Peeling do niemal każdej części ciała

Twarz, stopy, ciało, ręce, a nawet włosy domagają się peelingu. Złuszczanie naskórka poprawia stan skóry, pobudza ją do intensywnej odnowy. Przedstawiamy rodzaje peelingu do różnych części ciała.

Twarz

Skóra po peelingu jest jaśniejsza, zaróżowiona, gładsza. Pod wpływem masażu, który wykonujemy podczas peelingu skóra staje się lepiej ukrwiona, produkuje więcej włókien kolagenu i elastyny. Spłycają się zmarszczki, odblokowują pory. Przynajmniej raz w miesiącu warto zrobić peeling twarzy. Jaki? Chociażby mechaniczny, który ściera martwy naskórek. Jest szorstki dzięki zawartości ziarnistych drobinek, które mogą być pochodzenia naturalnego, najczęściej z łupinek migdałów, orzechów, pestek moreli, piasku. Niektóre peelingi mają syntetyczne, polietylenowe kuleczki. Te działają delikatniej. Peeling mechaniczny można stosować na skórę tłustą oraz normalną. Nakłada się go na zwilżoną twarz, rozprowadza kolistymi ruchami, a następnie spłukuje. Można wybrać również peeling enzymatyczny. Zawarte w nim enzymy - wyciągi z owoców, drożdży, ziół - rozpuszczają wiązania chemiczne między cząsteczkami keratyny w martwym naskórku. Nie działają drażniąco, dlatego nadają się do każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej. Peeling enzymatyczny nakłada się jak maseczkę kosmetyczną, rozsmarowując równomiernie na twarzy. Po 10-15 minutach zmywa się wodą.

peeling peeling fot: archiwum gazeta.pl

Ciało

Do ciała stosujemy najczęściej peelingi ścierające. Peelingi do ciała przypominają te do twarzy, mają tylko grubsze drobinki ścierne. W wielu z nich stosuje się kryształy soli morskiej lub cukru zawieszone w oleistym roztworze. Substancje te nie tylko usuwają zniszczony naskórek, lecz także nawilżają i odżywiają skórę. Używa się ich podczas kąpieli. W drogerii możesz kupić peelingujące żele pod prysznic, które łączą zalety żelu myjącego ze złuszczającym peelingiem. Żele peelingujące można używać codziennie, bo ich cząsteczki trące mają mniejsze rozmiary niż w tradycyjnych peelingach. Peeling wygładza i polepsza kolor skóry, polepsza wchłanianie balsamów.

Stopy

Peeling do stóp to zabieg polecany szczególnie latem. Żadne buty - nawet te najmodniejsze - nie dodadzą uroku, kiedy pokażemy niezadbane stopy. Oprócz tradycyjnej tarki latem używajmy peelingów do stóp. Zmiękczają skórę i usuwają zrogowacenia. Masuje się nimi suche stopy, a następnie spłukuje. Mają działanie silnie ścierające, nie należy więc stosować ich niezgodnie z przeznaczeniem, np. do całego ciała. Po zmyciu peelingu dobrze jest wsmarować w stopy krem nawilżający.

Dłonie i paznokcie

Preparatów złuszczających powinno używać się podczas manikiuru. Mają konsystencję płynną (olejki zmieszane z solą lub cukrem) albo kremową. Odrobinę peelingu do rąk nakłada się na suche dłonie i starannie rozmasowuje, nie omijając przy tym paznokci. Potem spłukuje się letnią wodą. Preparat odmładza skórę rąk, ściera chropowatości oraz rozjaśnia plamy. W drogeriach znajdziesz również specjalne peelingi do paznokci. Te kosmetyki wyrównują porowato-rowkowatą płytkę, a to ułatwia malowanie paznokci. Peelingi do paznokci mają również właściwości wybielające.

Włosy i skóra głowy

Peelingujące szampony do włosów złuszczają martwy naskórek i płatki łupieżu, regulują pracę gruczołów łojowych. Mają działanie typowo lecznicze. Tak profesjonalne szampony dostaniesz w salonach kosmetycznych. Można nimi umyć włosy lub nałożyć je grubszą warstwą, wmasować w skórę głowy i pozostawić jak maskę. Zadziałają jak peeling. Osobną kategorią są kosmetyki odpowiedzialne za upiększenie samych włosów. Te złuszczają z nich warstwę zanieczyszczeń i pozostałości środków do stylizacji. Nie zaleca się stosowania szamponów peelingujących do włosów farbowanych. Kosmetyki te mogą usuwać pigmenty farby.

Więcej o: