W zespole pałacowo-parkowym Dzieduszyckich w Zarzeczu największe wrażenie robią bogate zdobienia i sztukaterie. Na zdjęciu widoczny fragment wnętrza jednego z pokoi znajdujących się na piętrze. W tak urządzonym pomieszczeniu idealnie odpoczywa się przed wieczornym koncertem w sali balowej albo leczy globusa polegując na szezlongu.
Na zdjęciu fragment wnętrza według projektu architekta, projektanta wnętrz i mebli Józefa Odo Litawskiego. Kącik wypoczynkowy składa się z trzech foteli, z których tylko dwa są z jednego kompletu. Ciągle popularny w wielu domach wyższy stół może służyć także do spożywania na nim posiłków - zwłaszcza, kiedy w mieszkaniu brak miejsca na jadalnię.
Projekty wnętrz autorstwa Edwarda Nowaka to marzenie każdego kawalera! Jest kanapa, stołki barowe, czyli w regale znalazło się także miejsce na rozkładany barek. Przy okrągłym stole można zaaranżować partyjkę pokera, a na kanapie rozłożyć się i oglądać filmy na plazmie. Chociaż projekt datowany jest na 1936 rok, wystrój wnętrza z powodzeniem mógłby uchodzić za współczesny.
Propozycja dla osób ceniących klasykę, antyki i sztukę przed duże S. Na zdjęciu wnętrze warszawskiego pałacu Tyszkiewiczów i Potockich przy Krakowskim Przedmieściu. Fotografia przedstawia fragment mieszkania hrabiego Adama Skrzyńskiego, konkretnie - czerwony salon. Na ścianie widoczny portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcellego Bacciarellego.
Na zdjęciu fragment warszawskiego mieszkania na Kole. Kobieta z dziećmi siedzi w kąciku wypoczynkowym przy oknie. Uwagę zwracają bardzo kochane przez Polaków paprotki, oraz sposób wieszania obrazów, który przeszedł już do lamusa (obrazy wiszą pod kątem). We wnętrzu wiele kobiecych akcentów - wymyślne zasłony i firanki, wydziergane na szydełku obrusy oraz wiele małych serwetek zdobiących meble.
W niektórych starych mieszkaniach, zwłaszcza tych, które ominęły remonty, można trafić na oryginalną stolarkę. Należy do niej także zabudowa kuchenna sprzed lat. Ich podstawę stanowią wysokie kredensy i pomysłowe blaty z wysuwanymi elementami. Na zdjęciu kobieta korzystająca z takiego właśnie przedłużenia, spełniającego rolę deski do krojenia.
Wraz upływem czasu i przemianami gospodarczymi, wnętrza malały, ale potrzeby ich mieszkańców nie. Na zdjęciu pochłonięte rozmową kobiety w pokoju wielozadaniowym. Mamy tu jadalnię, gabinet, garderobę i prawdopodobnie sypialnię. Można założyć, że po stronie, po której znajdował się fotograf stała rozkładana wersalka lub wąski tapczan.
W warszawskim mieszkaniu na Mokotowie, mężczyzna przy biurku pochłonięty jest pracą. Stół ustawiony pod kątem zapewnia dostęp do okna. W biblioteczce znalazły schronienie opasłe tomy, a na niej honorowe miejsce zajmuje popiersie Włodzimierza Lenina. I znowu bardzo polski motyw - rachityczne roślinki ozdabiają wnętrze.
W porównaniu z dzisiejszymi pokojami kąpielowymi, łazienka na zdjęciu poraża skromnością. Pomimo surowości, wnętrze wygląda spójnie - kolory się łączą, podłoga ma ciekawy wzór, a dekor na ścianie ożywia całość. Rudy chłopiec czeszący się przed lustrem także wygląda na specjalnie wystylizowanego na okoliczność sesji zdjęciowej.
Ogromnym powodzeniem wśród meblujących wnętrza Polaków cieszyły się meblościanki, regały i gotowe komplety wypoczynkowe. Na zdjęciu przedstawiającym prawdopodobnie mieszkanie w bloku (popękany sufit), centralne miejsce zajmuje regał na książki połączony z miejscem do pracy przy niewielkim biurku. Sosna była nowością i powiewem nowoczesności - zwłaszcza zestawiona z politurą na wysoki połysk.
Fragment pokoju z widocznym regałem i radiem "Atut 2" oraz telewizorem w swoich czasach musiał być szczytem nowoczesności i marzeń. W pokoju nie zabrakło kącika wypoczynkowego z wersalką, fotelem, stolikiem oraz osobnego, jadalnego. Czy to mieszkanie pokazowe? Niepokoi kompletny brak rzeczy osobistych i książek...
Cepelia, czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego była sposobem na promowanie polskiego rękodzieła. Polacy cenili sobie sprzedawane w jej ramach meble i sprzęty wyposażenia wnętrz. Na zdjęciu kredens z wiszącą nastawką zakupiony właśnie w Cepelii. Na meblu tematycznie powiązane elementy dekoracyjne.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.