Życie towarzyskie w gruzach. Pięć czynników, które je rujnuje

Trudno o zachowanie bliskich kontaktów, kiedy ktoś jest fizycznie odpychający albo my sami się ukrywamy, bo wydaje nam się, że np. rzednące włosy to powód do wstydu i ukrywania się w domu. Na problemy są na szczęście konkretne rozwiązania.
. . Fot. Super Fantastic/Flickr.com

Przepocone pachy

Mokre pachy... Letni koszmar środków komunikacji męskiej. Wątpliwa przyjemność dla osób, które znalazły się w polu rażenia, ale także ogromny powód do zmartwienia, dla osób, które nie są w stanie zapanować nad nadmiernym poceniem się.

Najlepiej widać je na błękitnych koszulach - wtedy kolor materiału nasączonego potem zmienia się w granatowy, oraz szarościach - ubranie pod pachami przybiera grafitowy odcień.

Pot jest naszym sprzymierzeńcem pomagającym w termoregulacji ciała. Pojawia się jako reakcja na podwyższoną temperaturę ciała lub stres i tak naprawdę jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach powodują bakterie i tłuszcze, które łączą się z potem. Nie zawsze wiąże się to z brakiem pielęgnacji.

Odpowiedzialność za problem może ponosić schorzenie określane mianem nadpotliwości, które dotyka ok 1% całej populacji. Gdy antyperspiranty są nieskuteczne, a problem nasila się, pomocny może być botoks. Ten, wbrew pozorom, stosuje się nie tylko w zabiegach odmładzających. - Toksyna botulinowa, zwana powszechnie botoksem, ma właściwości blokujące gruczoły potowe, dzięki czemu wydzielanie potu znacznie się zmniejsza. Aplikacja odbywa się za pomocą cieniutkiej igły, przy znieczuleniu i jest bezbolesna. Cały zabieg trwa ok. 30 minut, a jego efekty utrzymują się przez pół roku - tłumaczy dr Barbara Dudka-Żyrek z Body Care Clinic w Katowicach.

Depilacja Depilacja Shutterstock.com

Wąs i bródka

Gęsty zarost na twarzy, plecach, brzuchu czy nogach mężczyzny nie budzi zniesmaczenia. Jednak owłosienie górnej wargi, brody lub brzucha może stanowić problem dla kobiet i stać się czynnikiem utrudniającym kontakty towarzyskie, zawodowe oraz partnerskie. Włosy potrafią także wyrastać między piersiami oraz na wysokości nerek.

Przyczyn nadmiernego owłosienia jest kilka: uwarunkowania genetyczne, schorzenia endokrynologiczne czy działanie leków. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie hormonalne. Bywa jednak, że włoski pojawiają się miejscowo: na brodzie, podbrzuszu lub występują zbyt obficie w okolicach bikini.

Można radzić sobie we własnym zakresie, domowymi sposobami - używając depilatora goląc włosy, depilując woskiem. Nie jest to jednak ostateczne rozwiązanie, a odrastaniu często towarzyszy wrastanie włosów oraz punktowe zapalenia wyglądające bardzo nieestetycznie i mogące zostawić trwałe blizny.

Rozwiązaniem może być depilacja laserowa X-lase, która trwale usuwa owłosienie. Laser niszczy brodawki włosów, bez których te nie mogą rosnąć. Zabieg wymaga kilku powtórzeń, ponieważ laser działa jedynie na włosy będące w fazie wzrostu. Terapia jest jednak warta zachodu, zwłaszcza gdy nieestetyczny wąsik wpędza nas w kompleksy.

. . Fot. Paulhami/Flickr.com

Śmierdzące stopy

W Polsce w wielu domach przestrzega się rytuału ściągania butów podczas wizyt w domach rodziny i znajomych. A to dość kłopotliwe - zwłaszcza, dla osób, którym stopy ?waniają?. W pewnym momencie rezygnujemy z odwiedzin u znajomych, rodziny, czy aktywności na siłowni. Unikamy wszelkich sytuacji, w których będziemy musieli zdjąć buty. W skrajnych przypadkach nie trzeba ich nawet zdejmować, bo zapach wyczuwalny jest nawet wtedy, gdy trzewiki pozostają na stopach.

Uwaga, to może być grzybica! Jej rozwojowi sprzyjają: nieprzewiewne obuwie wykonane ze sztucznych materiałów, nadmiar spożywanych cukrów, niektóre leki, brak odpowiedniej higieny. Grzyby uwielbiają wilgotne środowisko, rozwijają się w przestrzeniach między palcowych i przy paznokciach. Walkę z nimi należy podjąć jak najszybciej. Jeżeli nie zadziałają preparaty dostępne bez recepty, powinniśmy udać się do dermatologa. Problem nie rozwiąże się sam, możemy zarazić pozostałych domowników, a objawy będą coraz silniejsze. Grzybica to choroba nawracająca, wyjątkowo uporczywa i nawracająca. Gdy nie skutkują środki z apteki, warto zapisać się na terapię światłem laserowym. W ciągu 2-4 serii zabiegów można całkowicie usunąć grzybicę, nie niszcząc jednocześnie skóry ani paznokci.

. . Fot. Lorena Buena/Flickr.com

Wykwity na twarzy

Mieliście trądzik lata świetlne temu, w wieku 13-14 lat? Wiek wcale was nie chroni przed nawrotem choroby. Coraz częściej zmagają się z nim  dorośli. Potrafi skutecznie nabawić kompleksów i stać się powodem dyskryminacji towarzyskiej.

Oprócz zmian hormonalnych trądzik może powstawać na skutek używania niewłaściwych kosmetyków, nadmiernego pocenia się, zażywania niektórych leków lub tabletek antykoncepcyjnych.

Walka z nim jest długotrwała i mozolna, ale przynosi rezultaty. Większość przypadków trądziku wymaga leczenia farmakologicznego. Ważne są jednak odpowiednia dieta oraz wsparcie kosmetyczne. W zależności od nasilenia problemu, jego podłoża i kuracji leczniczej dobrane zostaną odpowiednie preparaty lub zabiegi, takie jak: mezoterapia bezigłowa, mikrodermabrazja korundowa, specjalne peelingi, kwas migdałowy. Zaniedbanie trądziku lub niewłaściwe z nim postępowanie grozi powstaniem głębokich blizn. Zlikwidowanie ich wymaga profesjonalnego wsparcia kosmetycznego, a także zabiegów np. laserem Nd:Yag.

. . Fot. Vinyl Meister/Flickr.com

Rzadkie włosy

Łysienie... Spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, którzy widzą, że mają miej na głowie, ale także tym, którzy choć mają gęstą czuprynę, martwią się, że sytuacja może się odmienić. Łysienie dotyka nie tylko mężczyzn, ale też kobiety. Wypadanie włosów wzmaga dodatkowo stres, zmniejsza poczucie pewności siebie, w przypadku kobiet może być przyczyną wyłączenia się z życia społecznego.

Przyczyn łysienia jest wiele: zaburzenia hormonalne, stres, zła dieta, brak witamin, genetyka. Wyróżnia się także kilka rodzajów łysienia, a ich leczenie przebiega zależnie od podłoża problemu. Jeśli przyczyna wypadania włosów nie jest wyraźna, ratunek może przynieść mezoterapia igłowa skóry owłosionej głowy lub mezoterapia mikroigłowa. Podczas zabiegu w skórę głowy wstrzykiwane są powierzchniowo substancje pobudzające wzrost włosów i zapobiegające ich wypadaniu. Dzięki kuracji wypadanie włosów może się zmniejszyć o 70%, a odrost możliwy jest na poziomie 20%.

Więcej o: