Nie chcesz być uciekającą panną młodą? 12 pytań, które musisz zadać partnerowi przed ślubem

Miłość do grobowej deski coraz częściej kojarzy nam się wyłącznie z komediami romantycznymi. Rozwody nikogo już nie dziwią. Szukając sposobu, który pomoże dotrzymać złożonych przed ołtarzem obietnic warto wraz z partnerem odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Sprawdzisz w ten sposób, czy oczekujecie tego samego od waszego związku.
Ślub Ślub fot. flikr.com, Parekh Cards

Dlaczego mnie kochasz?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Ludziom wydaje się, że jest to pytanie, które nie potrzebuje odpowiedzi. Większość powie, że kocha się pomimo, a nie za coś. Takie myślenie jest jednak błędne. Miłość bywa bardzo egoistycznym uczuciem.

Kochasz partnera za to, co robi, jaki jest dla ciebie, jak cię traktuje. Warto więc odpowiedzieć sobie wzajemnie na to pytanie. Jeśli już na pierwszym etapie związku, wszak wstąpienie w związek małżeński to dopiero początek wspólnej drogi, nie potrafimy określić parametrów wzajemnej miłość, z biegiem czasu, kiedy uczucia wygasają, zmieniają się, możemy napotkać większe trudności.

Nawet najdrobniejsze zachowania czy cechy, które wywołują w nas silniejsze uczucia do drugiej osoby mogą nam pomóc później ożywić czy naprawić związek.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Fibonacci Blue

Dlaczego chcesz spędzić ze mną resztę swojego życia?

Odpowiedź "ponieważ cię kocham" nie jest dobrym rozwiązaniem.

John Steinback, pisarz, laureat nagrody Nobla, przedstawił podróż jako metaforę małżeństwa. W trakcie podróży spotykamy różnych ludzi, stawiamy czoło wyzwaniom i rozwiązujemy liczne problemy. Podczas kolejnych postojów, zmian powinniśmy mieć przy sobie osobę godną zaufania, na której możemy polegać.

Dobrze byłoby mieć więc wspólne cele, jak zauważył bohater "Małego Księcia", "nie patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć w tę samą stronę". Wyznaczenie nawet małych, wspólnych celów może pomóc nam przetrwać liczne zawirowania.

Ślub Ślub fot. flikr.com, Catherine

Jak najlepiej utrzymać namiętny związek?

Utrzymanie stałego zainteresowania drugą osobą nie jest wcale prostym zadaniem. W codziennym zgiełku obowiązku łatwo zaniedbać romantyczną naturę związku. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przestają starać się dla drugiej osoby, zmęczeni nie mają siły na romantyczne wyjścia we dwoje czy prawienie komplementów.

Podsycanie namiętności, przykuwanie uwagi partnera czy nawet próba zaimponowania mu nie są sprawami drugorzędnymi w związku. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi dbać o romantyczność na co dzień i jaki mamy na to pomysł.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Tetra Pak

Dorośniesz razem ze mną?

Na początku naszej wspólnej drogi nie wiemy, kim staniemy się w przyszłości, gdzie pokieruje nas los. Jednak musimy już od początku deklarować chęć wspólnego dorastania i podążania tą samą ścieżką.

Bardzo częstym błędem jest przekonanie, że więcej można dokonać w pojedynkę, można prężniej rozwijać się, wspinać po kolejnych szczeblach kariery. Małżeństwo nie stoi jednak na przeszkodzie. Można wspólnie zmieniać się, zdobywać kolejne szczyty i przekraczać swoje granice. Nie powinno być końcem, ono jest dopiero początkiem niesamowitej przygody.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Stuart Mudie

Wytrzymasz ze mną ciężkie chwile?

Dobry okres w życiu to bułka z masłem dla naszego związku. Przychodzą jednak i trudne chwile, podczas których dobrze znana z amerykańskich filmów przysięga "na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie" nabiera innego znaczenia.

Wiele związków przechodzi przez trudny moment, w którym muszą zdecydować, czy spędzą ze sobą resztę życia. Jeśli decydujesz się na to, zawsze musisz wspierać drugą osobę. Być z nią w najtrudniejszych chwilach - pomagać w chorobach, wspierać podczas żałoby czy akceptować jej decyzje.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Javier Delgado

Czy jesteś gotów przegrać kilka bitew, aby utrzymać pokój?

Kluczem do sukcesu udanego małżeństwa jest oswajanie i temperowanie własnego ego. Bez względu na to, jak silne argumenty mamy po swojej stronie, czasem trzeba zgodzić się ze zdaniem drugiej strony. To nie lada wyzwanie dla naszego charakteru.

Niektóre małżeństwa lubią się wprawdzie kłócić, aby potem się długo godzić, jednak w większości przypadków nie warto stawać w kontrze. "Przegrywając", a raczej łagodząc kłótnie, zyskamy nie tylko święty spokój, lecz także szczęśliwszy związek.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Franco Folini

Możesz obiecać, że zawsze będę ważniejsza niż ktokolwiek inny?

Życie ma wiele do zaoferowanie. Jeśli masz duży apetyt na zmiany, lubisz nowe wyzwania, jesteś towarzyski na każdym kroku będą czyhały pokusy. Doba jest zdecydowanie za krótka, aby zawsze znaleźć czas na spotkanie z przyjaciółmi, realizowanie swoich pasji i spełnianie domowych obowiązków - jak wspólne zakupy spożywcze czy odbieranie dzieci z przedszkola.

O ile kolejną lekcję tenisa możemy zaniedbać, o tyle nigdy nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której nasza połówka czuje się opuszczona czy po prostu mnie ważna niż nasze codzienne zobowiązania.

Będziesz dobrym rodzicem? Będziesz dobrym rodzicem? fot. flikr.com, outreachr.com

Będziesz świetnym rodzicem?

Jak można przewidzieć czy ktoś będzie dobrym rodzicem? Łatwo. Wystarczy zdecydować, że masz zamiar stać się takim rodzicem. Tu nie ma żadnych sztuczek. Potrzebna jest decyzja i konsekwentne działanie.

Jeśli wraz z partnerem będziecie starać się ze wszystkich sił, będziecie niepokonani i stanie się wzorem dla swoich pociech. Wystarczy tylko chcieć.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Giuseppe Milo

Będziesz regularnie wyznawać mi miłość?

Ludzie nie tylko chcą, ale po prostu muszą to słyszeć. Wiemy doskonale, że niepielęgnowana miłość nie trwa wiecznie. Słowa "kocham cię" wypowiadane szczerze, z uczuciem i regularnie mogą zdziałać cuda.

Jednak trzeba pamiętać, że musi być to wzajemne. Jeśli partner podczas śniadania mówi "kocham cię", nie bądź mu dłużny. Doceniaj, tak jak chcesz być doceniany.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Cristina L. F.

Będziesz mnie wspierać, jeśli nie będę sobie radzić?

Mowa tu oczywiście nie tylko o wsparciu materialnym, lecz także psychicznym. Nikt nie wie, co przyniesie życie, jakie nieoczekiwane sytuacje wydarzą się w ciągu wspólnie spędzonych lat. Może to być złamana noga podczas pieszej wycieczki, może to być utrata pracy albo strata bliskiej osoby. We wszystkich sytuacjach partnerzy powinni wspierać się, dodawać otuchy.

Czy jesteś gotowy, aby walczyć o drugą osobę, kiedy ona nie będzie sobie radzić?

Pasja Pasja fot. flikr.com, Robert Couse-Baker

Obiecujesz realizować swoje marzenia?

Małżeństwo to nie powód, aby porzucić dawne zainteresowania. Jeśli masz marzenia, konsekwentnie je spełniaj. Twoja połówka pokochała cię takim, jakim jesteś. Związek to nie pretekst do zmian swojej osoby.

Nasze osobiste cele pomogą nam też utrzymać iskrę i zainteresowanie w małżeństwie. Twoje hobby czy też aspiracje zawodowe mogą być sexy dla drugiej osoby. Ponadto każdemu przydaje się odpoczynek od ukochanego. Czas tylko siebie. Dobrze wykorzystany zaprocentuje w związku.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Candida.Performa

Jeśli umrę pierwszy, będziesz żyć nadal dla nas obojga?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Nie lubimy mówić i myśleć o śmierci. Jednak wiedząc, że to nieuniknione warto planować różne kwestie z wyprzedzeniem, a przede wszystkim rozmawiać o tym.

Jeśli kochasz, chcesz, aby twój partner był szczęśliwy bez względu na to czy jesteś przy nim, czy też nie. Upewnij się, że w razie twojego odejścia twój ukochany będzie nadal żyć pełnią życia. Będzie żył za was oboje, będzie żył dla waszych dzieci. Musicie znaleźć w sobie siłę i odwagę, aby iść do przodu, cokolwiek się wydarzy.

Więcej o: