W czasie deszczu dzieci się nudzą! Jak urozmaicić maluchom jesienne zabawy?

Późną jesienią coraz trudniej w ciekawy sposób zorganizować dzieciom czas na świeżym powietrzu. Dni są coraz krótsze, robi się znacznie chłodniej, często pada deszcz. Ponadto, szczególnie dzieci w wieku szkolnym, są już znudzone typowymi jesiennymi zabawami - takimi jak zbieranie liści czy robienie naszyjników z jarzębiny i kasztanów. Nie oznacza to jednak, że maluchy są skazane tylko na oglądanie bajek. Podejdź do sprawy kreatywnie!
Malowanie farbami Malowanie farbami fot. flikr.com, kelly taylor

Niecodzienne malowanie farbami

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Wszystkie dzieci uwielbiają rysować i malować. Przyzwyczajone do standardowego pędzla będą zachwycone, kiedy zamiast niego dostaną np. gęsie pióro!

Zanim przystąpicie do malowania jesiennych krajobrazów, wybierzcie się na spacer. Szukajcie pomocnych akcesoriów - piór różnych ptaków, grubych źdźbeł trawy, kłosów czy patyczków. Kiedy wrócicie do domu, zebrane skarby wykorzystajcie zamiast pędzla. Rysunki będą bardzo oryginalne. A ta zabawa pobudzi wyobraźnię każdego dziecka.

Latawce Latawce fot. flikr.com, Andras Csore

Nietypowe latawce

Dzieciaki zazwyczaj uwielbiają bawić się wśród liści. Podczas jednego ze spacerów postarajcie się nazbierać jak najwięcej dużych, niezniszczonych liści jednego gatunku drzewa, np. klonu. Kolejne liście należy połączyć ze sobą za pomocą nitki. Kiedy utworzą one długi "ogon" przymocowujemy ostatni liść do patyka.

Teraz wystarczy chwycić patyk w dłoń, zacząć biec, a kolorowe liście będą układać się niczym ogon latawca i cieszyć dzieci feerią barw.

Liście Liście fot. flikr.com, Philippe Put

Ozdabianie koszulek

Popularną zabawę, odwzorowywanie liści na papierze, warto nieco urozmaicić. Kartki zastąpcie białymi lub czarnymi koszulkami. Wystarczy położyć liść na materiale i odrysować go za pomocą niezmywalnych farb. Można też pokryć farbą cały liść i "stemplować" nim tkaninę.

Taka zabawa pozwala poznać i zapamiętać kolejne gatunki drzew, a ponadto uczy kreatywności. Tak oryginalnie ozdobioną koszulkę można wykorzystać np. podczas balu przebierańców.

Zgadywanki Zgadywanki fot. flikr.com, Molly

Nieco inne zgadywanki

Kiedy za oknem plucha i nie doszedł do skutku wasz zaplanowany spacer, dziecko nie musi być skazane wyłącznie na oglądanie bajek. Podczas takiego popołudnia możecie pobawić się w rozpoznawanie różnych kształtów.

Zdejmij dziecku buty i skarpetki, zawiąż opaską oczy i posadź na kanapie. Podkładaj pod jego bose stopy kolejne przedmioty. Mogą to być na przykład: długopisy, grzebień, piłka czy klocki.

Tę zabawę możecie też zmodyfikować. Zasłoń opaską lub chustką oczy dziecka i częstuj je kolejnymi owocami lub warzywami. Ciekawe czy odgadnie tylko po smaku jabłko, pomarańczę czy cytrynę. Produkty koniecznie pokrój na drobne kawałki.

Poszukiwanie skarbów Poszukiwanie skarbów fot. flikr.com, Jack Zalium

Poszukiwacze skarbów

Oczywiście szukanie skarbów najlepiej zorganizować w plenerze. W zamkniętym terenie można umieścić różne gadżety, nagrody w postaci słodkości albo wskazówki, które pozwolą odnaleźć główny skarb. Dzieci dostają przygotowaną przez rodziców mapę, na której są zaznaczone kolejne punkty.

Taką zabawę można jednak przygotować także w domu. Podczas nieobecności dzieci przygotuj kryjówki na kolejne wskazówki. Możesz wykorzystać w tym celu szkatułki na biżuterię, kosz na brudną bieliznę czy najniższe szuflady. Co może być poszukiwanym skarbem? Na przykład bilety do kina!

Więcej o: