Od dobrego fryzjera wymagamy przede wszystkim kompetencji. Same chęci nie wystarczą. Powinien on ukończyć szkołę zawodową, odbyć praktyki i zdać egzamin czeladniczy. Oprócz wiedzy teoretycznej, liczą się zdolności manualne, a także zmysł estetyczny.
Fryzjer, aby sprostać oczekiwaniom klienta, musi umieć słuchać, a czasami nawet być jak psycholog, bo jak wiele kobiet twierdzi, zmiana fryzury jest lepsze od psychoterapii - u fryzjera nie tylko zmieniamy swój wizerunek ale często zwierzamy się lub wylewamy żale życia.
Na zdjęciu fryzjer Janusz Szymański układa fryzurę klientce, lata 70. XXw.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Człowiek odwiedzający salon fryzjerski chce być dobrze obsłużony. Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, tak by osiągnąć pożądany efekt.
W pierwszej kolejności powinien on porozmawiać z klientem i poznać jego oczekiwania. Warto dowiedzieć się jaki prowadzi tryb życia, ile czasu poświęca na układanie włosów. Następnie na tej podstawie fryzjer doradza odpowiednią fryzurę.
Na zdjęciu fryzjerka modeluje klientce włosy, lata 30. XX w.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
W latach 70 ubiegłego wieku, nowoczesny sprzęt, fryzjerzy mogli nabywać jedynie w Pewexach, ale tylko w przypadku, gdy udokumentowali źródło, pochodzenia dolarów, jedynej waluty, którą wtedy można było płacić w tych sklepach. Nie wszyscy mieli takie możliwości, stąd zdarzało się tak, że klientki przynosiły własne przybory i preparaty do stylizacji włosów. W salonie był zazwyczaj jeden wspólny szampon, z którego korzystali wszyscy rzemieślnicy. Czasami, przy dobrych znajomościach, udało im się zaopatrzyć w jugosławiańską odżywkę "Subrina".
Dawniej nie było pianek ani żeli utrwalających uczesanie. Fryzjerzy umiejętnie zastępowali je tapirowaniem i lakierowaniem.
Na zdjęciu aktor Władysław Walter w salonie fryzjerskim, lata 20. XX w.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Włosy niezależnie od pozycji społecznej, stanowią ważny element naszej osobowości. Warto dodać, że nic przecież nie poprawia nam tak samopoczucia, jak dobry wygląd zewnętrzny, a zwłaszcza nowe uczesanie.
A że fryzury i metody pielęgnacji włosów od zawsze podlegały kaprysom mody, fryzjer musiał być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. Oprócz cięcia, fryzjer zajmuje się czesaniem fryzur okolicznościowych, czyli na studniówki, bale, wesela itp.
Modelki prezentują fryzury na pokazie w Londynie, rok 1945.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Aranżacja salonu ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i samopoczucia klientów. To pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę po wejściu. A że spędzamy tam zazwyczaj więcej niż godzinę, wystrój należy zaaranżować tak, aby zapewnić klientom maksimum relaksu. Jasne ściany w ciepłych kolorach i duża przestrzeń sprawią, że wizyta w salonie fryzjerskim będzie błogą chwilą relaksu, chwilą wytchnienia.
Na zdjęciu fryzjerka Jolanta Hoffman obsługuje klientkę, lata 70. XX w.
Lubisz nasze artykuły? zostań fanem i kliknij tutaj.
Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.