Amanci z dawnych lat

Tak jak dzisiaj bicie naszych serc przyśpieszają Andrzej Chyra czy Maciej Zakościelny, tak trzydzieści i czterdzieści lat temu nasze babcie i mamy podkochiwały się w ówczesnych amantach kina i estrady. Wyrusz z nami w podróż w czasie.
Czesław Niemec, Narodowe Achiwum Cyfrowe Czesław Niemec, Narodowe Achiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Achiwum Cyfrowe

Czesław Niemen

Wcale się nie dziwimy, że Czesław Niemen poruszał serca kobiet. Niepokojąco przystojny, z artystyczną duszą i ogromnym talentem. Która z pań mogła się temu oprzeć? Tutaj na zdjęciu wykonanym podczas festiwalu w Opolu w 1975 roku. Na innych fotografiach z tego okresu  uwieczniony został w krótkich włosach i garniturze. To zdjęcie jest wyjątkowe: uchwyciło początki jego charakterystycznego stylu -  długie włosy, broda i kapelusz.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Zbigniew Wodecki, Jerzy Gruza, Narodowe Archiwum Cyfrowe Zbigniew Wodecki, Jerzy Gruza, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki ze swoją lwią grzywą i przyciemnianymi szkłami w okularach, sprawiał wrażenie bardzo tajemniczego. Na tym zdjęciu, wykonanym w 1976 roku Wodecki ma dobry styl, widać, że śledzi trendy ówczesnej mody. Wspólnie z Jerzym Gruzą (w zjawiskowych bokobrodach) piosenkarz omawia swój występ podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Opolu.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Piotr Fronczewski, Narodowe Archiwum Cyfrowe Piotr Fronczewski, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Piotr Fronczewski

Piotr Fronczewski w wersji z włosami jest całkiem nie do poznania. Chudziutki i niezwykle chłopięcy, pozuje do sesji portretowej. Żeby w pełni docenić talent aktora i jego charyzmę, należałoby obejrzeć nagrania z tej sesji (niestety, nie ma takowych) - wtedy rozległby się tubalny głos aktora, tak dobrze znany z postaci Franka Kimono, którą dopiero miał wykreować.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Gustaw Holoubek, Narodowe Archiwum Cyfrowe Gustaw Holoubek, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gustaw Holoubek

O tym zdjęciu pochodzącym z Narodowego Archiwum Cyfrowego wiadomo jedynie, że jest na nim Gustaw Holoubek, a fotografię wykonał Edward Hartwig. Holoubek był typem amanta-intelektualisty. Mądre spojrzenie spod ciężkich powiek emanuje spokojem i pewnością siebie. Nic dziwnego, że uległa mu m.in. żona aktora Magdalena Zawadzka.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Andrzej Łapicki, Narodowe Archiwum Cyfrowe Andrzej Łapicki, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Andrzej Łapicki

Andrzej Łapicki - na tym zdjęciu sportretowany przez Edwarda Hartwiga nadal jest przystojnym mężczyzną. W młodości czarował oczami w ciemnej oprawie, bujną czupryna i szczupłą sylwetką. Doceniamy także elegancję Andrzeja Łapickiego - krawat, koszula i sweter - nadały mu na portrecie dystyngowany wygląd. Aktor, który po śmierci żony odciął się od świata, ponownie jest w kręgu zainteresowań prasy - nie tylko ze względu na dokonania, ale także powtórne małżeństwo z młodszą od siebie o sześćdziesiąt lat Kamilą Mścichowską.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Andrzej Wajda, Narodowe Archiwum Cyfrowe Andrzej Wajda, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Andrzej Wajda

Andrzej Wajda był pięknym mężczyzną - tak mówią o nim aktorki, które pracowały z nim w czasach jego młodości. Przystojny jak urodzona gwiazda filmowa wybrał jednak drugą stronę kamery. Podobnie inni reżyserzy- Kuba Morgenstern i Krzysztof Zanussi nie ustępowali Wajdzie pod względem atrakcyjności. Tutaj przyszły zdobywca Oscara na zdjęciu zatytułowanym: ''Andrzej Wajda w ujęciu artystycznym''.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Stanisław Mikulski, Narodowe Archiwum Cyfrowe Stanisław Mikulski, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stanisław Mikulski

Gdyby Stanisław Mikulski urodził się np. w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych i tam zdecydował się zostać aktorem, na pewno miałby ogromną szansę na rolę Jamesa Bonda. Z jego urodą i wysportowaną sylwetką wygrałby niejeden casting. Gdyby tak potoczyły się jego losy, kto zostałby Hansem Klossem!? Na zdjęciu z 1966 roku aktor w przedstawieniu ''Koriolan''Williama Szekspira. Z brodą, bez brody - jest dobrze.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Daniel Olbrychski, Narodowe Archiwum Cyfrowe Daniel Olbrychski, Narodowe Archiwum Cyfrowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Daniel Olbrychski

Bardzo szczupły, z rudą czupryną, wysportowany i z szelmowskim błyskiem w oku. Daniel Olbrychski to marzenie wszystkich reżyserów. Przez całe lata był Piotrem Adamczykiem i Borysem Szycem swoich czasów - tylko z większym zacięciem do jazdy konnej i wywijaniem szabelką. Kochały go kobiety, a on chętnie wikłał się w romanse - także międzynarodowe. Na zdjęciu pozuje w charakteryzacji do "Ślubów panieńskich" granych w warszawskim Teatrze Powszechnym w 1969 roku.

Zobacz więcej w zbiorach NAC

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: