Z patelni na twarz? Uważaj, bo olej kokosowy może bardzo zaszkodzić!

Olej kokosowy... Przypisuje mu się niezliczone, fantastyczne wręcz właściwości. Czy to jednak nie kolejna moda wsparta maszyną marketingową? Obserwujemy takie zjawiska na każdym kroku i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jego działanie może nam tak naprawdę bardzo zaszkodzić.
Olej kokosowy Olej kokosowy Fot. tracy benjamin/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Z patelni na twarz? Uważaj, bo olej kokosowy może bardzo zaszkodzić!

Olej kokosowy... Przypisuje mu się niezliczone, fantastyczne wręcz właściwości. Czy to jednak nie kolejna moda wsparta maszyną marketingową?

Obserwujemy takie zjawiska na każdym kroku i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jego działanie może nam tak naprawdę bardzo zaszkodzić.

Mity na temat oleju kokosowego rozwiewa Bożena Społowicz - pierwsza - i do tej pory jedyna - skin coach w Polsce. Ma niemal dwudziestoletnie doświadczenie w pielęgnacji cery, a łączy je ze specjalistyczną wiedzą z zakresu kosmetologii, chemii i technologii kosmetyków, a także dietetyki i przyjmowania suplementów. Prowadzi liczne warsztaty, między innymi z komponowania spersonalizowanych kosmetyków. Właścicielka SPA prowadzonego w duchu slow beauty.

Bożena Społowicz, skin coachBożena Społowicz, skin coach. Fot. Archiwum prywatne

- Wiem, jak trudno jest zweryfikować wszystkie informacje i przekazy reklamowe, którymi jesteśmy zalewani, szczególnie że o rzekomych zaletach oleju kokosowego słyszymy z każdej strony, a większość przecież nie może się mylić.

Niestety, działa tu efekt domina, a jego początkiem są firmy kosmetyczne próbujące po prostu zwiększyć swoje zyski. Czasem przyjemny zapach i ładne opakowanie wystarczą, byśmy zamiast pomagać swojej skórze, zaczęli jej szkodzić.

Olej kokosowy w kuchni? Tak!

Od smażenia rozpoczęła się jego sława i na tym polu jest ona jak najbardziej zasłużona. Olej kokosowy należy wprawdzie do tłuszczów nasyconych, które są często przyczyną miażdżycy i chorób krążenia, ale dotyczy to raczej tłuszczów o długich łańcuchach węglowych, czyli tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (np. masło).

70 procent oleju kokosowego stanowią kwasy tłuszczowe nasycone o średnich łańcuchach, zaliczane do tzw. dobrych, i dlatego warto włączyć go do swojej diety. Aby dobrze wybrać, trzeba znać podział olejów ze względu na metodę ich pozyskiwania:

Oleje rafinowane - wytwarzane w bardzo wysokiej temperaturze w celu wyeliminowania wszelkich zanieczyszczeń i wody, nadania neutralnego koloru oraz smaku, a przede wszystkim przedłużenia terminu przydatności oleju do spożycia. Wysoka temperatura sprzyja jednak przekształceniu kwasów tłuszczowych w toksyczne kwasy trans.

Oleje nierafinowane - tłoczone na zimno bez udziału chemicznych rozpuszczalników. Często mają mętną konsystencję i intensywny zapach, a także krótki termin przydatności do spożycia.

Oleje typy virgin - produkcja takiego oleju obejmuje fermentację, odwirowanie lub ogrzewanie w celu odparowania wody oraz chłodzenie. Ta metoda pozwala na zachowanie wszystkich bioaktywnych składników.

To właśnie typ virgin oleju kokosowego wykazuje kliniczną skuteczność w zapobieganiu stanom zapalnym oraz zmniejsza ryzyko zakrzepów. Jego pozyskiwanie jest jednak mało wydajne, dlatego za słoik takiego oleju zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Tańsze wersje przeszły ostry proces rafinacji i utwardzania, przez co utraciły większość swoich dobroczynnych właściwości.

Olej kokosowy Olej kokosowy Fot. meal makeovers moms/Flickr.com/CC BY-ND 2.0

Z patelni na twarz

A co skóra na tak popularną pielęgnację olejem kokosowym?

W tym miejscu pora obalić jeden z największych mitów kosmetycznych ostatnich lat. Nawet najlepszej jakości olej kokosowy typu virgin nie jest dobry do smarowania skóry!

Jak już wspomniałam, olej kokosowy zawiera kwasy nasycone, których nadmiar nie jest korzystny dla organizmu. Tymczasem i bez niego w naszych organizmach znajduje się ich za dużo. Olej kokosowy nie tylko nie będzie pielęgnował skóry, ale przyspieszy jej starzenie i zaostrzy przebieg trądziku.

Negatywne działanie oleju kokosowego:

- Zapycha gruczoły łojowe. Tłuszcze nasycone najsilniej wbudowują się w błony komórkowe, co oznacza, że zatykamy pory na długo.

- Zaburza wymianę gazową, co przyczynia się do szybszego starzenia skóry.

- Utrudnione oddychanie skóry prowadzi do jej odwodnienia, a w efekcie do pomarszczenia.

Netto - Bio olej kokosowy Netto - Bio olej kokosowy materiały prasowe

Czy w micie jest choć ziarno prawdy?

Olej kokosowy faktycznie może mieć korzystne działanie kosmetyczne dla naszej skóry, ale tylko w odpowiednim połączeniu z NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

Właściwie dobrane proporcje kwasu nasyconego i NNKT dadzą synergię sprzyjającą skórze. Dobre receptury kosmetyczne łączą małe ilości oleju kokosowego z masłem shea i np. olejem lnianym, wiesiołkowym lub woskami. I tylko taki zestaw może przynieść korzystne efekty.

Olej kokosowy zachwalany zarówno jako kosmetyk, jak i dodatek do jedzenia Olej kokosowy zachwalany zarówno jako kosmetyk, jak i dodatek do jedzenia mat. pras

Patrz na etykiety

Kwasy najbardziej kompatybilne z tłuszczami budującymi skórę człowieka to omega-3. Jeśli zatem zależy nam na pozytywnym wpływie oleju na stan skóry, warto upewnić się przed zakupem, czy w wybranym oleju taki kwas dominuje.

Najwięcej jest go w oleju lnianym, ale ze względu na cenę rzadko można znaleźć ten kwas w kosmetykach. Zastępowany jest przez inny tłuszcz - masło shea - zbliżony w swej budowie do budowy skóry. W składzie kosmetyku szukajcie go pod nazwą Butyrospermum Parkii Butter.

Pamiętajcie - nie wszystko złoto, co się świeci, a dobre dla skóry, co ładnie pachnie i kolorowo opakowane. Nie zawsze jest także tak, że większość ma rację. W tym wypadku nie warto eksperymentować na własnym organizmie.

Więcej o: