Jazda z figurami. Łyżwiarstwo przed laty

Jazda na łyżwach to prosty i idealny sposób na aktywny tryb życia. Dotlenia organizm, zwiększa sprawność fizyczną i kondycję. Jak dawniej uprawiano ten sport?

Jaskółka na lodzie

Na samym początku łyżwiarstwo figurowe ograniczało się do prostych figur. Z biegiem czasu zaczęto wprowadzać nieco bardziej skomplikowane elementy zaczerpnięte z baletu klasycznego, które łączy się w najprzeróżniejsze sekwencje i kombinacje. Aby rozpocząć treningi jazdy figurowej, oprócz podstawowej umiejętności poruszania się na lodzie, niezbędne jest poczucie rytmu, giętkość ciała i koordynacja ruchów. Zdolności taneczne oraz bardziej skomplikowane elementy takie jak: skoki, piruety, spirale czy podnoszenia przyjdą z czasem. Pamiętaj trening czyni mistrza!

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Na naukę nigdy nie jest za poźno

Łyżwiarstwo to sport sprzyjający życiu towarzyskiemu. Nigdy nie jest za późno na naukę, toteż w każdym wieku można spróbować sił na lodowisku. Choć prawdą jest, że najszybciej umiejętności te nabywają dzieci, a regularne treningi sprawią, że tak jak maluchy ze zdjęcia, będziesz poruszać się na lodzie zgrabnie i z gracją. Gdy opanujemy już podstawy, możemy przejść do obrotów i piruetów. Dzieci trenujące na warszawskim Torwarze mogą służyć nam za wzór!

Tu warto nadmienić, że jazda na łyżwach poprawia funkcjonowanie mózgu. Naukowcy dowiedli, że dzięki nauce jazdy na łyżwach powstają nowe połączenia nerwowe w korze mózgowej. To ważne wzmianka, gdyż od nich zależą zdolności koncentracji czy zapamiętywania.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Trening czyni mistrza

Pierwsze kroki na lodowisku grożą upadkami. To nieuniknione, jednak nie wolno się zniechęcać! Ich główną przyczyną jest brak równowagi, wynikający z szybko zmieniającego się środka ciężkości naszego ciała. Aby uniknąć upadków nie należy patrzeć pod nogi, wzrok powinien być skierowany przed siebie. Prawidłowa postawa to lekko ugięte kolana, rozluźnione mięśnie, lekko uniesione ręce i rozstawione stopy. Naukę warto rozpocząć od chodzenia małymi krokami po tafli lodu i prób utrzymania koordynacji ciała. Następnie, przechodzimy w lekki ślizg, pamiętając o naturalnym przenoszeniu ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. W następnej kolejności uczymy się jazdy przodem, tyłem oraz hamowania. Pamiętaj, do odważnych świat należy!

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Szachy na lodzie

Liczą się umiejętności, precyzja i dobrze obrana strategia. Nie bez kozery curling zwany jest  "szachami na lodzie". Grupa graczy dzieli się na dwie drużyny, a każdy uczestnik po kolei wykonuje ślizg tzw. "czajnikiem" po tafli lodu. Wygrywa ten, którego czajnik zatrzymał się jak najbliżej zaznaczonego uprzednio środka. Na zdjęciu niemieccy okupanci grający na zamarzniętej rzece.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Bal przebierańców

W latach 30. wykorzystywano łyżwy nie tylko do funkcji użytkowej, ale też podczas różnych innych okazji jako formę rozrywki. Bale przebierańców organizowano cyklicznie. Cóż za piękna tradycja! Aż chciałoby się cofnąć w czasie lub też przywrócić ten zwyczaj. W końcu jest karnawał, a zabawy tematyczne ostatnimi czasy przeżywają prawdziwy boom, więc dlaczego by nie zorganizować balu przebierańców na lodowisku? Pewnie udałoby się skrzyknąć grupę znajomych, a od nadmiaru strojów w wypożyczalniach można dostać oczopląsu. Może nie ma naturalnie sprzyjających warunków atmosferycznych (mroźnej zimy i skutych lodem jezior i rzek) ale bawić się można na miejskim lodowisku.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Zgrabne nogi panczenistów

W tej dyscyplinie celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie określonego dystansu po wyznaczonym torze lodowym. Ten sport to jednak wyższa szkoła jazdy. Od klasycznego łyżwiarstwa różni go wiele. Począwszy od zupełnie innych łyżew - panczeniści używają łyżew z długimi płozami, po obcisłe kombinezony, które zmniejszają opór powietrza. Uprawiając łyżwiarstwo szybkie możemy w krótkim czasie zbudować imponującą masę mięśniową - wystarczy spojrzeć na te wyrzeźbione uda na zdjęciu.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Odpowiedni ubiór to podstawa

To bardzo ważna kwestia. Wybierając się na lodowisko powinniśmy właściwie skomponować naszą garderobę. Ubieramy się wygodnie, praktycznie i najlepiej warstwowo. Nasz zestaw nie powinien krepować ruchów. To gwarancja udanej zabawy i dobrego samopoczucia. Nakrycie głowy i rękawiczki chronią nie tylko przed chłodem ale także podczas ewentualnego upadku zwiększą nasze bezpieczeństwo. Spodnie nie powinny być za szerokie, gdyż mogą zahaczać o łyżwy. Lepszym rozwiązaniem są te z wąskimi nogawkami lub ciepłe legginsy. Popatrz tylko na japońskich łyżwiarzy! Może to i mało męski ubiór ale z pewnością idealny na łyżwy!

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: