5 błędów, które popełniamy podczas mycia twarzy

Mycie twarzy wydaje się być najprostszym elementem codziennej pielęgnacji. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że wykonujemy to nieprawidłowo. Złe nawyki mogą mieć szkodliwe konsekwencje dla stanu naszej cery. Zobacz 5 najczęściej popełnianych błędów oraz rady, które pomogą ci zamienić je na właściwe przyzwyczajenia.
niespłukiwanie preparatów niespłukiwanie preparatów Fot. Agencja Wyborcza.pl, Shutterstock

Niewystarczające spłukiwanie

Często czynność spłukiwania wykonujemy niejako "od niechcenia." Niedokładne usuwanie preparatów oczyszczających, może powodować wysuszanie skóry, zaczerwienienia. Szczególnie uważać powinny osoby o wrażliwej cerze - pozostałości kosmetyku bardzo szybko mogą ją uczulić, powodować pieczenie. Gdy ten zły nawyk zdarza nam się nader często, może być źródłem problemów skórnych. Pamiętajmy też o wyborze kosmetyku - koniecznie zrezygnujmy z mydła, które nadmiernie wysusza skórę.

Rozwiązanie: Nie ma innej rady niż zwyczajna dokładność. Warto poświęcić kilka sekund więcej i dokładnie zmyć preparat oczyszczający. Największą uwagę zwróćmy na nos, linię szczęki i konkury twarzy. Po zakończeniu czynności, przyjrzyjmy się w lustrze, czy na pewno nie ma żadnych pozostałości. Lekko spłukać powinniśmy również płyn micelarny, tonik, żel do mycia twarzy - czynność ta poprawi oddychanie skóry, dzięki czemu rankiem cera będzie wyglądała na wypoczętą i zadbaną.

Często czynność spłukiwania, wykonujemy niejako ?od niechcenia?. Niedokładne spłukiwanie preparatów oczyszczających może powodować wysuszanie skóry, zaczerwienienia. Szczególnie uważać powinny osoby o wrażliwej cerze ? pozostałości kosmetyku bardzo szybko mogą ją uczulić, powodować pieczenie. A gdy ten zły nawyk zdarza nam się nader często, może być źródłem problemów skórnych. Pamiętajmy też o wyborze kosmetyku ? koniecznie zrezygnujmy z mydła, które nadmiernie wysusza skórę.
Rozwiązanie: Nie ma innej rady niż zwyczajna dokładność. Warto poświęcić kilka sekund więcej i dokładnie zmyć preparat oczyszczający. Największą uwagę zwróćmy na nos, linię szczęki i konkury twarzy. Po zakończeniu czynności, przyjrzyjmy się w lustrze, czy na pewno nie ma żadnych pozostałości. Lekko spłukać powinniśmy również płyn micelarny, tonik, żel do mycia twarzy ? poprawi to oddychanie skóry, a to z kolei spowoduje, że rankiem cera będzie wyglądała na wypoczętą i zadbaną.
 Fot. kolaż kobieta.gazeta.pl

Nieodpowiednia temperatura

Temperatura wody ma bardzo duże znaczenie w czasie mycia twarzy. Mitem jest, że wysoka temperatura otwiera pory, natomiast niska je zamyka. Prawda jest taka - choć ciepła, nawet bardzo ciepła woda jest przyjemna i wydaje się być odpowiednią, może niestety powodować produkcję zbyt dużej ilości sebum, bądź przesuszenie skóry. Dodatkowo zdaniem ekspertów powoduje uszkodzenie warstwy lipidowej, która chroni nas przed bakteriami i alergenami. 

Rozwiązanie: Do mycia twarzy używajmy letniej wody - taka będzie najlepsza dla naszej cery. Doskonale ją oczyści, rozluźni, a my poczujemy się uspokojeni.

Temperatura wody ma bardzo duże znaczenie w czasie mycia twarzy. Mitem jest, że wysoka temperatura otwiera pory, natomiast niska je zamyka. Prawda jest taka ? choć ciepła, nawet bardzo ciepła woda jest przyjemna i wydaje się być odpowiednią, może niestety powodować produkcję zbyt dużej ilości sebum, bądź przesuszenia skóry. Dodatkowo zdaniem ekspertów powoduje uszkodzenie warstwy lipidowej, która chroni nas przed bakteriami i alergenami.
Rozwiązanie: Do mycia wody używajmy letniej wody ? taka, będzie najlepsza dla naszej cery. Ddoskonale ją oczyści, rozluźni, a my poczujemy się uspokojeni.
Czym myć twarz Czym myć twarz Fot. Shutterstock

Tarcie gąbeczką i ręcznikiem

Do mycia twarzy często używamy gąbeczki, bądź szczoteczki. Nie jest to dobry pomysł, gdyż z reguły zapominamy o ich oczyszczaniu. Poza tym zbyt mocno dociskamy je do naskórka. Nawet, gdy samo umycie twarzy przebiegło prawidłowo, szkodę możemy sobie wyrządzić również niewłaściwym wycieraniem. Odruchowo mocno trzemy twarz pierwszym lepszym ręcznikiem, który najprawdopodobniej zawiera mnóstwo bakterii, których przed chwilą się pozbyliśmy. Tym samym uzyskujemy odwrotny skutek, od zamierzonego.

Rozwiązanie: Specjaliści są podobnego zdania - do mycia twarzy, zamiast gąbeczek i innych produktów, lepiej użyć jest po prostu dłoni, wykonując delikatne ruchy, przypominające masaż. Palcami najdokładniej wyczujemy, jaki nacisk będzie najodpowiedniejszy. Jak natomiast wycierać twarz? Lekko przykładajmy do cery czysty, miękki ręcznik, bądź jednorazową chusteczkę. Ważne jest, by nie wykonywać tego zbyt gwałtownie.

Do mycia twarzy często używamy gąbeczki, bądź szczoteczki. Nie jest to dobry pomysł, gdyż z reguły zapominamy o ich oczyszczaniu. Poza tym zbyt mocno dociskamy je do naskórka. Nawet, gdy samo umycie twarzy przebiegło prawidłowo, szkodę możemy sobie wyrządzić również niewłaściwym wycieraniem. Odruchowo mocno trzemy twarz pierwszym lepszym ręcznikiem, który najprawdopodobniej zawiera mnóstwo bakterii, których przed chwilą się pozbyliśmy. Tym samym uzyskujemy odwrotny skutek, od zamierzonego.
Rozwiązanie: Specjaliści są podobnego zdania ? do mycia twarzy zamiast gąbeczek i innych produktów, lepiej użyć jest po prostu dłońmi, wykonując delikatne ruchy, przypominające masaż. Palcami najdokładniej wyczujemy, jaki nacisk będzie najodpowiedniejszy. Jak natomiast wycierać twarz? Lekko przykładajmy do cery czysty, miękki ręcznik, bądź jednorazową chusteczkę. Ważne jest, by nie wykonywać tego zbyt gwałtownie.
błedy mycie twarzy błedy mycie twarzy Fot. Shutterstock

Zła częstotliwość

Za rzadkie mycie twarzy (bądź omijanie tej czynności) jest dużym błędem. Pamiętajmy jednak, że działa to w dwie strony - nie możemy z tym również przesadzić, myjąc twarz więcej niż trzy razy dziennie, gdy nie zachodzi taka potrzeba. Prowadzi to paradoksalnie do nadprodukcji sebum. Nie należy ponadto przesadzać z peelingami - zbyt często stosowane uwrażliwiają skórę twarzy na czynniki zewnętrzne. 

Rozwiązanie: Najlepszym wyjściem jest oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie - rano, oraz wieczorem, zmywając zanieczyszczenia z całego dnia i przygotowując skórę na regenerację w czasie snu. Gdy danego dnia nie nosiliśmy makijażu, nie pociliśmy się, nie ma powodu, by myć twarz częściej niż raz, bądź dwa razy dziennie. Dobrze jest, dać skórze chwilę odpoczynku od codziennie stosowanych preparatów.

Za rzadkie mycie twarzy (bądź omijanie tej czynności) jest dużym błędem. Pamiętajmy jednak, że działa to w dwie strony - nie możemy z tym również przesadzić, myjąc twarz więcej niż trzy, cztery razy dziennie, gdy nie zachodzi taka potrzeba. Prowadzi to paradoksalnie do nadprodukcji sebum. Nie należy ponadto przesadzać z peelingami - zbyt często stosowane uwrażliwiają skórę twarzy na czynniki zewnętrzne.
Rozwiązanie: Najlepszym wyjściem jest oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie ? rano, oraz wieczorem, zmywając zanieczyszczenia z całego dnia i przygotowując skórę na regenerację w czasie snu. Gdy danego dnia nie nosiliśmy makijażu, nie pociliśmy się, nie ma powodu, by myć twarz częściej niż raz, bądź dwa razy dziennie. Dobrze jest, dać skórze chwilę odpoczynku od codziennie stosowanych preparatów.

Późne nakładanie kremu

Preparaty nawilżające, niejednokrotnie nakładamy długo po umyciu twarzy, zamiast zaraz po jej oczyszczeniu. Zbyt długie zwlekanie, może powodować słabsze efekty ich działania.

Rozwiązanie: Kremy nawilżające powinniśmy nakładać bezpośrednio po umyciu twarzy, kiedy skóra jest delikatnie wilgotna. Wtedy właśnie cera najłatwiej przyswaja składniki aktywne. Taka sama zasada dotyczy serum oraz kremów o innym działaniu, niż nawilżające.

Więcej o: