Władza często pokazuje ludzką twarz. Zdjęcia z przedstawicielami ludu, ocieplają wizerunek rządzących. Tak jest teraz i było przed laty. Podczas wizyty prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Nowym Sączu w październiku 1928 roku, Mościcki przytula witającą się z nim dziewczynkę. Na taką okazję idealnie nadaje się cmok w czoło lub czubek głowy.
Filmowy pocałunek był kiedyś nad wyraz teatralny. Do jego wykonania potrzebne było mocne wychylenie partnerki do tyłu i silne przypieczętowanie buziaka. Na zdjęciu fragment przedstawienia "Pocałunek na scenie" granego w 1925 roku teatrze Nowości w Krakowie. W scenie udział wzięli Władysława Jaśkówna i Tadeusz Pilarski.
Jak można przeczytać na stronie Endecja.pl, Cyrk Staniewskich był jednym z największych cyrków II Rzeczpospolitej. Jego główną siedzibą był murowany budynek przy ulicy Ordynackiej w Warszawie. Budynek mógł pomieścić 3000 widzów. Odbywały się w nim nie tylko występy cyrkowe ale także imprezy sportowe, kulturalne i polityczne.
W 1939 roku cyrk został kompletnie zniszczony podczas bombardowania.
Na zdjęciu małpa całuje swojego opiekuna podczas gościnnych występów cyrku w Krakowie w lipcu 1931 roku.
Na zdjęciu widzimy członka załogi balonu "LOPP" kapitana Antoniego Janusza z rodzicami chrzestnymi balonu - żoną ministra komunikacji Juliusza Ulrycha i wiceministrem komunikacji Aleksandrem Bobkowskim. Żona ministra jest całowana w dłoń.
Całowanie kobiet w rękę to jeden ze zwyczajów, który często zadziwia odwiedzających nasz kraj cudzoziemców i wskazywany jako staromodny i typowy dla naszego regionu.
Całowanie - ziemi po opuszczeniu pokładu samolotu, rakiety tenisowej po wygranym meczu, bieżni po udanym biegu - służy symbolicznemu złożeniu podziękowania. Na zdjęciu lotnik polski w Wielkiej Brytanii okazuje miłość i wdzięczność swojej maszynie - całując samolot w śmigło.
Całowanie się mężczyzn to świetnie znana z naszej i innych państw bloku komunistycznego tradycja. Namiętne wpijanie się w usta połączone z ustawieniem głowy pod odpowiednim kątem oraz niedźwiedzimi uściskami - historia już to widziała.
Na zdjęciu z 1968 jubilat - Szymon Pietrzak (z prawej) przyjmuje życzenia i urodzinowy pocałunek.
W lipcu 1955 roku miał miejsce w Warszawie V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. To właśnie dwójka jego zagranicznych uczestników została przyłapana na całowaniu się na placu Zamkowym. Dokumentaliści Narodowego Archiwum Cyfrowego zwracają uwagę na widoczne w tle zdjęcia odbudowane kamienice na Starym Mieście.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.