Wystawy psów rasowych są organizowane przez związki kynologiczne. Ich celem jest prezentacja psów rasowych i poddanie ich ocenie. Pierwsza wystawa psów rasowych odbyła się w Wielkiej Brytanii w 1859 roku. W Polsce zaczęto organizować wystawy po zakończeniu I wojny światowej, pierwsza miała miejsce w 1925 roku w Warszawie. Wystawy odbywały się cyklicznie do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie wznowiono organizowanie konkursów.
Na zdjęciu wystawa psów w Katowicach w 1936 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Wystawa jest jedną z metod selekcji hodowlanej. Podczas pokazu pies musi zaprezentować się w określony sposób. Jest też porównywany z innymi czworonogami. Przyznane oceny decydują o tym, czy pies lub suka będą mogły być w przyszłości wykorzystane do reprodukcji. Wystawy były także formą spotkań towarzyskich przez osoby, o podobnych zainteresowaniach. To również okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy hodowcami, poznawanie nowych ras. Dawniej na tego typu imprezy przychodziły całe rodziny, gdyż była to doskonały moment, by kupić rasowego szczeniaka.
Na zdjęciu wystawa psów w Katowicach w 1936 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Sędzia powinien posiadać dużą wiedzę teoretyczną. Mając wyuczony wzorzec danej rasy, powinien sobie zwizualizować psa idealnego i porównywać go z tymi, które zaprezentują się na ringu. Na ringu sędzia traktuje wszystkie psy jednakowo, bada ich anatomiczną budowę, określa stan kośćca i umięśnienia. Sprawdza rodzaj zgryzu i kompletność uzębienia. Ocenia psa w ruchu i w statyce. Bacznie przygląda się współpracy właściciela z czworonogiem. Sędzia musi być obiektywny.
Na zdjęciu Springer-spaniel z właścicielką. Wystawa psów w Warszawie w 1936 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Zwycięzcy każdej rasy zostają zakwalifikowani do konkurencji finałowych, które odbywają się na ringu głównym. Oprócz tych konkurencji, organizatorzy przeprowadzają również wybór Najpiękniejszego Szczenięcia, Najpiękniejszego Juniora, Najpiękniejszej Pary Hodowlanej. Przyjęto niepisaną zasadę, że jeśli nasz pies zwycięży, należy podziękować sędziemu odbierając dyplom, a jeśli wygra konkurent, wypada mu pogratulować
Na zdjęciu wystawa psów w Katowicach w 1936 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Aby ukochany pupil mógł wziąć udział w konkursie, musi spełniać pewne wymagania. Dawniej obowiązywały te same wymogi. Po pierwsze pies, który skończył 6 miesięcy musi posiadać rodowód. Wyjątek stanowi przypadek, gdy chcemy wystawić psa w klasie szczeniąt lub młodzieży. Pies musi być zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce.
Właściciel czworonoga musi regularnie opłacać składki członkowskie w macierzystym oddziale ZKwP.
Poza tym pies musi być czysty, w dobrej kondycji psychicznej oraz powinien chcieć się pokazać.
Na zdjęciu wystawa psów w Katowicach w 1936 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Każdy pies musi być odpowiednio przygotowany do wystawy. Psy długowłose wymagają szczególnej dbałości o ich szatę nie tylko przed wystawą.
Właściciel powinien uwydatnić wszystkie zalety pupila i skorygować jego mankamenty.
Niektórzy wystawcy próbują więc ukryć niedostatki urody swojego czworonoga w nadziei, że sędzia ich nie zauważy. Konkurencja jednak nie śpi i potrafi wszystkie je wyłapać. Na wystawie psów istnieje też tzw. "dress code". Jeśli pies jest jasnego umaszczenia, to dolna część ubioru wystawcy powinna być w kolorze ciemnym - i odwrotnie. Chodzi tu o kontrast, tak by sylwetka psa mogła się zdecydowanie odcinać od tła, jakim w tym wypadku jest wystawca.
Na zdjęciu kobieta z psem rasy chart syberyjski. Wystawa psów w Katowicach w 1935 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Wystawca powinien umiejętnie zaprezentować psa oraz prawidłowo zachować się z nim na ringu. Wystawca musi ze swoim psem harmonijnie współpracować. Dlatego też na długo przed wystawą właściciel powinien potrenować z podopiecznym w domu. Pies musi umieć chodzić na ringówce oraz powinien zaakceptować fakt, że jest dotykany przez sędziego. Żadne warczenie nie wchodzi w grę.
Wystawianie psa jest sztuką. Jednak czasami właściciele psów nie mają umiejętności, by prawidłowo pokazać jego walory, dlatego też coraz popularniejsze jest zatrudnianie osób, które prezentują cudze czworonogi. Choć w Polsce ma jeszcze zawodowych handlerów, w niektórych krajach jest to co raz popularniejszy zawód. Handler opiekuje się psem na kilka dni przed wystawą, trenuje psa do wystawy, po czym pokazuje go w ringu.
Na zdjęciu wystawa psów w Warszawie w 1938 roku.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.