O czym marzy warszawiak? Znamy odpowiedź!

Mieszkańcy stolicy z tęsknotą patrzą na przedwojenną Warszawę i atrakcje, które oferowała. Potańcówki na świeżym powietrzu, rejsy po Wiśle i koncerty w kawiarnianych ogródkach - to tylko niektóre z rozrywek, których powrót w wielkim stylu marzy się warszawiakom.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, dancing, potańcówka Narodowe Archiwum Cyfrowe, dancing, potańcówka Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przetańczyć całą noc

Stołeczna Estrada przeprowadziła wśród warszawiaków badanie ankietowe dotyczące ?Rozrywki w przedwojennej Warszawie?. Na pytania odpowiedziało kilkaset osób, które odwiedziły wystawę fotografii "Umówiłem się z nią na dziewiątą" - w Galerii Plenerowej przy placu Zamkowym.

Jak wynika z odpowiedzi, aż 47 proc. przepytanych wskazało potańcówki na powietrzu jako aktywność, w której chętnie wzięliby udział we współczesnej stolicy. Plenerowe zabawy taneczne z muzyką na żywo cieszyły się w latach 20. i 30. ogromną popularnością.

Także teraz imprezy na zacumowanej na Wiśle barce cieszą się ogromnym powodzeniem - w weekendy przed północą, przy dobrej pogodzie panuje tam taki ścisk, że nie ma nawet mowy o tańcach. BarKa - 512 kilometr Wisły, koło pomnika Syrenki, na wysokości ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35.

Na zdjęciu powyżej, warszawska plaża "Poniatówka" i pochłonięci wirowaniem ludzie w czasie potańcówki.

Bal prasy w lokalu "Adria", luty 1937 r., Fot. NAC

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, rejs Narodowe Archiwum Cyfrowe, rejs Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wszyscy na pokład

Kolejną atrakcją, za którą jak wynika z ankiety tęsknią warszawiacy, są rejsy po Wiśle. Wolę takiego spędzania czasu wyraziło 38 proc. pytanych. To akurat jest rozrywka jak najbardziej realizowalna. Do stolicy wraca moda na rejsy - współcześnie można pływać statkiem m.in. z Podzamcza na Cypel Czerniakowski.

Wszystkich zainteresowanych wydarzeniami związanymi z królową polskich rzek odsyłamy na stronę fundacji Ja Wisła. Jej założyciele zapewniają: - Działamy na rzecz ochrony naturalnego biegu Rzeki, zachowania unikatowych wartości przyrodniczych Jej doliny oraz ożywienia pamięci o Jej dziedzictwie kulturowym, starając się wzbudzić Waszą współodpowiedzialność za Jej losy.

Na zdjęciu z 1925 roku pasażerowie podczas rejsu na statku pasażerskim "Francja".

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, piknik Narodowe Archiwum Cyfrowe, piknik Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Piknik pod wiszącą skałą

Drugie śniadanie na trawie, wylegiwanie się na kocu ze znajomymi - 26 proc. pytanych marzy o powrocie weekendowych pikników. Inicjatywa do popularyzowania takiej formy spotkań leży całkowicie po stronie warszawiaków, a ci chętnie z niej korzystają. W weekendy parki i tereny nad Wisłą przeżywają prawdziwe oblężenie.

Podczas piknikowania pamiętać należy o jednej istotnej sprawie - zabronione jest picie alkoholu - grozi za to mandat. Jeśli chodzi o grillowanie na świeżym powietrzu, to jak tłumaczy Katarzyna Dobrowolska, z referatu prasowego Straży Miejskiej, najpierw należy się zapoznać z regulaminem parku lub skweru. - Jeśli nie ma w nim zapisu zakazującego grillowania, a dym nie przeszkadza innym osobom, to jest ono dopuszczalne.

Na zdjęciu z 1936 roku dzieci podczas podwieczorku na pikniku - nie w Warszawie, tylko w Gostyniu koło Poznania.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, wyścigi konne Narodowe Archiwum Cyfrowe, wyścigi konne Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bomba w górę

Wielu uczestników ankiety - 22 proc. uważa, że warto kontynuować tradycje wyścigów konnych. To rozrywka, która od kilu lat odżywa w stolicy i cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi. To także dobry sposób na spędzenie udanego weekendu z rodziną. Tradycją staje się wśród trzydziestolatków inauguracja sezonu wyścigowego.

Powyżej, na zdjęciu z 1930 roku udokumentowano transmisję z Wyścigów Konnych przeprowadzoną przez redaktora Tadeusza Strzetelskiego.

Publiczność wyścigów konnych na polu Mokotowskim, 1927 r. Fot. APW

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, zawody sportowe Narodowe Archiwum Cyfrowe, zawody sportowe Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsi na mecie

13 proc. ankietowanych przepytanych przez Stołeczną Estradę wskazało, że warto kontynuować tradycję miejskich zawodów sportowych. Przed wojną odbywały się one m.in. w Parku Skaryszewskim, na Agrykoli czy torze kolarskim przy ulicy Dynasy. Dziś dużą popularnością cieszą się miejskie biegi - maratony przyciągają tysiące uczestników, odbywają się w stolicy m.in. 11 listopada i towarzyszą także obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na zdjęciu uczestnik biegu pije wodę po przekroczeniu mety podczas zawodów sportowych na stadionie w Krakowie.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, Łazienki Królewskie Narodowe Archiwum Cyfrowe, Łazienki Królewskie Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niedzielny spacer

Z zebranych przez ankieterów odpowiedzi wynika, że miejscami, w których mieszkańcy stolicy chcieliby rozrywkowo spędzać czas, są również parki i skwery. Wśród parków bezkonkurencyjne pozostają Łazienki Królewskie - 32 proc. uczestników ankiety uważa, że powinny one być miejscem ważnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

Przed wojną warszawiacy oddawali się tam spacerom, przejażdżkom konnym i grom plenerowym. Współcześnie w Łazienkach Królewskich odbywają się m.in. Koncerty Chopinowskie (organizowane przez Stołeczną Estradę od 1959 r. pod pomnikiem Chopina), spektakle teatralne, widowiska muzyczne, a także wydarzenia rodzinne.

Na zdjęciu z marca 1931 roku uczestnicy wycieczki pozują do pamiątkowej fotografii przed Pałacem Łazienkowskim.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, kawiarnie Narodowe Archiwum Cyfrowe, kawiarnie Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Spotkanie przy kawie

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stołeczną Estradę, warszawiacy chcieliby także - wzorem mieszkańców sprzed dekad, odbywać wycieczki balonem, uczestniczyć w wieczorach z poezją, oglądać pokazy mody, przedstawienia kabaretowe, grać w karty i spędzać czas w kawiarnianych ogródkach. Tutaj akurat nie mają powodów do narzekań - ogródków w stolicy jest dużo - część z nich cieszy się ogromnym powodzeniem i jest okupywana przez tłumy (np. przy pl. Zbawiciela). Niektóre z nich przypominają nawet kawiarniane ogródki typowe dla Paryża - gdzie pijąc kawę można przyglądać się życiu ulicy.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, Mieczysław Fogg, chór Dana Narodowe Archiwum Cyfrowe, Mieczysław Fogg, chór Dana Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

A ja sobie gram na gramofonie

Jednym z pytań w ankiecie była prośba o wskazanie, który artysta najsilniej kojarzy się z przedwojenną Warszawą. Najwięcej, bo 35 proc. głosów ankietowanych zdobył piosenkarz Mieczysław Fogg.

Muzyka nierozerwalnie związana z Warszawą zdobywa teraz nowych odbiorców  - jedną z największych stołecznych sensacji ostatnich lat był Projekt Warszawiak, a utwory Mieczysława Fogga, nagrane przez artystów takich jak: Dorota Miśkiewicz, Mika Urbaniak i grupa Audiofeels, zdobywają młodą publiczność.

- Najlepsze tradycje przedwojennej rozrywki na nowo rozkwitają w stolicy dzięki atrakcjom artystycznym, przyciągającym warszawiaków do miejsc, w których bawiono się kiedyś - mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Na zdjęciu powyżej Chór Dana podczas występu w 1936 roku. Widoczni od lewej: Tadeusz Bogdanowicz, Mieczysław Fogg, Władysław Daniłowski-Dan, Tadeusz Jasłowski i Adam Wysocki.

 

 

Reklamy filmów w "Kurierze Warszawskim".

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: