Sekrety urody Marokanek - jakich kosmetyków używają jedne z najpiękniejszych kobiet świata?

Nieskazitelna, odżywiona cera oraz lśniące i gładkie włosy to główne atuty osławionej już na całym świecie urody Marokanek. Kobiety z Maroka doskonale wiedzą, że piękno to przede wszystkim zasługa odpowiedniej pielęgnacji. Utarło się, że urodę zawdzięczają olejkowi arganowemu, ale nie tylko o nim będzie dziś mowa. Oto inne urodowe rytuały kobiet z Maroka.
Olej arganowy Olej arganowy Fot. Shutterstock

Olejek arganowy

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Olej arganowy, czyli "płynne złoto Maroka" to bez wątpienia najbardziej ceniony, kultowy marokański kosmetyk. Olejek pozyskiwany jest poprzez ręczne zmielenie ziaren owoców drzewa arganowego. Jego właściwości kosmetyczne są bardzo szerokie. Przede wszystkim olejek działa nawilżająco i przeciwzapalnie. Dzięki zawartości witaminy E oraz przeciwutleniaczy ma także silne właściwości przeciwstarzeniowe oraz wygładzające. Co więcej olejek regeneruje podrażnioną skórę, łagodzi trądzik i objawy łuszczycy. 

Olejek arganowy znajduje zastosowanie także w pielęgnacji paznokci i włosów. Sprawia, że stają się mocniejsze i pełne blasku. Często występuje w składzie szamponów, odżywek czy masek, może być również stosowany bezpośrednio na włosy, należy go jednak obficie spłukać, aby nie obciążył włosów.

ZOBACZ: OLEJ ARGANOWY - MAROKAŃSKIE CUDO, KTÓRE NADAJE SIĘ DO WSZYSTKIEGO?

czarne mydło czarne mydło Fot. Shutterstock

Czarne mydło afrykańskie

Czarne mydło, znane również jako "Savon noir" jest popularne w wielu regionach Afryki, a przede wszystkim w Maroku. Stosuje się je zarówno do mycia twarzy jak i całego ciała. Zalecane jest szczególnie w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, gdyż posiada właściwości oczyszczające. Czarne mydło doskonale odżywia cerę dzięki dużej zawartości witaminy E, a także witaminy A, żelaza. To naturalne mydło powstaje z rozdrobnionych oliwek oraz oliwy z oliwek, które po dodaniu ługu potasowego gotuje się w kadziach w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Wbrew temu co sugeruje nazwa mydło nie powinno mieć czarnego koloru (ten mają zazwyczaj podróbki), prawdziwe mydło powinno być pokryte różnymi odcieniami brązu.

olejek różany olejek różany Fot. Shutterstock

Woda i olejek różany

Marokanki używają płatków róż do wytworzenia najróżniejszych produktów kosmetycznych. Do tonizowania cery stosują wodę różaną, która odżywia i rozświetla skórę. Jest idealna dla cery dojrzałej, zmęczonej, pozbawionej kolorytu. Ponadto woda różana uelastycznia cerę oraz dogłębnie ją nawilża.

Kolejnym popularnym kosmetykiem jest olejek różany. Ma on właściwości kojące oraz łagodzące w związku z czym często stosowany jest na miejsca podrażnione, suche. Olejek mocno nawilża cerę i nadaje jej świeży blask. Można go także stosować w celu odżywienia łamliwych paznokci lub włosów. Dobra wiadomość dla osób żyjących w ciągłym stresie - bardzo intensywny zapach olejku rozluźnia napięcia nerwowe i uspokaja.

zielona glinka zielona glinka Fot. Kolaż

Zielona glinka

Marokańska zielona glinka jest jednym z najdłużej stosowanych w historii produktów do oczyszczania twarzy. Naturalna maseczka z glinki ma głębokie działanie antybakteryjne, oczyszczające oraz wygładzające. Jest szczególnie polecana do pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej. Glinka może być używana do rewitalizacji skóry twarzy, pleców oraz klatki piersiowej.

marokańska herbata marokańska herbata Fot. Shutterstock

Miętowa zielona herbata

Zielona herbata z dodatkiem mięty to bardzo popularny w Maroku napój orzeźwiający. Pije się ją tam w naprawdę dużych ilościach (kilka filiżanek dziennie). Dzięki zawartości antyoksydantów herbata ma właściwości przeciwstarzeniowe. To między innymi dzięki niej Marokanki zachowują młody, świeży wygląd na dłużej.

hammam hammam Fot. Shutterstock

Hammam

Hammam to otwarta łaźnia, do której Marokańczycy chodzą mniej więcej raz w tygodniu, by przejść zabieg oczyszczający. Zabieg łączy w sobie aromaterapię, masaż z użyciem kluczowych składników (olejku arganowego i innych olejków eterycznych). Wizyta w łaźni ma poprawiać uwalniać toksyny oraz oczyszczać skórę, dzięki czemu na dłuższy czas zachowuje ona młody wygląd.

Perfumy w kremie

Marokańskie perfumy różnią się od tych dostępnych na sklepowych półkach nie tylko ze względu na charakterystyczny zapach, ale także konsystencję i opakowanie. Marokanki często używają utwardzanych perfum w kremie, z dużym dodatkiem olejków eterycznych. Wystarczy jedynie odrobina kremu, by zapach utrzymywał się przez cały dzień.

Takie perfumy można przygotować samodzielnie rozgrzewając ze sobą wosk, olejek migdałowy oraz wybrane olejki eteryczne. Mieszaninę należy następnie przelać do metalowej foremki i odstawić do utwardzenia na kilka dni.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: