Zawodniczki jakiej dyscypliny sportowej dumnie maszerują krokiem defiladowym? To reprezentantki Anglii w pływaniu. Sportsmenki zostały sfotografowane w dniu wyjazdu na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles. Pożegnanie miało miejsce na dworcu kolejowym Waterloo Station w Londynie w 1932 roku. Wśród eleganckich pań na zdjęciu, piąta z lewej pozuje Valerie Davies, która dla swojego kraju zdobyła dwa brązowe medale.
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
Nasi w Los Angeles! Zanim polecieli za ocean, w Warszawie ich hucznie powitano i... pożegnano. Na zdjęciu polska reprezentacja Polski na dworcu przed wyjazdem na zawody. Drugi z lewej to słynny lekkoatleta Janusz Kusociński. Jak można przeczytać na stronie gimnazjum z Legionowa, którego patronem jest Janusz Kusiciński: "30 czerwca 1932 roku polska reprezentacja olimpijska rozpoczyna na Dworcu Głównym w Warszawie podróż na olimpiadę w Los Angeles. We Francji sportowcy zaokrętowali się na szybki transatlantyk Mauretania. Podróż przez Atlantyk trwała 6 dni, potem postój w Nowym Jorku, a następnie dwa dni i trzy noce spędzono w pociągu jadącym do Los Angeles w poprzek Ameryki".
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
Tak wyglądały dekoracje Berlina stworzone specjalnie z myślą o Letnich Igrzyskach. Na zdjęciu widoczny fragment Czerwonego Ratusza w Berlinie ozdobiony herbami 53 państw uczestniczących w Olimpiadzie. Innym miastem, które rywalizowało w owym czasie z Berlinem o organizację igrzysk była Barcelona. Olimpiada miała się odbyć w Berlinie już w 1916 roku, ale odwołano ją z powodu wybuchu I wojny światowej.
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
Podczas igrzysk w Berlinie w klasyfikacji medalowej prowadzili Niemcy, którzy zdobyli w sumie 89 medali, w tym 33 złote, 26 srebrnych i 30 brązowych. Drugie miejsce zajęli w zestawieniu medalowym Amerykanie, a trzecie Węgrzy. Polska znalazła się na 22 pozycji z sześcioma medalami - trzema srebrnymi i brązowymi.
Na zdjęciu widać moment rozpoczęcia sprzedaży biletów na Olimpiadę w Berlinie i tłum zebrany przed kasami.
O organizację Olimpiady w 1932 roku starało się jedynie Los Angeles. Do organizacji zawodów Amerykanie podeszli w wielkim zaangażowaniem i rozmachem. Podobno igrzyska przyniosły 1,3 mln dolarów zysku. Na tej Olimpiadzie potęgą sportową okazali się Amerykanie, którzy zdobyli 103 medale. Na drugim miejscu znaleźli się Włosi z... 36 medalami.
Na zdjęciu widać tłum witający na dworcu kolejowym reprezentację Niemiec. Do domu wrócili z 20 medalami.
Specjalnie z myślą o sportowcach wybudowano w Los Angeles składającą się z ponad 500 domków wioskę olimpijską. Mieszkali w niej jednak tylko mężczyźni - sportsmenki ulokowano w hotelach. Na terenie wioski były punkty medyczne, punkty z odnową biologiczną i miejsca, w których można się było oderwać od rywalizacji i dobrze zabawić.
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
Zanim wytypowano sportowców, którzy pojechali na Olimpiadę w Berlinie, każdy z nich musiał wziąć udział w eliminacjach. Na zdjęciu widać zawody, których zwycięzcy walczyli o załapanie się do drużyny narodowej USA, w tym wypadku w konkurencji poręcze.
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
Olimpiada w Berlinie dzięki Leni Riefenstahl przetrwała na taśmie filmowej. Jej film "Olympia" pokazywał możliwości sportowe, organizacyjne i finansowe Rzeszy. Na zdjęciu widzimy moment wręczenia w Berlinie Leni Riefenstahl włoskiej nagrody za kronikę olimpiady berlińskiej. Oprócz nagrodzonej reżyser Leni Riefenstahl (I rząd 3. z lewej), do fotografii pozuje także ambasador Włoch w Berlinie Bernardo Attolico (I rząd 2. z lewej), córka Benito Mussoliniego Edda Ciano (1. z lewej) i ministrer propagandy Niemiec Joseph Goebbels (I rząd 4. z lewej).
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
To zdjęcie pochodzi z 1936 roku, kiedy nikt jeszcze nie wiedział, że Olimpiada w Tokio w 1940 roku nie dojdzie do skutku ze względu na toczącą się II wojnę światową. Na fotografii widać młode Japonki, które miały być tłumaczkami podczas letnich igrzysk.
Zobacz więcej w zbiorach NAC.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.