"Greckie", "egipskie", a może - jak u 10 proc. populacji - "rzymskie"? Z kształtu stopy i palców można wiele wyczytać

Jak odróżnia się rodzaj stopy? Istotna jest długość palców. Istnieją trzy rodzaje stóp: egipska, grecka i rzymska. Warto poznać swój typ, żeby odpowiednio chronić i pielęgnować stopy.
Stopa egipska Stopa egipska Rys. Mat. prasowe

Stopa egipska

Uznawana za stopę idealną ze względu na charakterystyczny smukły wygląd. Ma najdłuższy pierwszy palec (paluch). Reszta palców proporcjonalnie maleje. Występuje u około 50-70 proc. populacji europejskiej. W przypadku stopy egipskiej najbardziej obciążone jest śródstopie i paluch.

Możliwe schorzenia

Uważa się, że stopa egipska jest wewnętrznym czynnikiem predysponującym do występowania palucha koślawego, zwanego również popularnie haluksem. Dochodzi wówczas do zaburzenia biomechaniki chodu, w wyniku czego mogą pojawiać się dalsze schorzenia takie jak: powstawanie palców młotkowatych, bolesnych modzeli na podeszwowej części stopy, niestabilności stawu skokowego lub przykurczu ścięgna Achillesa

- wyjaśnia fizjoterapeuta dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z kliniki FootMedica.

Stopa grecka Stopa grecka Rys. Mat. prasowe

Stopa grecka

Charakteryzuje się najdłuższym drugim palcem, natomiast palec trzeci, czwarty i piąty proporcjonalnie maleją. Stopa grecka występuje dość rzadko, bo u 20 proc. populacji.

Możliwe schorzenia

Z tego względu, że drugi palec jest najdalej wysunięty, najczęściej ulega urazom. Często powstają odciski, nagniotki oraz zniekształcenia, np. palce młotkowate. Deformacja ta polega na utrwalonym zgięciu końcówki palca oraz braku możliwości jego całkowitego wyprostowania. W wyniku zaawansowanych zmian może pojawić się metatarsalgia, czyli ból pod stawem łączącym palec objęty deformacją a przodostopiem. Poza tym stopa grecka stanowi predyspozycje do powstania palucha koślawego

- tłumaczy ekspertka. Osoby, które mają taką stopę, powinny pamiętać o odpowiednim doborze obuwia, którego długość wyznacza właśnie długi drugi palec.

Stopa rzymska Stopa rzymska Rys. Mat. prasowe

Stopa rzymska

Występuje najrzadziej, bo u 10 proc. populacji, a szkoda, bowiem nie stwierdza się schorzeń typowych dla tego rodzaju stopy. Tutaj palce pierwszy, drugi i trzeci są niemal takiej samej długości, natomiast palce czwarty i piąty są znacznie krótsze. Dzięki swojej budowie lepiej znosi duże obciążenia i długotrwały bezruch. Rozkład ciężaru w stopie rzymskiej jest najbardziej korzystny

- wyjaśnia fizjoterapeutka z FootMedica.
Budowa stopy Budowa stopy Rys. Mat. prasowe

Biedne, zmęczone, zaniedbane

Stopy przez całe życie okrążają kulę ziemską średnio trzy razy. Noszą nas przez całe życie, pracują nawet wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach. Poddawane wielu bodźcom, mają wpływ na postawę naszego ciała. Na co zwrócić uwagę i jak o nie dbać?

Stopa jest mechanizmem niezwykle precyzyjnym. Na tej małej powierzchni znajduje się 1/4wszystkich kości człowieka. Sam fakt, że stopa w tym samy rozmiarze może nosić ciężar zarówno 60 kg, jak i 90 kg świadczy o jej niesamowitej strukturze. Niestety jest też narządem zaniedbywanym, a wystarczy profesjonalne badanie stóp oraz dobranie odpowiedniej terapii, aby zapobiec rozwijaniu się nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na wyższe partie narządu ruchu, nawet na kręgosłup.

Czy badać stopy?

Badanie stóp

Badanie stóp trwa około 45 minut i rozpoczyna je wywiad. Fizjoterapeuta musi dowiedzieć się, jaki prowadzisz tryb życia, czy w przeszłości zdarzyły się urazy bądź kontuzje, jakie dolegliwości odczuwasz obecnie. Bez względu na wiek czy zgłaszany problem pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografię.

Badanie na podoskopie umożliwia oglądanie stóp "od strony podeszwy" w pozycji stojącej i wykonanie testów dynamicznych. Wykonanie plantografu, czyli odbitki stóp na papierze, pozwala ocenić strefy największego nacisku. Następnie badana jest ruchomość poszczególnych stawów stóp i całych kończyn dolnych, a także wydolność i przykurcze mięśniowe.

Na podstawie czteroetapowego badania możemy uzyskać pełną diagnozę. W przypadku istniejących wad stóp specjalista może zalecić fizjoterapię, kinesiotaping, a także wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Regularnie umawiamy się na wizyty kontrolne do stomatologa czy okulisty. Podobnie powinno być w przypadku stóp. Warto sobie uświadomić, że stopy są dla nas tym, czym opony dla samochodu. Jeśli są dziurawe, daleko nie zajedziemy.

- podsumowuje dr n. med. Joanna Stodolna-Tuknedorf.

Ćwiczenia dla stóp
Rys. Materiały prasowe