Wszystko co chciałabyś wiedzieć o depilacji laserowej

Na zawsze pozbyć się niechcianych włosków i cieszyć się ładną, gładką skórą. Recepta? Depilacja laserowa. Na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej metody depilacji odpowiada dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic z Ośrodka Medycznego OSTEOMED.
Depilacja laserowa Depilacja laserowa Fot. Shutterstock

Dlaczego warto?

Tradycyjne metody usuwania owłosienia: golenie, woskowanie czy depilator dają krótkotrwałe efekty. Wiążą się z nimi ryzyko wrastania włosów, pojawienia się reakcji alergicznych, a nawet powstawania blizn. Depilacja za pomocą lasera to metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia z dowolnych partii ciała w sposób trwały i to bez naruszania delikatnej struktury skóry. Tym bardziej, że technologia urządzeń do depilacji laserowej ulega ciągłym ulepszeniom.

Najnowocześniejsze lasery wyposażone są w inteligentne czytniki poziomu melaniny. Dzięki nim  urządzenie rozpoznaje indywidualne właściwości skóry i przesyła do systemu komputerowego. Po analizie otrzymanych danych parametry zabiegu zostają dopasowane indywidualnie do włosów pacjenta. Dzięki czemu można zastosować bardziej efektywne współczynniki bez ryzyka oparzenia. Przykładem takiego lasera najnowszej generacji laser diodowy VECTUS firmy Palomar.

Depilacja laserowa wymaga odpowiednich przygotowań Depilacja laserowa wymaga odpowiednich przygotowań Fot. Avanti24

Kto nie może poddać się depilacji?

Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu. Jednym z podstawowych z nich jest opalona skóra, a także przyjmowanie leków i ziół światłouczulających.

Zabiegów depilacji laserowej nie wykonuje się również u kobiet w ciąży, osób z rozrusznikiem serca, a także u osób mających skłonności do przebarwień lub nieprawidłowego gojenia się ran tzn. tworzenia bliznowców. Wśród przeciwwskazań znajdują się też nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie, a także choroby skóry takie jak: łuszczyca czy bielactwo. Zabiegi nie są wskazane dla pacjentów z epilepsją, gdyż impuls lasera może wywołać atak, a same leki przeciwpadaczkowe są lekami fotouczulającymi.

Depilacja laserowa Depilacja laserowa Fot. Shutterstock

Czy depilację laserową można wykonać latem?

Zabieg depilacji można wykonać o każdej porze roku pod warunkiem, że skóra nie jest opalona. Dodatkowo przed zabiegiem zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Po przeprowadzeniu depilacji laserowej obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum 4 tygodnie, ale już po tym czasie można jechać na urlop i nie mieć problemu z włosami.

Jeśli po pierwszym zabiegu usuniemy prawie wszystkie włoski, mamy okres gładkiej skóry, który trwa nawet do 8 tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi można kontynuować dopiero po kilku miesiącach, gdy zejdzie już opalenizna.

W jaki sposób przygotować skórę do zabiegu?

Co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem nie należy usuwać włosów mechanicznie za pomocą depilatora, pęsety, wosku czy kremu. Przed wykonaniem zabiegu nie wolno podrażniać skóry, aby depilowane powierzchnie nie były np. skaleczone lub zaczerwienione. W dniu poprzedzającym zabieg przy użyciu maszynki należy dokładnie ogolić miejsce, które będzie poddane zabiegowi. Przed zabiegiem skóra powinna być umyta i niczym nieposmarowana.

Czy zabieg jest bolesny?

Każdy pacjent impulsy lasera odbiera indywidualnie, ale urządzenia są zwykle zaopatrzone w systemy zmniejszające te odczucia.

W przypadku nowoczesnych laserów, takich jak diodowy Paloma VECTUS komfort, zapewnia nie tylko bardzo szybkie tempo pracy urządzenia, ale również zastosowane w głowicy chłodzenie kontaktowe. Oznacza to, że skóra jest chłodzona przed, w trakcie i po emisji światła. W rezultacie wyczuwalność emitowanego ciepła jest minimalna, a jej komfort znacznie wzrasta. Pozwala to zastosować wyższą energię w trakcie zabiegu, a tym samym w znaczący sposób zwiększyć jego skuteczność. Pomimo to osobom o bardzo niskiej wrażliwości na ból zaleca się przyjście na zabieg wcześniej i posmarowanie naświetlanej skóry maścią znieczulającą.

Aby depilacja laserowa była skuteczna konieczne jest wykonanie minimum trzech takich serii, w odstępie 2 - 3 miesięcy Aby depilacja laserowa była skuteczna konieczne jest wykonanie minimum trzech takich serii, w odstępie 2 - 3 miesięcy Fot. Shutterstock

Ile razy należy wykonywać zabiegi, aby pozbyć się owłosienia?

Ostateczna liczba zabiegów zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz partii ciała, którą depilujemy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj lasera jakim wykonywany jest zabieg. Aby całkowicie pozbyć się niechcianego owłosienia należy wykonać co najmniej trzy zabiegi w odstępie ok. sześciu tygodni.

Należy pamiętać, że włosy raz naświetlone nie odrastają, a konieczność powtarzania zabiegu związana jest z cyklem ich wzrostu. Usunąć można tylko te włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu czyli są widoczne ponad powierzchnią skóry. Pewna ich liczba, w czasie zabiegu, pozostaje w fazie ?uśpienia?, czyli tkwią w głębi skóry i nie można ich naświetlić. Dlatego też by zniszczyć wszystkie włosy wymagana jest seria zabiegów.

Więcej o: