Dietetyczne pułapki karnawału

Podczas imprezy zwykle nie patrzymy na to co jemy. Jesteśmy pochłonięci magią zabawy i nie myślimy czy jedzenie na karnawałowym stole jest zdrowe.
shutterstock shutterstock shutterstock

Ranking stomatologiczny

Lekarze stomatolodzy przygotowali subiektywny ranking przekąsek i napojów, które trzeba jeść ze szczególną ostrożnością, jeżeli nie chcemy zaszkodzić swojemu uśmiechowi. Na szczęście żaden z tych produktów nie zniszczy zębów od razu, ale regularne podjadanie może odbić mieć trwałe i widoczne rezultaty.

Ważne jest, żeby zwracać uwagę na to co się je i nie zapominać o higienie. Zwykle nie mamy ze sobą szczoteczki dlatego można posłużyć się niegazowaną wodą mineralną, żeby po każdej ?problematycznej? przekąsce móc przepłukać usta. Przed jakimi produktami szczególnie przestrzegają stomatolodzy?

shutterstock shutterstock shutterstock

Owoce suszone i kandyzowane

Suszone owoce dzięki swej gumowej konsystencji łatwo przylegają do zębów. Dostają się w powierzchnie międzyzębowe i w związku z tym trudno je usunąć bez dokładnego szczotkowania. Są też przepełnione cukrami prostymi - pożywką dla bakterii.

- Nasze zęby nie przepadają za tego typu przekąskami, najlepiej je ograniczać, a jak bardzo je lubimy, to nie zapominajmy o dokładnym myciu zębów z użyciem szczoteczki o średniej twardości włosiu i nitki dentystycznej, żeby oczyścić każdy zakamarek ? radzi dr n. med. Mariusz Duda ? stomatolog z Duda Clinic w Katowicach.

shutterstock shutterstock shutterstock

Twarde cukierki i landrynki

Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że od zbyt dużej ilości słodyczy psują się zęby. Twarde cukierki i landrynki trzeba długo ssać przez co cukier w nich zawarty stale i powoli dostarcza energii nie tylko naszemu organizmowi, ale również bakteriom w jamie ustnej powodującym próchnicę.

- Najlepiej ich unikać, a po ewentualnym spożyciu przepłukać usta niegazowaną wodą mineralną - ostrzega dr Duda.

shutterstock shutterstock shutterstock

Słodkie, gazowane napoje

Słodkie napoje, podobnie do słodyczy bogate są w cukry i kwasy ułatwiające rozwój szkodliwych bakterii. Dzięki płynnej konsystencji wnikają w każdy zakamarek jamy ustnej. Brzmi strasznie prawda?  Lepiej wybierać napoje bezcukrowe, a najlepiej wody mineralne i herbaty ziołowe.

Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com

Alkohol

Alkoholu nie brakuje na większości karnawałowych imprez. Nawet jeśli nie zawiera dużo cukru sam w sobie (dopiero w drinkach) to zmniejsza wydzielanie śliny, odpowiedzialnej za oczyszczanie zębów i ich ochronę. Ślina przeciwciała również bakteriom próchnicowym.

shutterstock shutterstock shutterstock

Kwaśne owoce i soki owocowe

Świeżo wyciskane owoce są zdrowe i korzystne dla naszego organizmu oraz dostarczają wielu witamin, jednak mogą zaszkodzić naszym zębom. Zawarte w nich kwasy i cukry proste są tym, co bakterie lubią najbardziej.

- Kwasy zmiękczają szkliwo, a kwaśne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego pamiętajmy, żeby po zjedzeniu owocu czy wypiciu soku nie myć od razu zębów tylko odczekać ok. 20 minut, bo zmiękczone szkliwo jest dużo bardziej podatne na uszkodzenia przez szczoteczkę do zębów - mówi dr Mariusz Duda.

shutterstock shutterstock shutterstock

Chipsy

Przez to, że są twarde mogą powodować uszkodzenia i krwawienie dziąseł. Łatwo przylepiają się do powierzchni zębów dlatego trudno je usunąć. Stają się pożywką dla bakterii próchnicowych przyczyniając się do rozwoju płytki nazębnej. Zamiast chipsów sięgnijmy po orzechy - dostarczą nam dodatkowo dużo witamin i mikroskładników.

Więcej o: