Halluksy: kobieca przypadłość cywilizacyjna

Pokazujemy podstawowe przyczyny i metody walki z chorobą, która jest problemem coraz większej ilości kobiet.

Czym są halluksy?

Halluksy, inaczej paluchy koślawe są określane mianem choroby cywilizacyjnej, dotykają głównie kobiet.

Powstają najczęściej w rezultacie noszenia butów o wąskich czubkach i na wysokim obcasie. Obuwie tego rodzaju powoduje przeciążenie przedniej części stopy, a w konsekwencji jej poszerzenie. Spiczaste czubki butów wymuszają zwiększenie nacisku na paluch, który zaczyna odchylać się w bok, unosząc jednocześnie drugi palec. W ten sposób powstaje deformacja stopy.

stopy Joanny Liszowskiej - fot. Forum stopy Joanny Liszowskiej - fot. Forum stopy Joanny Liszowskiej - fot. Forum

Skąd to się bierze?

Z upływem czasu powoduje ona ból, nasilający się podczas chodzenia (rezultat nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała). Jednocześnie struktury stabilizujące stopę (więzadła i mięśnie) ulegają osłabieniu. Wszystko to powoduje nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim dyskomfort, który z czasem utrudnia poruszanie się.

Przypadłość ta dotyka głównie kobiet często noszących wąskie, niewygodne buty na wysokim obcasie. Jednak halluksy są najczęściej dziedziczone. Aż 94% dzieci, których mamy cierpią na tę chorobę, będzie w przyszłości miało ten sam problem.

Rozwojowi choroby sprzyja nadwaga oraz praca stojąca. Osoby ze skłonnością do rozwoju halluksów powinny także unikać sportów, powodujących chwilowe przeciążenie przedstopia, np. biegania.

Profilaktyka

Osoby, które obserwują u siebie początki rozwoju choroby (lekkie wykrzywianie palucha) powinny zgłosić się do ortopedy, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia i być może noszenie specjalistycznych wkładek do obuwia.

Warto stosować także oraz maści przeciwzapalne (np. Fastum, Saldiam, Naproxen). Poza tym wskazane jest noszenie tzw. aparatów korygujących, które mają postać np. gumowych wkładek-separatorów, zakładanych pomiędzy pierwszy a drugi palec.

Na ratunek zmęczonym stopom Na ratunek zmęczonym stopom fot. Shutterstock

Zwróć również uwagę na:

- wyrzucić buty z wąskim czubkami, zaś obuwie na wysokim obcasie zakładać tylko(!) na wielkie okazje

- zmieniać obuwie w ciągu dnia (chodzi o obciążanie różnych, a nie ciągle tego samego fragmentu stopy)

- w miarę możliwości chodzić boso po miękkim podłożu

- uprawiać aktywność fizyczną (bardzo wskazane jest pływanie); warto wykonywać także ćwiczenia palców (chwytanie nimi przedmiotów, chodzenie na palcach)

- dbać o prawidłową wagę

- pielęgnować stopy (masaże, nawilżanie itp.)

Metody operacyjne

Dzielą się na dwie podstawowe grupy: korekcja w obrębie tkanek miękkich (ustawienie palucha) oraz korekcja w obrębie kości, polegająca na wycięciu kawałka kości i wyprostowaniu palucha (przy dużych, silnych deformacjach), tzw. osteotomia.

Operację wykonuje się zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym (pacjent jest przytomny podczas zabiegu, ale nie odczuwa żadnego bólu). Po operacji zakładany jest opatrunek gipsowy, który trzeba nosić 2-6 tygodni (po 6-8 tygodni można powrócić do pracy). Okresowi rehabilitacji towarzyszy zwykle ból i poczucie dyskomfortu.

Istnieją też operacyjne metody nie wymagające tak długiego okresu rekonwalescencji i zakładania gipsu (po upływie doby od zabiegu można już samodzielnie chodzić w specjalnym obuwiu). Nie są one finansowane przez NFZ (operacja na jedną stopę kosztuje od 2-4 tys. zł). Należą do nich operacja metodami: Scarf, Chevron'a, Silvera czy Kellera.

Ryzyko

Proces gojenia jest sprawą indywidualną i u niektórych osób może trwać bardzo długo i być dość bolesny. Poza tym, halluksy mają tendencję do odnawiania się. Kilka- kilkanaście lat po operacji problem może powrócić.

Buty Rupert Sanderson Buty Rupert Sanderson www.net-a-porter.com

Apel do rozsądku

Należy pamiętać, że ślepe podążanie za irracjonalnymi pomysłami kreatorów mody (noszenie bardzo wysokich i wąskich butów) może odbić się po latach nieprzyjemną czkawką, mającą postać nie tylko bolesnych halluksów, ale tez żylaków i problemów z kręgosłupem. Wbrew pozorom nie potrzeba na to wielu lat, czasem wystarczy kilka, by nieodwracalne zmiany, powstałe w wyniku chwilowej mody i młodzieńczej głupoty, oszpeciły nas na całe życie.

Zgadnij kto ma takie stopy? Zgadnij kto ma takie stopy? KAPIF

Apel do producentów

Postulujemy więc, by na butach z monstrualnie wysokimi obcasami i wąskimi czubami producenci zobowiązani byli umieszczać naklejkę na wzór przestrogi, która widnieje na opakowaniach papierosów:

"Noszenie, albo zdrowie. Wybór należy do Ciebie."