Sportowe wyczyny sprzed lat

Co się zmieniło w sporcie? Trochę o dyscyplinach i technikach na nostalgicznych zdjęciach i w komentarzach dziennikarza sportowego Marka Rudzińskiego.

1963 rok, narciarz wodny pływa po Wiśle

Narty wodne wynaleziono w latach dwudziestych XX w. w USA. Wielkim propagatorem tego sportu był radziecki kosmonauta Jurij Gagarin. W okolicach Warszawy ulubionym miejscem do uprawiania tego wodnego sportu było jezioro w Zegrzu. Współcześni snowboardziści w sezonie letnim przesiadają się na longboard (dłuższa deskorolka) lub wakeboard (deska do jazdy za motorówką lub wyciągiem). Sport ten można uprawiać m.in.: w Lublinie i Ostródzie, gdzie są specjalne wyciągi.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1956 rok, skoczek skacze w warszawskim parku

Skocznia narciarska w warszawskim parku Agrykola została zbudowana w 1925 r. Jej rekordzistą był zakopiańczyk, który skoczył 25 m. W 1958 r. otwarto większą skocznię na Mokotowie, na której wicemistrz świata, Antoni Łaciak skoczył 40,5 m.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1941 rok, wrotkarki w Rzymie

Jazda na wrotkach, bardzo popularna w krajach południowych, o ciepłym klimacie, znakomicie zastępowała łyżwiarstwo. Do dziś wrotki i nowocześniejsze nartorolki są używane przez narciarzy latem, gdy nie ma śniegu, jako sposób na ćwiczenie techniki. Na zdjęciu widać wrotkarki w kostiumach podczas występów na torze Bruno Mussolini Sport Club.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1940 rok, mecz hokeja

Hokej na lodzie pojawił się w XVI w. Na obrazie Pietera Bruegela "Myśliwi na śniegu" z 1565 r. widać w tle ludzi na łyżwach z zagiętymi kijami. W Europie oficjalna prezentacja gry miała miejsce w Pałacu Buckingham w 1895 roku.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1940 rok, mecz piłki nożnej

Zdjęcie z meczu piłkarskiego na stadionie olimpijskim w Berlinie przedstawia rywalizację drużyn SC Drezno i FC Schalke. Adolf Hitler początkowo był przeciwny igrzyskom w stolicy Niemiec w 1936 r. Po ich sukcesie sportowym i organizacyjnym planował, by zawsze odbywały się w Berlinie i miał zamiar zbudować stadion na 400 tys. widzów.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1941 rok, Dzień Sportu w Generalnym Gubernatorstwie

Bieganie - naturalna, najprostsza forma aktywności ruchowej. W rywalizacji sportowej najpierw startowano z pozycji stojącej. Na zdjęciu widać już zawodniczkę startującą z pozycji klęczącej. I tak jest do dziś tyle, że lekkoatleci w biegach sprinterskich, używają bloków startowych.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1940 rok, skok wzwyż podczas Święta Sportu

Skakanie nad poprzeczką zaczynało się od widocznego na zdjęciu stylu nożycowego. Potem pojawił się bardziej wyrafinowany, stosowany przez wyczynowców styl przerzutowy. Rewolucyjną zmianę zaprezentował Amerykanin Dick Fousbury, który na igrzyskach w Meksyku w 1968 r skoczył flopem, stylem obowiązującym do dzisiaj.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1940 rok, skok w dal

Skok w dal, jako konkurencja sportowa, był uprawiany już przez starożytnych Greków. Co ciekawe i dziwne, Grecy skakali z ciężarkami w dłoniach. Na nowożytnych igrzyskach mężczyźni startowali od początku, kobiety od 1948 r. Jedyną polską mistrzynią olimpijską w tej dyscyplinie jest Elżbieta Duńska-Krzesińska.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1936 rok, Helen Jacobs wygrywa Wielkiego Szlema

Turniej na kortach Wimbledonu jest rozgrywany od 1877 r. i jest najstarszą tenisową imprezą na świecie. Od 1988 roku jest jedynym turniejem wielkoszlemowym rozgrywanym na trawie. Wcześniej także w Melbourne, Paryżu i Nowym Jorku grano na takiej nawierzchni.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: