Aktywna jesień!

Przebywanie na świeżym powietrzu jesienią może być równie przyjemnie jak latem. Należy tylko pamiętać o wygodnym stroju i odpowiedniej dawce aktywności. Nie zapominaj o tym, że twój organizm cały rok potrzebuje solidnej porcji ruchu. Poznaj nasze propozycje jesiennych sportów i aktywności. Wszystkie na świeżym powietrzu. Może wybierzesz coś dla siebie?
nordic walking nordic walking Fot. GRUENER NikonSteff - Fotolia

Nordic Walking

Wiele osób myśli, że to zwykły spacer, tyle tylko, że z kijkami. Nie do końca jest to prawdą. Dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych kijków nordic walking jest ćwiczeniem całego ciała. Co najważniejsze, to dyscyplina dla osób w każdym wieku.

Podczas marszu z kijkami intensywnie pracują mięśnie grzbietu, obręczy barkowej i górnych kończyn. Trenowane są mięśnie pośladków, brzucha i grzbietu, a mięśnie pleców, obręczy barkowej i kończyn górnych naprzemiennie napinają się i rozluźniają. To sport, który powstał w latach 30. ubiegłego wieku w Finlandii. Początkowo wykorzystywano go w letnim treningu biegaczy narciarskich, dzisiaj to popularna dyscyplina wśród mieszkańców dużych miast, szczególnie jesienią.

Jesteś aktywna? Weź udział w konkursie i wygraj iPhone'a 4!

jogging jogging Fot. Maridav - Fotolia

Jogging

Bieganie to jeden z najprostszych sportów. Wystarczy odpowiedni nastrój, strój, pulsometr i buty do biegania. Jogging może uprawiać każdy, niezależnie od wieku, kondycji i typu sylwetki. Pamiętaj jedynie, że dla stawów najmniej zdrowe są twarde alejki osiedlowe i ubite dróżki leśne. Najlepiej biegać po miękkiej powierzchni. Zalety joggingu? Lepsza sprawność fizyczna, niższe ciśnienie krwi, większy poziom dobrego cholesterolu. Ponadto regularne bieganie rzeźbi sylwetkę, pomaga spalić zbędne kilogramy.

Jeśli jesteś początkującą biegaczką, pamiętaj o tym, aby podczas pierwszych treningów stopniowo dozować wysiłek i zwiększać dystans - nie przemęczaj się. Podczas pierwszych treningów połącz bieganie z marszem np. na przemian 4 minuty marszu, 4 minuty biegu itd. Aby zwiększyć elastyczność mięśni, po treningu, kiedy mięśnie są jeszcze rozgrzane, wykonaj serię ćwiczeń rozciągających. Podczas joggingu nie zapominaj też o popijaniu wody mineralnej.

Spacer

Czy wiesz, że 70 proc. cellulitu to skutek niezdrowego trybu życia, a tylko 30 proc. to uwarunkowania genetyczne? Warto o tym pamiętać planując aktywność na jesień. Regularny spacer to od setek lat sprawdzony i skuteczny sposób nie tylko na odchudzenie i wymodelowanie ud, ale na jesienną chandrę i lepsze samopoczucie.

Podczas godzinnego spaceru spalamy ponad 300 kalorii. Jeśli zależy ci na tym, aby spacer poprawił ci nie tylko humor, ale i sylwetkę, spaceruj żwawym krokiem sześć razy w tygodniu, za każdym razem zwiększając dystans. Zacznij od jednego kilometra, a tydzień zakończ spacerem, podczas którego pokonasz 4 kilometry. Zadbaj o to, aby podczas spaceru wejść chociaż raz pod górę. Jeśli męczysz się podczas chodzenia, rób przerwy. Przed wyjściem z domu wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.

Joga na świeżym powietrzu Joga na świeżym powietrzu Fot. pressmaster - Fotolia

Joga na świeżym powietrzu

Joga pomaga zachować kondycję, ładną sylwetkę i zdrowie, a także pomaga wrócić do równowagi ciała i ducha, jeśli została ona zachwiana. Jogę na świeżym powietrzu można uprawiać samemu lub zapisać się do zorganizowanej grupy, która trenuje jogę w parku. Tego typu zajęcia są prowadzone w większych miastach. Plenerowe spotkania połączone z aktywnym wypoczynkiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ruch i relaks podczas wspólnej praktyki jogi wytwarza mnóstwo pozytywnej energii.

Dodatkowo joga jako technika relaksacyjna pomaga w osiąganiu stanu spokoju, jest docenianą formą rehabilitacyjną. W trakcie treningów kolejne partie mięśni są rozciągane, co pozytywnie wpływa na zachowanie odpowiedniej formy. Zalety jogi docenić można także w sferze modelowania sylwetki.

Bez rowerów nie ma hipsterów Bez rowerów nie ma hipsterów Fot. olly - Fotolia

Rowerem do pracy lub na wycieczki weekendowe

Podczas 20-minutowej jazdy na rowerze spalimy 150 kalorii. Na szczęście coraz więcej z nas wybiera rower jako środek komunikacji. Poruszania się rowerem to doskonały trening dla ciała, możliwość zachowania świetnej kondycji fizycznej. Na rowerze nie męczymy się tak szybko, jak podczas biegania czy aerobiku. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie bioder, które nabierają sprężystości, a także mięśnie rąk i brzucha.

Nie zapominaj, że ruch jest niezbędny przez cały rok! Reguluje pracę serca, układ krążenia, stymuluje trawienie oraz pracę układu limfatycznego. Pozytywnie wpływa na pracę stawów i mięsni - stabilizuje je, rozluźnia i poprawia ruchomość. Intensywny wysiłek fizyczny pogłębia i reguluje oddech, a to ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Pomaga spalić zbędne kalorie, a przy okazji odpręża.

Więcej o: