Czego możesz nauczyć się oglądając swój język?

O języku nie mówi się wcale, a może powiedzieć nam wiele na temat naszego zdrowia.
shutterstock shutterstock shutterstock

Język

Język odpowiada nie tylko za mowę i smak. Już starodawna medycyna chińska traktowała go jako wyznacznik zdrowego organizmu. Nie mówi się o nim wiele i niewiele osób o niego pyta.

- Ważny jest jego kolor, pojawiające się przebarwienia, afty i nadżerki. Dla stomatologa język może być źródłem informacji o stanach zapalnych jamy ustnej lub grzybicy. Bywa, że zmiany wymagają leczenia farmakologicznego ? tłumaczy dr Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zwykłego szczotkowania zębów?

shutterstock shutterstock shutterstock

Biały nalot

To normalne jeśli na twoim języku zauważasz białawy nalot - większość osób go ma. Są za niego odpowiedzialne brodawki smakowe i bakterie pozostające na języku po resztkach jedzenia.

Jeśli jednak nalot robi się intensywny i coraz bardziej biały, jest to alarm, że powinniśmy udać się do dentysty bo może być to objaw grzybicy jamy ustnej, kiły lub anemii. Rozwojowi chorób jamy ustnej sprzyja przyjmowanie antybiotyków i niektórych leków, które powodują zachwianie równowagi bakteryjnej.

Aby zapobiegać namnażaniu się bakterii należy jeść jogurty naturalne, bogate w żywe kultury bakterii.

shutterstock shutterstock shutterstock

Brązowo - fioletowy problem

Kiedy zauważysz, że mimo niejedzenia jagód lub innych barwiących potraw twój język zabarwił się, znaczy że czas bić na alarm.

Brązowe zabarwienie może świadczyć o problemach trawiennych i niedotlenieniu organizmu. Fioletowy, siny kolor języka może być oznaką niedoboru witamin B12 i B2.

Pamiętaj, aby od razu nie wpadać w panikę. Kolor języka zmienia się pod wpływem niektórych leków, napojów, pokarmów, a nawet gorączki.

shutterstock shutterstock shutterstock

Wypryski

Owrzodzenia, afty, nadżerki mogą pojawiać się na języku  gdy organizm jest osłabiony lub po terapii antybiotykowej. W aptekach możemy zaopatrzyć się w preparaty, które przyspieszą leczenie. Większość ran powinna zniknąć w ciągu 7 dni. Jeśli jednak problem nie mija, a wrzody są duże i bolesne, powinniśmy udać się do stomatologa.

shutterstock shutterstock shutterstock

Żółty kolor

Żółty nalot na języku może być spowodowany infekcją bakteryjną lub cofaniem się kwasów żołądkowych. Problem z refluksem zaburza naturalną równowagę bakteryjną w obrębie jamy ustnej.

Należy jednak pamiętać, że spożywanie dużej ilości kawy lub pikantnych przypraw także może objawiać się żółtym zabarwieniem języka. Pamiętajmy więc o obserwacji naszego języka. Nie bez powodu idąc do lekarza prosi nas o otworzenie ust i powiedzenie "AAAA..."

Więcej o: