10 najpopularniejszych mitów o retinolu - też w nie wierzyłaś?

Retinol, a właściwie wszystkie pochodne witaminy A, zwane retinoidami, to niezwykle popularne składniki kosmetyków. I dobrze, bo świetnie działają na naszą skórę - jest dzięki nim gładsza, zmarszczki płytsze, a przebarwienia jaśniejsze. Jednak czy na pewno wiemy o nich wszystko?
MIT: Retinol wygładza, bo złuszcza skórę MIT: Retinol wygładza, bo złuszcza skórę Shutterstock

MIT: Retinol wygładza, bo złuszcza skórę

Podczas stosowania kuracji z retinoidami, skóra jest często zaczerwieniona, a nawet zaczyna się złuszczać. Pochodna wit. A ma jednak inne zadanie - działa na dużo głębszych obszarach skóry i stymuluje produkcję kolagenu. To dlatego, a nie przez złuszczenie starych komórek, cera wydaje się gładsza, a zmarszczki płytsze.

MIT: Wszystko, co zaczyna się od MIT: Wszystko, co zaczyna się od "retino..." działa tak samo Shutterstock

MIT: Wszystko, co zaczyna się od "retino..." działa tak samo

Retinoidy to pochodne witaminy A, ale nie oznacza to, że wszystkie działają tak samo. W zależności od tego czy w twoim kremie znajduje się, np. retinol czy kwas retinowy, działanie produktu może być nieco inne. W tym zestawieniu bardziej korzystnie wypada drugi składnik - retinol jest bowiem łagodniejszy w działaniu i choć ostatecznie da taki sam efekt jak kwas retinowy, dojście do niego zajmie więcej czasu. Jeszcze łagodniejszy (co nie oznacza mniej skuteczny) jest propionian retinylu, inne mogą być dostępne wyłącznie na receptę, ze względu na potencjalne podrażnienia skóry.

MIT: Nie wolno się po nich opalać MIT: Nie wolno się po nich opalać Shutterstock

MIT: Nie wolno się po nich opalać

To chyba najpopularniejsze twierdzenie na temat retinolu - stosując krem zawierający ten składnik, nie wolno się opalać. Ma on powodować oparzenia słoneczne i przyspieszać powstawanie przebarwień. Pojawiają się już jednak badania wskazujące, że to mit. Dana Sachs, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Michigan twierdzi, że najnowsze badania wskazują, że nawet jeśli retinol minimalnie podnosi wrażliwość skóry na słońce, to nie na tyle, by mieć wpływ na poparzenie, czy spowodować trwałe zmiany.

MIT: Nakładać tylko na suchą skórę MIT: Nakładać tylko na suchą skórę Shutterstock

MIT: Nakładać tylko na suchą skórę

Na wielu kosmetykach z retinoidami widnieje zalecenie, by produkt nakładać na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę. Dermatolodzy nie są jednak zgodni co do tego, czy rzeczywiście wilgotność może wpływać na tempo działania i bezpieczeństwo stosowania pochodnych witaminy A. Prawdopodobnie nie ma żadnego znaczenia jak nakładasz krem - liczy się to, jak on został skomponowany i jak twoja skóra reaguje na retinol.

MIT: Na efekty trzeba czekać 6 tygodni MIT: Na efekty trzeba czekać 6 tygodni Shutterstock

MIT: Na efekty trzeba czekać 6 tygodni

Niestety, to zazwyczaj tylko chwyt reklamowy. Na prawdziwe - widoczne i trwałe efekty, trzeba zwykle poczekać przynajmniej dwa razy dłużej. Kuracja z zastosowaniem retinoidów jest bardzo skuteczna, bo zmarszczki rzeczywiście ulegają spłyceniu, ale to jednak metoda dla cierpliwych. Bądź wytrwała!

MIT: Należy porzucić kurację, gdy skóra jest podrażniona MIT: Należy porzucić kurację, gdy skóra jest podrażniona Shutterstock

MIT: Należy porzucić kurację, gdy skóra jest podrażniona

Podrażnienie cery jest integralną częścią całego procesu. Witamina A początkowo sprawia, że skóra jest zaczerwieniona i piekąca, ale dermatolodzy uspokajają - objawy ustępują po ok. 2 tygodniach, bo komórki przyzwyczajają się do nowego składnika. Jeśli nieprzyjemne objawy są naprawdę dotkliwe, możesz stosować kosmetyki z retinolem rzadziej, na przykład 2 razy w tygodniu, a później stopniowo zwiększać częstotliwość ich nakładania.

MIT: Skóra pod oczami jest za delikatna na retinol MIT: Skóra pod oczami jest za delikatna na retinol Shutterstock

MIT: Skóra pod oczami jest za delikatna na retinol

Skóra pod oczami rzeczywiście jest delikatna - kilkakrotnie cieńsza niż skóra na całej twarzy. Dlatego należy jej się szczególne traktowanie i osobne kremy. Mogą, a nawet powinny one jednak zawierać retinol. Uważaj, by kosmetyk nie dostał się do oka, bo spowoduje pieczenie. Nie martw się - nie wyrządzi ci poza tym żadnej krzywdy.

MIT: Działają tylko na zmarszczki MIT: Działają tylko na zmarszczki Shutterstock

MIT: Działają tylko na zmarszczki

Retinoidy polecane są nie tylko osobom, u których pojawiły się pierwsze zmarszczki, ale też tym, które zmagają się z trądzikiem. Maść z witaminą A należy stosować w takim przypadku na całą twarz, a nie punktowo na wypryski. Ma ona bowiem ustabilizować pracę gruczołów łojowych, a nie osuszyć pojedyncze krostki.

MIT: Po pół roku efekt pryska MIT: Po pół roku efekt pryska Shutterstock

MIT: Po pół roku efekt pryska

Nie do końca. Rzeczywiście, u niektórych osób po pewnym czasie stosowania retinoidów (zwykle to minimum rok), kremy przestają przynosić tak spektakularne efekty jak na początku. Powodów może być wiele. Być może dla osiągnięcia bardziej intensywnego rezultatu konieczne będzie zastosowanie innej odmiany wit. A (łącznie z tymi dostępnymi wyłącznie na receptę), a może warto na jakiś czas zrezygnować z retinolu i przerzucić się na inny składnik o działaniu przeciwzmarszczkowym.

MIT: Tylko wysokie stężenie gwarantuje skuteczność MIT: Tylko wysokie stężenie gwarantuje skuteczność Shutterstock

MIT: Tylko wysokie stężenie gwarantuje skuteczność

W zależności od stężenia retinolu, może on działać szybciej lub wolniej na naszą skórę. Nie oznacza to jednak, że "słabszy" (0,25 proc.) jest w ogóle niepotrzebny. Stosuje się go w kremach pod oczy, a także poleca się osobom o wrażliwej skórze, dla której kuracja mocniejszymi stężeniami byłaby trudna do zniesienia. Przed rozpoczęciem stosowania kremu z pochodną wit. A skonsultuj się więc z dermatologiem - dowiedz się jakie stężenie i rodzaj retinoidów będą dla ciebie najlepsze.

Więcej o: