Chcesz wygładzić zmarszczki? Rób masaż!

Okazuje się, że codzienny kilkuminutowy masaż nie tylko wygładzi drobne zmarszczki, ale też uelastyczni skórę twarzy i sprawi, że będzie bardziej ukrwiona i zrelaksowana.
Krem do twarzy Krem do twarzy Fot. Shutterstock

Po co masować?

Masując twarz odprężamy napięte mięśnie. Szybsza cyrkulacja krwi sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona, ukrwiona i dotleniona, a zmarszczki mniej widoczne.

Przed wykonaniem masażu oczyść dokładnie skórę z makijażu i wszelkich zanieczyszczeń. Zwiąż włosy gumką lub załóż opaskę, żeby kosmyki nie przyklejały ci się do twarzy. Możesz użyć kremu nawilżającego lub natłuszczającego, olejku np. kokosowego, arganowego lub oliwy z oliwek.

Do masażu używamy palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Nałóż na nie trochę kosmetyku i masuj.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Podbródek

Masaż zacznij od brody i podbródka. Głaszcz kilkakrotnie owal twarzy ruchem w kierunku skroni. Następnie na zmianę delikatnie podszczypuj i zewnętrzną stroną dłoni poklepuj podbródek. Opóźnisz  jego opadanie, a owal twarzy będzie dłużej elastyczny.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Usta

Następnie masujemy okolice ust. Samymi opuszkami palców masuj okolice ust ruchami okrężnymi. Kilkakrotnie powtórz masaż. To ćwiczenie jest idealne na tak zwane pionowe zmarszczki "palacza".

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Nos

Od ust przejdź do masażu nosa. Bruzdy wargowo-nosowe mogą bardzo postarzać dlatego wymagają dużej uwagi. Masaż polegać będzie na punktowym uciskaniu skóry od nozdrzy w kierunku kącików ust. Powtórz czynność kilka razy.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Czoło

Czoło masujemy od środka w kierunku skroni. Zacznij więc od zmarszczek między brwiami. Pojawiają się najczęściej kiedy wpadamy w złość lub długie godziny spędzamy przed komputerem. Żeby zapobiec ich pogłębianiu kolistymi ruchami masuj przestrzeń między brwiami.

Jeśli robią ci się tzw. lwie bruzdy na czole za pomocą trzech palców masuj czoło od środka wzdłuż brwi. Na koniec kilka razy poszczyp tą okolicę czoła.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Kurze łapki

Okolice skroni charakteryzują się bardzo cienką skórą, dlatego musisz szczególnie uważać na ten obszar. Masaż (okrężne ruchy) rozpocznij od wewnętrznych kącików oczu, poprzez brwi i następnie kości policzkowe wróć do tego samego miejsca. Na koniec na zmianę masuj skronie robiąc "ósemki" i delikatnie je poklepuj. Pamiętaj, aby nie rozciągać skóry w tych okolicach bo przez to tworzą się na niej zmarszczki!

Więcej o: