Awangarda z dawnych lat. Zaskakująca?

Ekscentryczne pomysły na modę to nie domena naszych czasów. Przed wojną projektanci także mieli fantazję, i nie wahali się jej użyć!

Wokół pończoch

Podwiązki stanowiły kiedyś ważny element kobiecej garderoby. Zresztą nie tylko damskiej, bo mężczyźni również nosili specjalne pasy podtrzymujące skarpety. Na zdjęciu dwie kobiety prezentują ozdoby, które miały służyć upiększeniu podkolanówek. Wiszące na wstążkach koraliki? Autorski pomysł nie zajął jednak zaszczytnego miejsca w historii mody.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Na kokardę

Welwetowy kostium kąpielowy? W latach dwudziestych nikt jeszcze nie słyszał o zaletach lycry, a jakoś trzeba było sobie radzić. Kostium plażowy ze zdjęcia ozdobiono dużą kokardą, która po wyjściu z wody nie wyglądała już zapewne tak pięknie. Uroczy czepek pływacki i buciki dopełniają całości tej eleganckiej stylizacji. Tak się noszono we Francji.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Duet egzotyczny

Dwie modelki i dwa oryginalne pomysły na strój plażowy. Wersja z lewej strony zakłada, że nad morzem sprawdzi się tiul i ozdobne aplikacje. Strój po prawej stronie łączy ażurowy kombinezon skoczków narciarskich i uroczą pelerynkę. Wiadomo - na plaży pogoda bywa kapryśna - czasem świeci słońce, czasem pada deszcz, a przezorny plażowicz, zawsze jest przygotowany na każdą okoliczność.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Podróż w przyszłość

Oto przedwojenny projekt, którego nie powstydziłby się nieżyjący już Alexander McQueen czy Hussein Chalayan. Sukienka przypominająca nieco czajniczek albo kociołek. Metalowe wstawki fantazyjnie połączono z materiałem. Ważnym elementem stylizacji jest także kapturo-kapelusik. Być może propozycja niepraktyczna na co dzień, ale za to jaka innowacyjna i odważna.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Afrykańska księżniczka

Przed wojną kapelusze były integralną częścią stroju, nie jak dzisiaj, budzącym powszechne zdumienie dodatkiem. Nakrycie głowy, które prezentuje modelka na zdjęciu, miało nawiązywać do jednej z afrykańskich kultur. Kapelusz przypomina nieco fryzurę księżniczki Leii z "Gwiezdnych Wojen" albo postać Maki Paki z bajek dla dzieci.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Na obcasach

Z opisu zdjęcia wynika, że pozująca do niego kobieta jest w zamszowej sukience - nam wydaje się, że to jednak aksamit. Zadarta noga w botkach, papieros w dłoni, kapelusz na głowie, korale, kapelusik - samo połączenie tych wszystkich elementów wydaje się mocno ekscentryczne...

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Bliski znajomy

Zanim jeszcze pojawiła się moda na tatuowanie sobie zdjęć ukochanych osób na ciele, wizerunki bliskich przenoszono na... pończochy. Zadowolona modelka zakochanym wzrokiem patrzy na swojego lubego - przystojniaka z wąsem. Pomysł oryginalny i jakże silnie wiążący nas z drugą osobą. Zdjęciowa deklaracja robi większe wrażenie niż obrączka noszona na palcu!

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Ostra sztuka

Był Kuba Rozpruwacz, może być Kobieta z Ostrzem. Wygląda na to, że w odczuciu projektantów i kobiet, pończochy były nudnym elementem garderoby, który wymagał szczególnego podkręcenia. Po zdjęciach na pończoszkach, ozdobach przy podwiązkach, kolejną propozycją umajenia stylizacji stały się kolce mocowane na piszczelach. W takim dodatku cios zadany nogą z półobrotu mógł się okazać zabójczy dla przeciwnika.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Mała syrenka

Nasza ulubienica! Syrenka wyrzucona na brzeg ćwiczy się w grze sprawnościowej. Kostium z łusek i pasujący do niego czepek robią wrażenie. Przy świecącym słońcu musiały nieźle rzucać się w oczy. Prawdziwe cudo!

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Zasłona milczenia

Kolejna oryginalna propozycja stroju kąpielowego dla kobiet. Dodajmy, że propozycja dla wytrawnych pływaczek, bo frędzle zasadniczo utrudniają pływanie. Anielski włos przypomina trochę wodorosty - i może to one były inspiracją do powstania kostiumu. Dobrze, że na plażę nie trzeba już chodzić w pantofelkach...

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: