Udany związek po ślubie?

Jak to jest, że większość z nas narzeka, że po ślubie to już nie to samo? Co się właściwie zmienia? Przecież o związek można dbać i zabiegać na każdym jego etapie. Co jest najważniejsze w związku dwojga ludzi? O czym warto pamiętać na co dzień, aby partner widział, że nie tylko kochamy, ale też staramy się?

Troszczcie się o siebie i wspierajcie w dobrych nawykach

Podobno razem łatwiej przejść na zdrową dietę, uprawiać sport, wybrać się na rower, zadbać o kontrolne badania. Ludzie w związku mają tę przewagę nad singlami, że mają obok siebie osobę, która dba, pamięta, zabiega i przypomina. Nie zapominaj, że od teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i w jakimś sensie za swojego partnera. Zwracaj uwagę na niezdrowe nawyki partnera, na to czy zdrowo się odżywia, czy wykonuje badania kontrole, czy uprawia sport. Pamiętaj, że razem łatwiej rozstać się ze złymi nałogami, łatwiej pokonać przeszkody, mobilizować się do pozytywnych działań i dbać o siebie wzajemnie.

Empatia, nie zapominaj o niej w natłoku problemów czy zapracowania

Psychologowie często podkreślają, że głównie dzięki empatii związek ma szanse długodystansowego powodzenia. Czym jest empatia? To przede wszystkim rodzaj uważnego słuchania, który wspiera partnera, aby mógł w pełni, bez bycia ocenianym, doświadczyć wszystkiego co czuje. Staraj się odgadnąć co jest dla twojego partnera najważniejsze w danym momencie. Bądźcie dla siebie podporą w stresujących sytuacjach. Kiedy jedno z was ma problemy, drugie nigdy nie krytykuje, tylko otacza zrozumieniem i miłością. Jeśli krytykujesz, nie akceptujesz partnera takim jakim jest, nie zdziw się, kiedy pocieszenia zacznie szukać u innych.

Kiedy mija zauroczenie, buduj realny związek

Zauroczenie i młodzieńcze zakochanie wcześniej czy później  minie. Po stanie zakochania wchodzimy w stabilną fazę budowania relacji. Ewa Panufnik, trenerka empatii, założycielka i dyrektorka ds. Rozwoju Dojrzewalni Róż w wywiadzie Czy istnieje przepis na idealny związek proponuje przyjąć zasadę, aby we wspólnym funkcjonowaniu szukać rozwiązań, które będą brały pod uwagę potrzeby obu stron, a wspólnym celem będzie satysfakcja obojga partnerów, a nie kompromis, gdzie każdy rezygnuje z czegoś dla siebie ważnego. Aby to było możliwe, warto nauczyć się schodzić właśnie do poziomu potrzeb. Większość konfliktów w świecie, czyli także w naszych związkach, bierze się z wiary każdej ze stron, że istnieje tylko jeden sposób rozwiązania, który da nam spełnienie.

Komplementy zawsze smakują, nawet po latach związku

Lubisz słuchać miłych rzeczy na swój temat? Nie jesteś w tym wyjątkiem. Każdy z nas lubi komplementy. Szczególnie kiedy są szczere i wiarygodne. W początkowej fazie związku nie żałujemy sobie komplementów, partner wydaje się najwspanialszy, najlepszy. Jednak z biegiem czasu szczodrość w rozdzielaniu komplementów maleje. I pomimo że jest to naturalny stan rzeczy, warto przypomnieć sobie o prawieniu komplementów i o tym, że od czasu do czasu warto zwyczajnie połechtać i dowartościować partnera. Komplementy mają przypominać drugiej osobie, że ją szanujemy, kochamy, doceniamy, są wyrazem uczucia i akceptacji, a co najważniejsze sprawiają partnerowi dużo przyjemność i dają poczucie uznania.

Dbajcie o to jak wyglądacie

Wiele badań potwierdza, że po ślubie nieco folgujemy sobie i przestaje nam zależeć na tym czy nadal podobamy się partnerowi. Tyjemy, przydeptujemy kapcie, przechadzamy się po mieszkaniu w poplamionym szlafroku. Taki widok na co dzień niestety zabije każde uczucie. Ładna sukienka i bielizna założona od czasu do czasu tylko dla partnera na pewno podniesie temperaturę uczuć w związku.

Pamiętaj, że każde z was ma prawo do swojej przestrzeni

To że zdecydowaliście się na wspólne życie nie oznacza, że powinniście zrezygnować ze swoich zainteresowań. Zadbaj o to, aby każde z Was miało w związku swoją przestrzeń, czas spędzony tylko ze sobą, osobne zainteresowania, pasje. Twój partner nie podziela twojej pasji tańca? Zapisz się sama na kurs i nie protestuj, kiedy on weekendy chce spędzać skacząc ze spadochronu. Dzięki temu, że każde z was doświadcza różnych przygód, zawsze będziecie mieć o czym rozmawiać.

Więcej o: