Obecnie wiele osób, zwłaszcza dzieci, które poza komputerem świata nie widzą, zamiast przeczytać książkę, woli obejrzeć film nakręcony na jej podstawie. To zły nawyk. Rodzice starają się temu przeciwdziałać i jak najszybciej zaszczepić w dzieciach miłość do czytania książek. Czytają razem ze swoimi pociechami. Tym sposobem dzieci uczą się, że czytanie to prawdziwa przyjemność.
Dodatkowo w 2001 roku Fundacja ABC XXI rozpoczęła kampanię społeczną Cała Polska czyta dzieciom. Ogólnopolska akcja ma na celu przekonywać rodziców, że codzienne wspólne czytanie, jest najskuteczniejszą metodą, która wspomaga wszechstronny rozwój dziecka.
Na zdjęciu aktorka Aleksandra Śląska z synem Szczęsnym, rok 1956.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Lektura przeniesie nas w inny świat i pozwoli oderwać się od nudnej rzeczywistości. Dawniej książki czytano dla przyjemności. Dzisiaj większość z nas jest pochłonięta pracą i obowiązkami domowymi, więc gdy już znajdziemy chwilę na odpoczynek, to wolimy rozłożyć się wygodnie na kanapie i oglądać telewizję lub serfować po internecie. Kiedyś tak gospodarowano swoim czasem, by codziennie znaleźć choćby godzinę na czytanie książki. W bardzo wielu domach cała rodzina odpoczywała w ten sposób, że razem siadała w salonie i każdy z domowników pogrążał się w swojej ulubionej lekturze. Oczywiście pijąc przy tym herbatę i zajadając się domową szarlotką.
Na zdjęciu Koło Gospodyń Wiejskich w Lipcach, rok 1980.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Podczas czytania książek, napotykamy na nowe słowa. Jeżeli nie znamy ich znaczenia, wywnioskujemy jego znaczenie z kontekstu. Gdy pojawi się ono jeszcze kilkakrotnie, szybko je przyswoimy. Tym samym, długotrwałe wpatrywanie się w słowa i zdania poprawia nasze umiejętności językowe. Zapoznając się z książką, poznajemy również zasady gramatyki, ortografii, stylistyki. Dodatkowo czytanie wzbogaca pisanie.
Na zdjęciu dziewczynka czytająca książkę w czasie spaceru, rok 1928.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Czytanie książki wymusza skupienie i koncentrację. Książka podaje nam dużą ilość treści oraz kompletną informację, dotyka wielu aspektów i wątków. Dlatego czytanie pobudza mózg do działania. Poprawiamy zdolność myślenia analitycznego. Gdy nasze oczy widzą litery i wyrazy, nasz mózg wizualizuje sobie te miejsca, osoby i sytuacje. Można by rzec, że reżyserujemy świat przedstawiony w książce.
Jak mawiały nasze babcie, dzięki czytaniu jesteśmy bardziej świadomi otaczającego nas świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Poza tym, czytanie książek może nas uwrażliwić. Dostrzegamy wtedy piękno zaklęte w słowach.
Na zdjęciu aktorka Jadwiga Kossocka wybiera lekturę w domowej bibliotece, rok 1927.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Alternatywą dla książek jest czytanie codziennej prasy. Gazety, dzienniki to nie tylko źródło informacji ale też dobra lektura. Tę opcję wybierali zwłaszcza panowie, którzy od dawien dawna lubili być na bieżąco z najważniejszymi nowinkami ze świata polityki, sportu lub kultury. Taksówkarz oczekujący klienta i czytający gazetę, był dość powszechnym widokiem. Jak głosi stare polskie porzekadło, lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. Wiedza, nawet ta nieprzydatna w życiu codziennym sprawia, że czujemy się pewniejsi, wzrasta poczucie naszej wartości.
Na zdjęciu warszawski kierowca czytający gazetę w samochodzie, rok 1969.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.