Pokazy mody na początku ubiegłego wieku

Dziś to wielkie, artystyczne show. Jesteście ciekawi, czym pokazy mody w latach 30 XX w. różniły się od współczesnych?

Zgodnie z wizją twórcy

Pokaz mody to ważne i osobiste wydarzenie dla każdego projektanta. Tego dnia odbywa się premiera jego kolekcji, nad którą pracował przez ostatnie miesiące. W dzisiejszych czasach kolekcje pokazuje się z półrocznym wyprzedzeniem, tylko po to, aby potencjalni klienci oraz prasa mogły spokojnie zapoznać się z kolekcją. Czy dawniej także obowiązywała ta niepisana zasada? Z pewnością projektant musiał mieć solidne wykształcenie z zakresu historii sztuki i krawiectwa, gdyż oprócz szkicowania, musiał także radzić sobie w szwalni.

Pokazy mody od zawsze stanowiły pewną formę sztuki, dlatego też bardzo ważna była scenografia i oprawa muzyczna, która wzbogacała wydarzenie.

Na zdjęciu: Modelki w czasie pokazu w kawiarni Sztuka i Moda w Warszawie w 1938 roku.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Moda użytkowa

W latach 30. stawiano na ultra kobiecy look. Ponownie wprowadzono naturalną linię sukienek z podkreśloną talią, co wysmuklało kobiecą sylwetkę. Lansowano także dłuższe spódnice, w sukniach wieczorowych odrywano tył, chętnie eksponując plecy. Moda była dystyngowana i elegancka. Obecnie zdarza się, że kreacje zaprezentowane na wybiegu, choć cieszą oko, w zderzeniu z rzeczywistością, nie nadają się do noszenia. W latach 30. XX w. założeniem każdego projektanta było to, aby kobiety nosiły ich projekty na co dzień.

Na zdjęciu: Modelka na scenie podczas pokazu mody w kawiarni "Nowy Świat" w Warszawie.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Modelki

Dziewczyny, które prezentowały ubrania 80 lat temu w niczym nie przypominają współczesnych modelek. Jak widać kanon urody zmienia się z zawrotną prędkością. Dziś po wybiegu pląsają nastoletnie, wysokie dziewczyny o androgenicznej, wręcz wątłej sylwetce. Dawniej na wybiegu królowały dojrzałe kobiety z krwi i kości, które mogły poszczycić się sporym biustem i krągłymi biodrami. Dzięki temu, kobiety oglądające pokaz mogły się z nimi utożsamiać. Po zdjęciach można również wywnioskować, że w czasie pokazu modelki mogły sobie pozwolić na szczere zachowanie jak np. uśmiechanie się do publiczności, co obecnie jest niewskazane.

Na zdjęciu: Pokaz mody w kawiarni Sztuka i Moda w Warszawie w 1938 roku.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Miejsce pokazu

Obecnie pokazy mody odbywają się w wielkich halach lub specjalnie przygotowanych namiotach. Dawniej również dbano o wystarczająco dużą przestrzeń. To bardzo ważne, aby pomieścić wszystkich zainteresowanych. W latach 30. pokazy odbywały się nie tylko w domach kultury ale także w teatrach, czy nawet w restauracjach lub parkach. Zazwyczaj modelki chodziły po wybiegu, lecz zdarzały się sytuacje, kiedy pokaz był bardziej statyczny, gdzie modelki stały lub siedziały. Kolejność prezentowanych strojów była dokładnie przemyślana. Kolekcja musiała być przedstawiona spójnie, zgodnie z wizją projektanta.

Na zdjęciu: Pokaz mody w Grand Hotelu w Krakowie w 1938 roku.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Przygotowania do pokazu

Współcześnie nad finalnym efektem pokazu mody, pracuje mnóstwo ludzi odpowiedzialnych za każdy najdrobniejszy szczegół. Oprócz projektanta, który nad wszystkim czuwa, przy pokazie pracuje reżyser, stylista, makijażysta i fryzjer oraz cały sztab osób, odpowiedzialnych za rzeczy techniczne jak oświetlenie i nagłośnienie. Na kilka dni przed całym wydarzeniem odbywają się przymiarki strojów, obuwia i biżuterii. W dniu pokazu modelki przychodzą do pracy wcześnie rano. Następnie w garderobie asystentki projektanta upinają przypisane kreacje już na dziewczynach. Robi się im makijaż i fryzury. Po generalnej próbie, w zdenerwowaniu wszyscy wyczekują tzw. godziny zero.

Na zdjęciu: Przymiarka u krawcowej kompletu damskiego, na chwilę przed pokazem.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: