Dieta antycellulitowa powinna opierać się na produktach niskokalorycznych, lekkostrawnych, bogatych w błonnik, bo właśnie takie pobudzają przemianę materii i spalanie tłuszczu. Co jeść?
- Wybieraj produkty lekkostrawne, np. ryby, białe mięso, chude sery, ryż. Przyspieszają tempo przemiany materii
- Codziennie wypijaj przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu. To ważne, by wypłukać z organizmu jak najwięcej toksyn
- Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym ciemnym chlebem
- Zadbaj o bogate źródła potasu (pomidory, ziemniaki, botwina, sałata), który działa przeciwobrzękowo - Nie każdy tłuszcz jest zły, w swojej diecie postaw na oliwę z oliwek lub pestek winogron, ryby oraz miękkie margaryny bogate w kwasy tłuszczowe
- Jedz potrawy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Substancje te poprawiają metabolizm tkanek zaatakowanych przez cellulit, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu
Czego unikać?
- Fast foodów i produktów przetworzonych. Powodują one problemy z krążeniem i zatrzymanie toksyn w komórkach
- Słodyczy, cukru, białego pieczywa, spowalniają przemianę materii i przyspieszają odkładanie się tłuszczu
- Kawy i soli sprzyjają zatrzymywaniu płynów w organizmie, co spowalnia wydalanie toksyn z organizmu
Jednym ze sposobów pozbycia się skórki pomarańczowej są ćwiczenia. W ruchu organizm łatwiej pozbywa się toksyn. Kremy działają tylko na skórze i najpłytszych warstwach podskórnych. Dlatego oprócz kremów niezbędna jest regularna gimnastyka. Staraj się ruszać jak najwięcej, pobudzisz tym samym mięśnie do wzrostu. Wybierając odpowiednie ćwiczenia, możesz usunąć cellulit w określonych partiach ciała. Jeśli chcesz pozbyć się "pomarańczowej skórki" z brzucha, kręć hula-hoop, ćwicz brzuszki i nożyce. Gdy twoją zmorą jest cellulit na pośladkach i udach, rób półprzysiady, przysiady z piłką między kolanami, wymachy nóg do tyłu i w bok. Na pomarańczową skórkę na ramionach dobre są pompki i ćwiczenia polegające na unoszeniu rąk z ciężarkami - w bok, nad głowę i do tyłu.
Dzięki regularnym masażom poprawia się krążenie krwi i limfy, skóra oczyszcza się z toksyn, a mięśnie stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Przy zaawansowanym stadium cellulitu masaż może sprawiać ból, który jest oznaką skuteczności masażu. Pomocne będą "pajączki". Są to proste, ale niezwykle skuteczne urządzenia. Dzięki dużemu rozstawieniu kulek jednym ruchem można wymasować znacznie większą powierzchnię ciała. Ciało należy masować w odpowiednich kierunkach, w zależności od miejsca, które zaatakowane jest skórką pomarańczową. Masaż należy wykonywać ruchami kolistymi, zaczynając od kostek i kierując się ku górnym partiom ciała. Miejsca zmienione możesz również szczypać i ugniatać. Masaż najlepiej wykonywać codziennie. Możesz również masować ciało silnym strumieniem wody z prysznica. Zaczynaj od ciepłej, a po 30 sekundach stopniowo ją ochładzaj, tak by skończyć zabieg strumieniem dość zimnym. Pamiętaj, aby masaż zawsze zaczynać od stóp, kierując się w stronę serca. Oto prosty, domowy przepis na kawowy peeling antycellulitowy: wymieszaj 3 łyżki oliwy z oliwek z 2 łyżkami fusów z kawy. Gotową "papką" smaruj ciało kolistymi ruchami. Zabieg intensywnie pobudzi krążenie, orzeźwi i ujędrni. Niezwykły aromat, zachęca do wykonania i dodaje energii. Taki peeling stosowany regularnie zapobiega powstawaniu cellulitu.
Firmy kosmetyczne oferują pełną gamę kosmetyków antycellulitowych. W skład produktów przeznaczonych do walki z cellulitem wchodzą zwykle określone aminokwasy i kofeina (przyspieszają usuwanie tłuszczu z komórek), algi (poprawiają ukrwienie skóry i zapobiegają zatrzymywaniu wody w tkankach) oraz wyciągi roślinne (wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiając mikrokrążenie w skórze). Kosmetyki antycellulitowe są skuteczniejsze, gdy ich aplikację poprzedzisz masażem. W ten sposób pomagasz aktywnym związkom wniknąć w skórę i jednocześnie wykonujesz jej drenaż. Pamiętaj, że warunkiem osiągnięcia sukcesu przy ich stosowaniu jest systematyczność (należy to robić codziennie rano i wieczorem) oraz regularna gimnastyka.
Bańka chińska Jest specjalną odmianą baniek próżniowych, tworzonych z gumy, bez zaworu. Tworzywo sztuczne pozwala na przystawienie ich w prawie w każdym miejscu. Zabieg polega na zasysaniu kawałka skóry (ściskamy bańkę w dłoni, przykładamy do ciała, rozluźniamy uścisk) i wykonywaniu podłużnych lub kolistych ruchów w kierunku węzłów chłonnych. Przed masażem ciało należy nasmarować oliwką, wtedy bańka będzie łatwo ślizgać się po skórze. Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej.
Drenaż limfatyczny Jest to specjalny rodzaj masażu, który mogą wykonywać tylko przeszkoleni fachowcy. Poprawia przepływ limfy i przyspiesza usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Zmniejsza opuchliznę nóg oraz wygładza skórę. Przy pomocy rąk masażysty lub innych specjalnych urządzeń, usprawniane jest krążenie jednego z płynów fizjologicznych - limfy. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), dlatego po zabiegu odczuwamy spokój i zrelaksowanie.
VelaShape To urządzenie stosowane jest do redukcji cellulitu, a także do redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg jest wykonywany z pomocą technologii ELSO (ang. Electro-Optical Synergy) i polega na jednoczesnym oddziaływaniu światłem podczerwonym i bipolarnym prądem o mocy do 70W. Dzięki temu temperatura skóry zostaje podniesiona do 40 stopni na głębokości do 15 mm. W tym samym czasie za pomocą urządzenia wykonuje się masaż mechaniczny. Podczas zabiegu poprawia się krążenie krwi i usuwa nadmiar nagromadzonych płynów. Efekt podgrzania zwiększa metabolizm, co w rezultacie zmniejsza objętość komórek gromadzących tłuszcz.