Znane doskonale z amerykańskich filmów akcji więzienne siłownie w wersji polskiej sprzed lat. Na zdjęciu z 1927 roku więźniarki oddają się ćwiczeniom gimnastycznym. Wszystkie ubrane w ciemne stroje i białe fartuchy - pod okiem więziennej animatorki sportowej wykonują ćwiczenia gimnastyczne na spacerniaku.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Jak wygląda wasza poranna gimnastyka? Pompki, brzuszki a może jogging? Łyżwiarka figurowa i aktorka Sonja Henie gimnastykowała się w skąpym stroju. W prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń pomagała jej duża piłka.
Współcześnie Henie świetnie odnalazłaby się podczas zajęć fitballu. Z jednym zastrzeżeniem - musiałaby zdjąć swoje buty na obcasach. Dodajmy, że wykonana w 1938 roku fotografia zrobiona została w Hollywood.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Uczennice Prywatnej Szkoły Gimnastyki i Tańca Artystycznego Ireny Prusickiej ofiarnie pozowały w 1938 roku do zdjęcia podczas zajęć na świeżym powietrzu. Ćwiczenia odbywały się nad Niemnem, w Druskienikach. Absolwentką założonej w latach trzydziestych szkoły były m.in. Stefania Grodzieńska, Wiera Gran i Franciszka Mann.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Jak można przeczytać w opracowaniu "Europejskie Wychowanie Fizyczne" zamieszczonym na stronie białostockiego kuratorium: "Po upadku w latach sześćdziesiątych programów opartych na gimnastyce (niemieckiej i szwedzkiej) przy równoczesnym rozkwicie ruchu sportowego zauważono w całej Europie coraz silniejsze związki szkolnego wychowania fizycznego ze sportem uprawianym w klubach. Najbardziej spektakularne zmiany nastąpiły w Niemczech (Wschodnich i Zachodnich). Stworzono tam jednolity system: od szkoły, przez kluby, do centrów szkolenia olimpijskiego. Zaowocowało to przemianowaniem od 1976 roku przedmiotu wychowanie fizyczne na lekcje sportu. Ta integracyjna koncepcja wpłynęła również na nomenklaturę zawodową. Nauczyciela wychowania fizycznego zastąpił nauczyciel sportu kształcony w Wydziałach Nauk o Sporcie lub Pedagogiki Sportu. Po Niemcach takie same zmiany nazewnictwa wprowadzili Duńczycy i Szwedzi. Francuzi wybrali kompromisowe rozwiązanie, nazywając przedmiot: wychowanie fizyczne i sportowe".
Na zdjęciu z 1938 roku chłopcy podczas gimnastyki przy drabinkach.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Na zdjęciu z 1939 roku widać halowy trening piłkarzy. Fotografia zatytułowana jest "Gimnastyka dla wyrobienia mięśni nóg przy kopnięciu w piłkę". Uwagę zwracają ciekawe stroje sportowe - bluzki z kołnierzykami, golfy i swetry. Sportowa moda była przed laty bardziej szykowna - w podobnych pumpiastych spodniach jeżdżono także na nartach.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Gimnastyka miała zapewniać ciału harmonijny rozwój. Za ojca współczesnej gimnastyki uznawany jest niemiecki nauczyciel Friedrich Ludwig Jahn, który wynalazł m.in. używane do dziś poręcze równoległe i drążek. Co ciekawe, gimnastyka sportowa mężczyzn i kobiet, to jedna z dyscyplin, które różnią się od siebie znacząco - m.in. wykorzystaniem różnych przyrządów.
Na zdjęciu z 1942 roku widać mężczyzn ćwiczących na poręczach.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Gimnastyka w wodzie to świetny sposób na aktywność fizyczną dla osób z problemami kręgosłupa, kobiet w ciąży i starszych ludzi. Woda zapewnia wyporność, a jednocześnie stawia naturalny opór. Dodatkowo woda masuje ciało i relaksuje je. Na zdjęciu z 1942 roku gimnastyka podwodna kobiet.
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.