5 sposobów na spierzchnięte usta

Naskórek ust jest kilkakrotnie cieńszy niż skóra na twarzy, dlatego należy je odpowiednio nawilżać szczególnie zimą. Bez odpowiedniej pielęgnacji wargi zaczną pękać i staną się przesuszone. Chcesz zachować ich powabny wygląd, pamiętaj o kilku sprawdzonych sposobach.

Nie oblizuj ust

W ten sposób zwilżamy usta ale tylko na chwilę. Ślina bardzo szybko wysycha, a usta stają się jeszcze bardziej suche. W ślinie znajdują się enzymy trawienne wysuszające tkanki.

Masuj

Dla pielęgnacji suchych ust nadaje się masaż szczoteczką do zębów. Jednak należy go robić, gdy ma się zdrowe, gładkie wargi. Do tego zabiegu możesz użyć szczoteczki do zębów, wybierz tą z miękkim włosiem, aby nie podrażnić cienkiego i wrażliwego naskórka. Posmaruj wargi kremem nawilżającym, a następnie zacznij je delikatnie masować zataczając kółka. Masaż poprawi mikrokrążenie, a także pomoże wniknąć substancjom zawartym w kremie w głąb naskórka.

Używaj pomadki ochronnej

W drogeriach mamy ogromny wybór nawilżających, regenerujących balsamów i pomadek do ust. Stosuj ochronę z filtrem UV, naskórek nie zawiera żadnej ochrony dlatego może ulec szybkiemu poparzeniu. Szczególnie wtedy, gdy spędzamy dzień na plaży, opalając się. Dobra szminka powinna zawierać filtr, witaminę E oraz witaminę A. Nie używaj balsamów czy pomadek zawierających alkohol - mogą tylko pogorszyć stan ust dodatkowo je wysuszając. Dobrą zasadą, którą warto się kierować jest używanie do pielęgnacji ust tylko jadalnych substancji. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup zwykłej wazeliny kosmetycznej lub maści z witaminą A, dostępne w aptekach. Nie zawierają barwników czy uczulających substancji zapachowych. Usta przez długi czas są chronione i szybko się regenerują. Niestety są zbyt tłuste, by stosować pod koloryzującą szminkę.

Pielęgnuj w domu

Najskuteczniejsze, jak zwykle, okazują się sprawdzone sposoby naszych babć. Warto przynajmniej dwa razy w tygodniu nałożyć maseczkę na usta. Wystarczy grubsza warstwa kremu nawilżającego lub tłustego. Potrzebujesz na ten zbieg około 5 minut. Nadmiar kremu delikatnie wmasuj w naskórek. Niezastąpionym, naturalnym kosmetykiem do pielęgnacji ust jest miód, który nawilża, regeneruje i odżywia wargi. Usta posmaruj grubą warstwą miodu, po 10 minutach możesz zetrzeć lub zlizać. Podobne zastosowanie ma oliwa z oliwek. Przepis jest bardzo prosty, należy jedynie często smarować nią usta. Dość popularna jest również maska z pokruszonych kostek lodu, łyżeczki śmietany i kilku kropel cytryny, zosta ją na kilka minut. Potem obserwuj efekty. Spierzchniętym ustom natychmiastową ulgę przyniesie zaciśniecie ich w plasterku pomarańczy.

Nawilżenie od wewnątrz

Jeśli napięcie i suchość, twój organizm daje ci sygnał, ze ciągle brakuje mu należytego nawodnienia. Nie zapominaj o tym, że nawilżanie od wewnątrz jest tak samo ważne jak to, które aplikujesz od zewnątrz. Woda niezbędna dla prawidłowego trawienia i metabolizmu. Pijąc wodę, rzadziej sięgamy po przekąski. Picie 2 litrów wody w ciągu dnia sprzyja odchudzaniu.

Więcej o: