Pieskie życie

Przyjaciel człowieka, pełnoetatowy pracownik w służbie, ozdoba kanapy, dziecięca maskotka. Psy od stuleci mają swoje wygrzane miejsce u boku człowieka. Jak wyglądała ich egzystencja przed II wojną światową? Podglądamy dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu.

Spacer kabrioletem

Na zdjęciu z 1929 roku widzimy wyjazd marszałka Józefa Piłsudskiego z Warszawy do Sulejówka. W samochodowej wyprawie towarzyszą mu mjr Konrad Malinowski i chor. Walenty Wójcik, kierowca oraz pies. Owczarek niemiecki opisany jest jako czworonóg wabiący się po prostu - Pies. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Człowiek, pies i ryba

Wilhelm Ursel, adwokat z Zakopanego, pozuje do zdjęcia z 1937 roku ze swoim psem, oraz trofeum - pstrągiem złowionym na muszkę. Jak podaje opis źródłowy, ryba ważyła prawie półtora kilograma. Wagi psa nie podano... Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Egzemplarz wystawowy

W Narodowym Archiwum Cyfrowym bardzo dobrze udokumentowane są wystawy psów. Na zdjęciu trzy elegantki i hodowczynie pozują do pamiątkowego zdjęcia podczas krakowskiej edycji wystawy w 1935 roku. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Podwójne szczęście

Charty to rasa dla osób lubiących wyzwania i mających dużo czasu na długie spacery. Na zdjęciu z 1936 roku utrwalono osobę o podwójnie silnym charakterze, której podczas przechadzki towarzyszy nie jeden, a dwa psy tej rasy. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Prawdziwy przyjaciel

Na zdjęciu, które datowane jest na lata 1925-1939, aktorka Elżbieta Kryńska pozuje ze swoim psem rasy cocker spaniel. Elegancka stylizacja - żakiet z futrzaną wstawką i mały kapelusik świetnie komponują się z równie dobrze wyglądającym psem. W opisie tej rasy możemy przeczytać, że spaniele nadają się na polowania i skutecznie wypłaszają bażanty i kuropatwy. Elżbieta Kryńska mogła się cieszyć innymi zaletami psa - jego miłym usposobieniem i chęcią do zabawy. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

W wielkim stylu

Gwiazdorskie zachowania to nie domena współczesnych celebrytów. Jak widać na zdjęciu, szyku zadawano już w 1935 roku w Kaliszu. Na zdjęciu w kabriolecie aktorska para - Maria Malicka i Zbigniew Sawan z psami. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Twarzowy element

Jak widać na zdjęciu, psy stanowiły także ciekawe urozmaicenie fotografii portretowej. Obok aktorki Niny Świerczewskiej uroczy szczeniaczek. Przy miękkim świetle i odpowiednich filtrach, zarówno kobieta jak i jej piesek skorzystali z zalet złagodzonych rysów. Zdjęcie zrobiono w 1938 roku. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Groźna mina

Aktorka Halina Łabędzka hrabina Rzewuska na sesję zdjęciową także zabrała czworonoga. Wybór okazał się jednak dość zaskakujący. Bulldog dosyć mocno kontrastuje z aparycją swojej pani. Urody miał mu zapewne dodać ozdobny kołnierz założony na szyję... Zobacz więcej w zbiorach NAC.

W miejskiej dżungli

Oto prawdziwa bohaterka dnia codziennego. Kobieta, wyglądająca na delikatną i niezbyt silną, radzi sobie z ogromnym bernardynem. Co więcej w najlepsze korzysta z zalet, jakie dawał mieszkańcom Warszawy publiczny transport. Zdjęcie datowane jest na 1934 rok. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Niebezpieczna prędkość

Automobilistka Halina Regulska pozuje w 1938 roku w swoim automobilu. Na progu samochodu siedzi jej wierny przyjaciel i pasażer, pies rasy cocker spaniel. Przy takiej ilości wrażeń każdy znajdzie dla siebie coś do podziwiania - i psiarze i samochodziarze i kobieciarze! Zobacz więcej w zbiorach NAC.

A może nad morze?

Trudno powiedzieć, czy pies był zadowolony z urlopu nad polskim morzem i czy spacery połączone z wdychaniem jodu, pomogły mu na zdrowotność. Panie w kostiumach ewidentnie cieszyły się dobrą pogodą i doborowym towarzystwem. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Rosyjska ruletka

Stylizacja dopięta na ostatni guzik! Nawet pies pasuje do całokształtu zestawu prezentowanego przez młodą kobietę podczas spaceru w 1933 roku. Dobrze, że w mieście nie było w owym czasie zbyt wielu zajęcy, bo pęd z jakim zerwałby się chart rosyjski ze smyczy, z pewnością pokrzyżowałby modowe szyki swojej właścicielki. Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Modelowe połączenie

Modelka w czarnej sukni z tafty z białymi wstęgami i koralami prezentuje się wybornie. Foksterrier szorstkowłosy w czarno-biało-rudawym futrze także wygląda nienagannie. Brawa dla obojga! Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Dzień Dobroci

Przed wojną miały miejsce w Warszawie szczytne inicjatywy ze zwierzętami w roli głównej. Na zdjęciu dzieci wraz pupilami biorą udział w obchodach Dnia Dobroci dla Zwierząt. Częścią tej dobroci było na pewno zakładanie czworonogom szelek zamiar kolczatek i obroży.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: