Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy

Zauważyłaś, że twój metabolizm zwolnił, a po zarwanej nocy nie czujesz się tak dobrze, jak jeszcze kilka lat temu? To znak, że najwyższy czas na wprowadzenie nowych nawyków.
Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy shutterstock.com//Goran Bogicevic

Zadbaj o aktywność fizyczną

Wiele osób zauważa, że z wiekiem trudniej im schudnąć i szybciej przybierają na wadze. Okazuje się, że ma to swoje uzasadnienie. 

Po trzydziestce twój metabolizm zaczyna pracować znacznie wolniej niż dotychczas. Wpływa na to m.in. zmniejszona produkcja progesteronu, czyli hormonu, który odpowiada w dużej mierze za przemianę materii. 

Dobrym rozwiązaniem jest więc regularna aktywność fizyczna, która przyspieszy pracę układu trawiennego. Nie musisz jednak zapisywać się na siłownię. Znacznie lepiej będzie, gdy na stałe zmienisz swoje nawyki. Możesz zacząć na przykład od regularnych spacerów lub wykonywania krótkich treningów w domu.

Może to być na przykład intensywny trening całego ciała z Kasią Dziurską. Wypróbuj i ciesz się efektami:

Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy shutterstock.com//Andrey_Popov

Wysypiaj się

Im jesteśmy starsi, tym gorzej znosimy brak snu. Jest on niezbędny dla regeneracji organizmu. Poza tym wpływa na nasz wygląd. Gdy zarywamy noce, nasze oczy stają podkrążone, a cera jest szara. 

Wysypianie się ma także związek z pracą metabolizmu. Kwestię zbadali kilka lat temu naukowcy z uniwersytetu w Uppsali. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach American Journal of Clinical Nutrition. Zdaniem uczonych brak snu wpływa nie tylko na wzrost apetytu, ale także na spowolnienie pracy metabolizmu. Co ciekawe, ich eksperymenty wykazały, że nawet jedna nieprzespana noc może spowolnić pracę układu trawiennego od 5 do 20 procent. 

Postaraj się więc spać od 7 do 8 godzin na dobę. Twój organizm będzie ci za to wdzięczny.  

Przeczytaj także: Chcesz schudnąć dwa razy szybciej? Wyeliminuj z diety jeden typ produktów. Wcale nie chodzi o słodycze >>

Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy shutterstock.com//Photographee.eu

Ogranicz używki

O tym, że palenie papierosów negatywnie wpływa na zdrowie i urodę, nie trzeba raczej nikomu przypominać. Wiele osób zapomina jednak o tym, że równie zły wpływ na organizm może mieć także alkohol. Warto więc starać się ograniczać jego spożycie. 

Alkohol nie tylko wypłukuje witaminy i składniki mineralne, ale także uszkadza trzustkę i wątrobę. Poza tym jest znacznie groźniejszy dla kobiet niż dla mężczyzn, co wynika przede wszystkim z naszej budowy.

Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni i mniej płynów w organizmie. Przez to taka sama ilość alkoholu zostaje rozpuszczona w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy ciała. 

Przeczytaj także: 5 przypadłości, które rujnują każde plany. Jak sobie z nimi radzić? >>

Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy shutterstock.com//Pressmaster

Zadbaj o pielęgnację

W młodości wiele osób zaniedbuje kwestię regularnej pielęgnacji. Nie zwracamy uwagi na składy i działanie kosmetyków. Jednak po trzydziestce spada produkcja elastyny i kolagenu, przez co nasza skóra traci jędrność. Warto więc zainteresować się skuteczną pielęgnacją, która zatrzyma niepożądane procesy. 

Potrzebny jest nie tylko dobry krem na dzień i na noc, ale także krem pod oczy. Wybieraj kosmetyki, które zawierają w składzie: witaminy C i E, koenzymy Q10 oraz retinol.

Odpowiednia pielęgnacja jest także najlepszą bazą pod makijaż. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu >>

Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy Jesteś po trzydziestce? Tych kilku rzeczy twój organizm ci nie wybaczy shutterstock.com//Rawpixel.com

Skończ z rozpamiętywaniem przeszłości

Gdy jesteśmy młodzi, zdarza nam się skupiać na negatywnych aspektach swojego życia. Rozpamiętujemy porażki i błędy, zastanawiamy się, co by było, gdybyśmy na jakimś etapie postąpili inaczej lub wybrali inną ścieżkę. 

Trzydzieste urodziny to czas, kiedy dokonujemy pierwszych bilansów. Zastanawiamy się, co nam wyszło, a co nie. Jednak długotrwałe skupianie się na analizach nie służy dobrze ani twojej psychice, ani zdrowiu. Dlatego takie rozmyślanie lepiej jest zmienić w aktywne działanie. Jeśli czujesz, że jakiś aspekt twojego życia ci nie odpowiada, nie jest jeszcze za późno, by go zmienić. Ludzie potrafią odmienić swoje położenie o sto osiemdziesiąt stopni nawet na znacznie późniejszych etapach życia! 

Przeczytaj także: BMI - wskaźnik masy ciała. Jak go obliczyć? >>

Więcej o: