Zimowy efekt zombie - jak radzić sobie z cieniami pod oczami?

Zimą mamy jaśniejszą cerę i zwykle krócej śpimy. Jest to pora roku, która wyjątkowo skutecznie eksponuje nasze cienie pod oczami, przez które wyglądamy na przemęczone i niewyspane. Nie pomaga już nawet korektor, puder, ani okulary.
shutterstock shutterstock shutterstock

Dlaczego dręczą nas cienie?

Trudno jest podać dokładny powód powstawania cieni pod oczami. Podobnie jak przy wypadaniu włosów przyczyn może być wiele. Zwykle mówi się o genetycznym dziedziczeniu cienkiej skóry pod oczami, nie ma ona podściółki z tkanki tłuszczowej i  widać przez nią wszelkie zmiany w obrębie naczyń krwionośnych - również wylewy i gromadzenie ciemniejszego barwnika.

- Cienie pod oczami pojawiają się także z wiekiem, gdy tracimy kolagen i zmniejsza się gęstość skóry. Mogą być wynikiem sezonowej alergii, nadmiaru promieniowania UV, problemów z zatokami. Ważne, aby ustalić czy pojawieniu się sińców towarzyszyły inne dolegliwości, aby wykluczyć podłoże chorobowe - tłumaczy dr Justyna Wykręt z Body Care Clinic w Katowicach.

Jeśli po obserwacjach rodziców i dziadków wyeliminujesz podłoże genetyczne, ciemne kolory wokół oczu mogą pojawiać się w przypadku anemii, odwodnienia, cukrzycy, atopowego zapalenia skóry lub problemów wątrobowych. Wydawałoby się, że sińce są tylko względem estetycznym, ale wiele mogą powiedzieć nam o stanie naszego zdrowia.

shutterstock shutterstock shutterstock

Rozpocznij walkę w domu

Istnieje wiele sposobów walki z cieniami pod oczami w warunkach domowych. Najbardziej znanymi metodami są okłady z czarnej herbaty, lipy, rumianku czy bławatka. Również świetlik znany jest ze szczególnie skutecznego działania rozjaśniającego i antybakteryjnego. Poleca się go nie tylko w formie okładów, ale także w postaci gotowych kremów.

Może was to zdziwić, ale ziemniak również ma właściwości rozświetlające. Wystarczy zetrzeć warzywo i nałożyć na twarz w formie kompresu. Po kilkunastu minutach dokładnie umyj twarz i od razu zauważysz pierwsze efekty. Przeciw cieniom działa oczywiście odpowiednia ilość snu,  pojawianie się z kolei powoduje kawa - nie odświeży, a raczej nasili problem. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Dobre nawilżenie skóry przywraca jej blask, elastyczność i wspomaga wchłanianie się kosmetyków.

shutterstock shutterstock shutterstock

Profesjonalne uderzenie

Jeśli domowa pielęgnacja nic nie daje, możliwe, że cienka skóra w okolicy twoich oczu jest przyczyną cieni. Nie martw się, istnieją profesjonalne zabiegi, które pomogą ci się ich pozbyć.

Pierwszą metodą jest mezoterapia igłowa. Polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnym preparatem, który nawilża i odżywia skórę.

Innym zabiegiem, który może pomóc jest zabieg Cryolift, wykorzystujący jednocześnie terapię światłem, zimnem i składnikami odżywczymi, które docierają w najgłębsze warstwy skóry. Zabieg jest bezbolesny, a budowa jak i działanie specjalnej głowicy nie powodują uczucia dyskomfortu u pacjentki.

Takie sporadyczne zabiegi najlepiej jest wspierać kosmetykami i domowymi zabiegami. Kompleksowe działania spowodują, że zamiast jak zombie z podkrążonymi oczami, będziemy mieć jasną, promienną i jednolitą cerę.

Więcej o: