Jak zapobiegać zmarszczkom? Rady i wskazówki

Brak zmarszczek na twarzy to niespełnione marzenie większości kobiet. Nie da się przed nimi uciec, ale można im w porę zapobiegać. Co robić, by opóźnić starzenie się skóry? Zobacz nasze wskazówki.
Picie wody podczas treningu powinno być stałym elementem każdego treningu. Picie wody podczas treningu powinno być stałym elementem każdego treningu. Fot. Shutterstock

Nawilżaj skórę od środka

Efekty odwodnienia organizmu najszybciej zauważamy na skórze. Staje się wiotka, traci elastyczność i blask. Warto tu zaznaczyć, że to właśnie sucha skóra najszybciej się starzeje i jest podatna na powstawanie zmarszczek. Aby temu zapobiegać pamiętajmy o codziennym nawilżaniu skóry od środka. 1,5 - 2 litra wody dziennie powinno być dla nas oczywistym obowiązkiem.

Pamiętaj o zbilansowanej diecie

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy z tego, jak bardzo na stan cery wpływają spożywane przez nas posiłki. Wszelkie produkty zawierające konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku oraz toksyny, mogą powodować zmiany skórne takie jak wypryski, zaczerwienienia, a spożywane często - także starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek.

Gdy zależy nam na urodzie, lekkostrawna, zdrowa dieta, pełna warzyw i nieprzetworzonych produktów powinna być priorytetem. Powinnaś wybierać produkty zawierające dużo składników mineralnych oraz witamin: E, A, oraz K. Wzbogać więc swoje menu o takie produkty jak: kasze, oliwę z oliwek, olej lniany, świeże owoce i warzywa, pestki nasion. Pij dużo wody oraz zielonej herbaty, która przeciwdziała wolnym rodnikom.

 Fot. 123 RF

Unikaj słońca

Zbyt częste przebywanie na słońcu ma negatywne skutki na stan naszej skóry. Zewnętrzne czynniki powodują podobne zmiany do tych wywołanych starzeniem naturalnym, ale niestety - pojawiają się zdecydowanie wcześniej i mają większe nasilenie. Dlaczego tak się dzieje? Promieniowanie UV odpowiada za uszkodzenie kolagenu i elastyny. Skóra traci jędrność, ponieważ rozdzielane zostają włókna elastynowe. Ze względu na zbyt dużą ilość słońca nieprawidłowo działają również włókna kolagenowe - zatrzymują mniejsze ilości wody, a cera szybko staje się odwodniona. 

Jak temu zapobiec? Najlepszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest zwyczajne ograniczenie przebywania na słońcu. Gdy jednak nie jest to możliwe, koniecznie powinniśmy użyć kremu ochronnego z wysokim filtrem (twarz posmarujmy kremem, którego SPF wynosi 50).

Zbyt częste przebywanie na słońcu ma negatywne skutki na stan naszej skóry. Zewnętrzne czynniki powodują podobne zmiany do tych wywołanych starzeniem naturalnym, ale niestety ? pojawiają się zdecydowanie wcześniej i mają większe nasilenie. Dlaczego tak się dzieje? Promieniowanie UV odpowiada za uszkodzenie kolagenu i elastyny. Skóra traci jędrność, ponieważ rozdzielane zostają włókna elastynowe. Ze względu na zbyt dużą ilość słońca nieprawidłowo działają również włókna kolagenowe ? zatrzymują mniejsze ilości wody, a cera szybko staje się odwodniona.
Jak temu zapobiec. Najlepszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest zwyczajne ograniczenie przebywania na słońcu. Gdy jednak nie jest to możliwe, koniecznie powinniśmy użyć kremu ochronnego z wysokim filtrem (twarz posmarujmy kremem, którego SPF wynosi 50).
 Fot. Shutterstock

Regularnie stosuj kremy

Dobrane do rodzaju cery kremy, powinniśmy stosować zarówno rano jak i wieczorem (na dokładnie oczyszczoną twarz). Przed dwudziestym rokiem życia sięgajmy po te nawilżający, później rewitalizujące oraz ujędrniające, przeciwzmarszczkowe. 

Na jakie składniki warto zwrócić uwagę? Kremy powinny zawierać pochodne witamin A oraz E, kwas hialuronowy oraz koenzym Q10. Na skórę pod oczami stosujemy kremy lżejsze kremy o delikatnej konsystencji.

Więcej o: