Czy rozpoznasz, kto zacz?

Przygotowaliśmy dla Ciebie mały quiz - czy rozpoznajesz gwiazdy na zdjęciach? Ich portrety z młodości mogą być mylące. W razie czego mamy podpowiedzi, które pomogą w zgadywance.

Wielbicielka kapeluszy

Była aktorką i artystką kabaretową. Na scenie parła do przodu jak torpeda. Z jej ust padały słowa z prędkością broni automatycznej. Miała do siebie i do świata ogromny dystans i nie bała się wyrażać swoich opinii. Jej znakiem rozpoznawczym były kapelusze - bez nich nie wychodziła z domu. Już wiesz? Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Dama sceny

Ta zagadka jest dla Ciebie za prosta! No ale spróbujmy. Wielka dama sceny, przez całe życie związana z warszawskim Teatrem Polskim. Przez dwadzieścia lat była żoną premiera Józefa Cyrankiewicza. Aktorka znana z ról królowych i arystokratek. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Aktorka teatralna i filmowa

Aktorka teatralna i filmowa. Młodsze pokolenie kojarzy ją z emitowanego ostatnio serialu ''Życie nad rozlewiskiem''. Starsi widzowie, zwłaszcza ci mieszkający w Warszawie, mieli możliwość oglądać jej role na deskach Teatru Współczesnego. Napisała kilka książek, wśród nich - ''Zatrzymać czas''. Była żoną reżysera, Adama Hanuszkiewicza. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Pamiętasz...

Piosenkarka pochodząca z Międzyrzeca Podlaskiego. Jako wokalistka zadebiutowała w 1958 roku, utworem ''Pamiętasz była jesień...'' do filmu ''Pożegnania'' Wojciecha Hasa. Ostatni jej album ukazał się w 2009 roku i prezentował tytułowe ''40 piosenek?'' O kim mowa? Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Aktorka i wykładowczyni aktorstwa

Jej panieńskie nazwisko brzmiało Wąsik. Była także wieloletnią wykładowczynią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Prywatnie związana z dyrektorem Teatru Ateneum - Janusza Warmińskiego. Aktorka ze zdjęcia zmarła w 1989 roku  Jak się nazywała? Zobacz więcej w zbiorach NAC.

A to leci kabarecik

Aktorka teatralna związana z warszawskimi scenami. Bawiła w Kabarecie Olgi Lipińskiej i podkładała głos do wielu filmów. Ponieważ na zdjęciu z młodości aktorka wygląda inaczej niż w wieku dojrzałym, dorzucamy jeszcze jedną podpowiedź. Przez pewien czas była teściową modelki Agnieszki Maciąg... Jeśli wiesz, o kim mowa, to brawo, jeśli nie - podajemy rozwiązanie. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Kobieta pracująca

To banalna zagadka, ponieważ aktorka, która jest na zdjęciu przez całe życie wyglądała właściwie tak samo. Słynna kobieta pracująca, specjalizująca się w rolach komediowych. Występowała w wielu kabaretach, między innymi ''Kabarecie Starszych Panów''. Zmarła w 2011 roku w wieku 99 lat. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Gdzie te chłopy?

Naprawdę miała na nazwisko Smykla. Przez wiele lat była aktorką i piosenkarką, a także artystka kabaretową. Utwory pisali dla niej Wojciech Młynarski i Jan Pietrzak. Często ubarwiała swoimi postaciami także seriale - grała m.in. w ''Niani'' w ''Samym Życiu''. Artystka zmarła w 2006 roku. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Gwiazda estrady

Piosenkarka. Jej nazwisko panieńskie brzmiało Wiśniewska. Karierę wokalną rozpoczęła w zespole Mazowsze. Występowała na licznych festiwalach i przeglądach piosenek, zdobywając na nich wyróżnienia. Ta niekwestionowana gwiazda ma na swoim koncie takie utwory  jak "Tych lat nie odda nikt"  ''Walc Embarras'' i ''Już nie ma dzikich plaż''. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Wygrana w wojnie domowej

Aktorka teatralna i filmowa, słynąca z klasycznej urody. Młodszym widzom kojarzy się z Eleonorą z serialu ''Złotopolscy'', starszym z postacią Ireny z ''Wojny domowej''. Jest żoną szermierza Wojciecha Zabłockiego i matką poety Michała Zabłockiego. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Nac Nac Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rozwiązanie

A teraz czas na rozwiązanie:

Górny rząd, od lewej: Hanka Bielicka, Nina Andrycz, Zofia Kucówna, Aleksandra Śląska, Alina Janowska.

Dolny rząd, od lewej: Barbara Wrzesińska, Irena Kwiatkowska, Danuta Rinn, Sława Przybylska, Irena Santor.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Więcej o: