Wystarczy kilka minut aby przygotować maseczkę do twarzy z naturalnych składników. Jej koszt jest mniejszy niż masek kupowanych w drogeriach, a jedyne o czym musimy pamiętać to właściwości i działanie poszczególnych składników.
fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Zielona glinka - oczyści i odświeży

W zależności od koloru glinki mają różne zastosowania. Dostępne są w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich. Opakowanie glinki kupimy za około 6 złotych i spokojnie starczy nam na kilka razy.

"Stosuję maski z glinki od ponad roku. Nakładam maseczkę mniej więcej co 2 - 3 dni wieczorem na 15 minut przed nałożeniem kremu. Moja skóra jest nawilżona, napięta, a zmarszczki mniej widoczne. Tak niewiele pracy, a efekty są naprawdę zaskakujące." - opowiada 60-letnia Bożena.

Najprostszym sposobem wykonania maski jest zmieszanie około 2 łyżek glinki z odrobiną wody.

Glinka zielona jest bogata w minerały. Ma działanie dezynfekujące, ściągające i oczyszczające, przyspiesza gojenie ran i wygładza zmarszczki.  Poleca się ją szczególnie osobom ze skórą trądzikową.

Do maski z zielonej glinki można dodać kilka kropel cytryny, białko kurze lub kilka rozgniecionych winogron. Te dodatkowe składniki mają właściwości rozświetlające. Jeśli natomiast chcesz odżywić skórę dodaj do maseczki łyżeczkę miodu. Wodę natomiast możesz zastąpić ciepłym naparem ziołowym. Dla cery tłustej idealne zioła to: podbiał, szałwia, krwawnik, tymianek, skrzyp polny - zmniejszą pory i ukoją stany zapalne.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Glinka biała - dla cery delikatnej

Glinka biała przyspiesza gojenie i regeneruje skórę. Ma działanie oczyszczające i nawilżające, dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków o konsystencji prasowanego pudru czy cieni do powiek. Polecamy ją osobom ze skórą wrażliwą, suchą i delikatną.

Mieszając białą glinkę z wodą, możesz dodać do niej kilka kropel olejków eterycznych. Wtedy maska dodatkowo odżywi i nawilży skórę. Jeśli zdecydujesz się na dodanie olejku najpierw zmieszaj go z glinką, a na końcu zalej wodą. W innym wypadku mogą powstać grudki.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Glinka żółta o działaniu rozświetlającym

Po maseczce z żółtej glinki twoja skóra będzie rozświetlona, oczyszczona i odżywiona. Maska zmniejszy pory i wchłanie nadmiar sebum.

Zamiast wody możesz dodać trochę wody kwiatowej np. różanej, która ma działanie tonizujące lub wody cytrynowej o działaniu rozświetlającym.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Glinka czerwona - dla cery trądzikowej i dojrzałej

Ta glinka wygładza zmarszczki oraz ma działanie złuszczające i ściągające. Jest idealna dla osób z cerą dojrzałą, mieszaną i lekko przesuszoną.

Jeśli masz cerę trądzikową dodaj do tej maseczki odrobinę drożdży i mleka lub jogurtu naturalnego. Skóra będzie bardziej matowa i zmniejszy się liczba czerwonych kropek.

Jeśli twoja skóra jest zmęczona, aby ją odżywić zmieszaj łyżkę glinki czerwonej z białą, kilkoma kroplami oliwy z oliwek i olejku pomarańczowego (jeśli jednak masz skłonność do alergii nie dodawaj olejku bo może mieć działanie uczulające).

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Płatki owsiane - nawilżą i zahamują procesy starzenia się skóry

"2-3 razy w tygodniu przyrządzam sobie maski do twarzy ze składników, które znajduję w kuchni. Wiem jakie mają działanie i prawdopodobnie już nigdy nie kupię gotowych kosmetyków w drogerii". - napisała 36- letnia Ania.

Płatki owsiane są bogate w witaminy i minerały stąd ich dobroczynne działanie. Kosmetyki z ich dodatkiem łagodzą podrażnienia, nawilżają oraz hamują procesy starzenia się skóry. Maseczka z płatków owsianych jest idealna dla osób ze skórą wrażliwą i alergiczną, ze względu na przeciwzapalne działanie owsa.

Jak wykonać maseczkę?

Wsyp trochę płatków owsianych do miseczki i zalej gorącą wodą. Możesz dodać kilka listków zaparzonego rozmarynu i zmielonych migdałów. Taki kosmetyk będzie miał dodatkowo właściwości oczyszczające.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Marchewka - poprawi koloryt

Pijąc regularnie sok z marchwi szybko zauważymy poprawę koloru naszej skóry. Podobne działanie zyskamy nakładając maseczkę z marchewki bezpośrednio na skórę twarzy.

Zetrzyj marchewkę na tarce, dodaj do niej trochę jogurtu naturalnego i kilka kropel cytryny. Nałóż na twarz i po około 15 minutach zmyj letnią wodą. Dzięki tej mieszance twoja skóra uzyska ładny złocisty odcień.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Pomidor - zamknie pory

Zrób kompres z pomidora: Wyciśnij sok, zamocz w nim wacik i nałóż na tłuste partie skóry. Zdejmij waciki po 15 minutach. Pory powinny być mniejsze, a skóra oczyszczona i zmatowiona.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Pietruszka - ukoi

Do wykonania tego kompresu potrzebujesz więcej czasu, bo 12 godzin. Rozgnieć natkę pietruszki i zalej ją gorącą wodą. Odczekaj określony czas i odcedź napar. Zamocz w nim wacik i nałóż na powieki. Po kilkunastu minutach zdejmij kompres.

Pietruszka załagodzi podrażnienia wokół oczu i zmniejszy widoczność kurzych łapek.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Fasola - odżywi

Ugotuj szklankę fasoli i zetrzyj ją na jednolitą papkę. Dodaj do niej łyżkę oliwy i kilka kropel soku z cytryny. Taką mieszankę nałóż na twarz i dekolt i po 15 minutach zmyj ciepłą wodą.

Maseczka z fasoli sprawi, że skóra będzie odżywiona, promienna i elastyczna.

Więcej o: