Płaski brzuch bez wysiłku

Chcesz zrzucić fałdki tłuszczu i osiągnąć wymarzony płaski brzuch? Zacznij od kilku prostych wskazówek, które pomogą ci w osiągnięciu upragnionego celu.
jogging jogging Fot. Shutterstock

Ruch

Samo robienie brzuszków nie spowoduje, że będziemy mieć płaski brzuch. Najpierw trzeba się pozbyć warstwy tłuszczu, które pokrywa mięśnie brzucha. Niestety samymi brzuszkami tego nie zrobimy, ważne są też inne czynniki takie jak dieta i ćwiczenia spalające tłuszcz np. bieganie. Nie musisz od razu biegać na długie dystanse, na początku wystarczy spacer. Przy każdym kroku pracuje około 200 różnych mięśni. Jeśli go wydłużysz, poczujesz, jak pracują mięśnie brzucha. W czasie 15 minutowej przechadzki spalisz około 50 kcal. Zamiast jeździć windą, wchodź po schodach.

 

Oferta partnera: Złóż noworoczne postanowienie i schudnij!

woda woda shutterstock

Więcej wody

Po przebudzeniu rano wypij szklankę niegazowanej wody mineralnej lub przegotowanej. To swego rodzaju toaleta dla przewodu pokarmowego i łagodne przygotowanie go do całodziennej pracy. Możesz dodać do wody łyżeczkę soku cytrynowego lub octu jabłkowego, to poprawi trawienie. Całkowicie zrezygnuj z gazowanych i słodkich napojów, najlepiej pij wodę niegazowaną i niesłodzone herbaty. Picie zimnej wody umożliwi ci spalenie dodatkowych kalorii, gdyż organizm potrzebuje więcej energii, aby ją ogrzać.

Naucz się dobrze oddychać

Większość z nas oddycha zbyt płytko. Organizm jest przez to kiepsko dotleniony, a brzuch spięty. Wciągaj powietrze głęboko, tak aby brzuch wyraźnie się uniósł, i powoli wypuszczaj. Oddychaj w równym tempie, wypełniając płuca powietrzem tylko do około 80 procent możliwości. Powtarzaj je codziennie przez kilka minut. Zmusi ono do pracy wszystkie mięśnie brzucha i delikatnie wymasuje narządy wewnętrzne. Głębokie oddychanie pomaga również odzyskać kontrolę nad mięśniami brzucha, poprawia ich siłę i wytrzymałość.

Zioła i herbatki

Zioła pod postacią różnych herbatek bądź dodatek do potraw potrafią przyspieszyć proces trawienia (pobudzają wydzielanie soku żołądkowego) i wpływają pozytywnie na jelita. Zioła, które mają takie właściwości to między innymi: pieprz, kminek, majeranek, bazylia, gorczyca. Warto popijać herbatki ziołowe - mięta, kwiaty lipy i rumianku, które pozwolą pozbyć się wzdęć. Herbatka ze świeżych liści mięty pieprzowej przyspiesza spalanie tłuszczu, a pokrzywa przyspiesza trawienie i likwiduje uczucie pełności. Najlepiej sprawdza się herbata czerwona, ale skuteczna jest także zielona i czarna. Przed posiłkiem warto zaparzyć herbatę, której gorzki smak złagodzi uczucie głodu.

Potas

Przyjmowanie potasu pomoże zmniejszyć charakterystycznie powiększony w trakcie miesiączki brzuch. Najlepszymi źródłami potasu są owoce (banany, morele, żurawina), warzywa, orzechy, migdały i świeże mięso. Pamiętaj, że im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bardziej bogaty w potas. Jeśli przez długi okres w pożywieniu jest za mało potasu, to jego brak może powodować uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, senność, bolesne kurcze mięśni oraz zaparcia w wyniku porażenia mięśni gładkich jelit.

Masaż brzucha

Poprawi krążenie i pobudzi pracę jelit, w ten prosty sposób możesz zlikwidować wzdęcia. Wcieraj w brzuch olejek do masażu, dzięki temu rozbijesz grudki tłuszczu, poprawisz krążenie oraz wygładzisz i ujędrnisz skórę. Wieczorem podczas kąpieli masuj brzuch kolistymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara. Możesz zastosować specjalne gąbki, rękawice. Masaż wyszczupla brzuch i wzmacnia mięśnie. Owijając w cienką chusteczkę kilka kostek lodu i przez kilka minut masując nimi brzuch wzmocnisz tkankę łączną, poprawisz koloryt skóry na brzuchu.

Ogranicz alkohol

Alkohol dla organizmu to trucizna. Dlatego po wypiciu nawet małej ilości organizm nie przetwarza tego, co zjadłaś i koncentruje się na usuwaniu toksyn. Podnosi poziom kortyzolu (hormon stresu), który jest odpowiedzialny za odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha. Alkohol drażni i uszkadza śluzówki, zaburza pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów, a także upośledza funkcje takich narządów jak wątroba czy trzustka, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu trawienia.

Więcej o: