Oczyść organizm z toksyn!

Nasz organizm sam sobie radzi z toksynami. Jednak gdy przekroczą pewien poziom, pojawiają się problemy. Narządy oczyszczające nie są już w stanie ich wydalać. Musimy wtedy pomóc organizmowi się ich pozbyć. Oto kilka prostych sposobów!
detoks detoks shutterstock

Detoks

Hipokrates powiedział, że "Człowiek rodzi się zdrowy, wszystkie choroby przychodzą do niego przez usta z pożywieniem". Nasz organizm codziennie narażony jest na kontakt z toksynami, większość z nich pochodzi z pożywienia i powietrza. Oferowana w sklepach żywność jest wysoko przetworzona, pełna substancji konserwujących, sztucznych aromatów i barwników. Są to związki potencjalnie szkodliwe, a w dużych ilościach wręcz toksyczne. Nagromadzenie tych związków jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, zaburza równowagę wewnętrzną organizmu. Odczuwamy wtedy ogólne przemęczenie, bóle głowy, obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej. Dodatkowo nasze trawienie jest spowolnione, przez co cierpimy na zaparcia. Jak najprościej pozbyć się toksyn?

brokuły brokuły Fot. Fotochannels

Dieta

Dietetycy proponują wiele kuracji oczyszczających. Niektóre polegają na jedzeniu tylko jednego produktu, inne na piciu soków, wody lub naparów ziołowych. Najlepsza jednak jest taka, podczas której przez 10-14 dni stopniowo do jadłospisu wprowadza się zdrowe produkty. Podczas diety oczyszczającej należy zrezygnować z posiłków ciężkostrawnych, fast foodów, alkoholu i papierosów. Po kuracji poczujesz się jak nowonarodzona, staniesz się "lekka", a worki i cienie pod oczami odejdą w niepamięć. Skóra stanie się jędrniejsza i zmieni koloryt. Twój organizm na oczyszczenie może reagować w różny sposób - pot może mieć nieprzyjemny zapach, a na języku często pojawia się osad. Im więcej toksyn nagromadziłaś w organizmie, tym bardziej przykre mogą być skutki uboczne ich wydalania. Oczywiście każdą dietę skonsultuj wcześniej z dietetykiem.

Zielona herbata

Likwiduje w organiźmie wolne rodniki tlenowe, ochraniając strukturę DNA materiału genetycznego komórek przed procesem degradacji. Redukuje szkodliwe czynniki środowiska tj. promieniowanie UV i radioaktywne, dym papierosowy, związki azotowe, toksyny z pożywienia m.in. z wędzonych mięs. Dowiedziono, że zawiera ona m.in. witaminy A, B, B2, C, E, K oraz wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk). Wspomaga również naturalne procesy regulacji i samooczyszczania organizmu. Ma właściwości przeciw wrzodowe. Japońscy naukowcy wierzą także, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia. Napar z zielonej herbaty ułatwia trawienie i usuwa uczucie przepełnionego żołądka po ciężkostrawnym posiłku (poprzez pobudzenie wydzielania soków żołądkowych). Dodatkowo przyspiesza zamianę toksycznych substancji w formy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, dzięki czemu łatwiej je wyeliminować z organizmu.

Zioła

Ziołowa kuracja pomoże usprawnić czynności narządów uczestniczących w eliminowaniu toksycznych związków z organizmu. Zioła wspomagające i przyspieszające oczyszczenie powinny przyspieszać metabolizm organizmu, działać moczopędnie i napotnie, wpływać regenerująco na wątrobę, zwiększać produkcję i wydzielanie żółci, stymulować pracę przewodu pokarmowego. Zioła działające moczopędnie to: brzoza biała, fiołek trójbarwny, wiązówka błotną lub łopian większy. Mniszek lekarski, dziurawiec zwyczajny, kocanka piaskowa oraz cykoria działają żółciotwórczo i żółciopędnie. Karczoch wpłynie regenerująco na komórki wątroby i poprawi ich metabolizm. Tamaryndowiec (powidlik indyjski), suszone jabłka, śliwki oraz winogrona przyspieszą pracę przewodu pokarmowego. Morszczyn usprawni metabolizm całego organizmu.

Sauna

Wizyta w saunie pomaga nie tylko rozluźnić się fizycznie i psychicznie, poprawia również stan zdrowia - zwiększa wydolność organizmu oraz oczyszcza go i odtruwa. Sauna korzystnie wpływa na nasz metabolizm, przyspieszając przemianę materii. Ponadto pozytywnie wpływa na wzrost zdolności wysiłkowej. Regularne wizyty w saunie powodują zwiększenie odporności organizmu na czynniki chorobotwórcze. Jesteśmy mniej podatni na infekcje i nasz organizm z nimi lepiej walczy. Z potem nasz organizm eliminuje wiele substancji toksycznych. Wysoka temperatura w saunie powoduje, że nasze naczynia krwionośne rozszerzają się i bardziej się pocimy. W ciągu jednego, niezbyt ciepłego, dnia człowiek wydziela od 0,5 do 1 litra potu. Podczas 30 minut w saunie może powstać kilka litrów potu. Jest to bardzo dobra metoda oczyszczania organizmu z toksyn, ale głównie tych rozpuszczalnych w wodzie. Warto pamiętać, że istnieje cała lista przeciwwskazań do korzystania z sauny min. choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, infekcje, ciąża.

Głodówka

Głodówka jest przede wszystkim metodą na oczyszczenie, odtrucie i odmłodzenie organizmu. To także dobry sposób na zrzucenie nagromadzonych kilogramów. Ze względu na wyjątkową siłę działania musi być przeprowadzana zgodnie z przemyślanym, ściśle określonym planem, najlepiej pod kontrolą lekarza. Organizm podczas głodówki pozbawiony jest dawek żywności z zewnątrz. W jaki sposób następuje gruntowne oczyszczanie organizmu? Podczas pierwszych dni głodówki organizm "spala" nagromadzone pokłady tłuszczu i pozbywa się wszystkiego co jest zbędne i chore. Potem szuka rezerw w chorych, obumarłych komórkach. W ten sposób gruntownie czyści organizm z niebezpiecznych "bomb z opóźnionym zapłonem". Najkrótsza możliwa głodówka trwa 36 godzin, dla początkujących polecane są te 3-5 dniowe. Najwłaściwsza jednak to taka, która nie trwa krócej niż 10dni.

Więcej o: