7 grzechów głównych odchudzania. Zamień je na nowe zasady

Przyglądasz się szczupłym osobom i zastanawiasz gdzie tkwi sekret ich wyglądu? Autorka książki The Top 100 Diet Secrets Anna Selby przedstawia najlepsze sposoby na odchudzanie. Oto i one.
woda i cytryna woda i cytryna fot. Shutterstock

Wypijaj 2 litry wody

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Dietetycy zalecają wypijanie wody na 30 minut przed jedzeniem. Picie przed posiłkiem ma duży plus - można "oszukać" głód, wypełniając żołądek wodą. Picie podczas posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych oraz zaburza procesy trawienne. Ten nawyk prowadzi do powstawania gazów, wzdęć i zaparć.

produkty light produkty light Fot. Fotochannels

Nie sięgaj po produkty light

Lekkie przekąski to pułapka. Obniżenie zawartości tłuszczu czy cukrów ma wpływ na pogorszenie smaku, często także wiąże się ze zmianą konsystencji produktu. Lekkie produkty są mocno przetworzone, nafaszerowane konserwantami i pozbawione substancji odżywczych. Odchudzone produkty nie powinny stać się podstawą diety, bo z reguły oprócz chemii nic więcej w nich nie ma. Sprawdzaj na opakowaniu zawartość tłuszczu, kalorii i substancji odżywczych. Może się okazać, że gorzka czekolada ma podobną liczbę kalorii, co ta z dopiskiem light. Jeśli chcesz schudnąć, jedz naturalnie niskokaloryczne i niskotłuszczowe produkty, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, ryby. Odtłuszczone mleczne produkty zatrzymują wchłanianie witamin A, D, E, K, mogą również powodować fermentację w jelitach i inne niestrawności. Pamiętaj, że cukier w produktach light jest zastępowany słodzikami, a to nic innego jak sztucznie wytworzona substancja słodząca np. aspartam.

Unikaj przetworzonego jedzenia

Produkty te zawierają zbędne tłuszcze i cukry. Jeśli tylko możesz, wykorzystuj proste, surowe składniki. Prze­two­rzone jedze­nie naj­czę­ściej nie jest odpo­wied­nio zbi­lan­so­wane, na doda­tek jesz­cze nie ma w nim błon­nika. A błon­nik  jest nie­zbędny dla orga­ni­zmu i musi być skład­ni­kiem naszej diety. To wła­śnie z powo­dów nie­do­bo­rów błon­nika męczą nas zapar­cia, nie możemy schud­nąć, mamy pro­blemy z wypróżnianiem.

Jak przestać podjadać? Jak przestać podjadać? Fot. Shutterstock

Sięgaj po zdrowe przekąski

Pomiędzy posiłkami jesteśmy głodne i mamy ochotę na małą przekąskę. Mądrze wybrane  dostarczą nam energii, przyspieszą przemianę materii, a także ułatwią odchudzanie. Wybierz np. banana, jabłko czy jogurt.

Sałatki Sałatki Shutterstock

Jedz powoli

Poświęcaj czas jedzeniu, delektuj się nim.  Nie spożywaj w trakcie oglądania telewizji czy na stojąco. Każdy medyk potwierdzi, że powolne jedzenie to przepis na zdrowie. Dlaczego? W jamie ustnej, a nie w żołądku, odbywa się pierwszy, bardzo ważny etap trawienia.

Masuj skórę

Dzięki regularnym masażom poprawia się krążenie krwi i limfy, skóra oczyszcza się z toksyn, a mięśnie stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Masaż brzucha dobrze wpływa na proces budowania masy mięśniowej co w końcu jest istotne przy odchudzaniu. Oczywiście należy ćwiczyć, aby zwiększyć masę mięśniową, tego niestety nie oszukamy.

płaski brzuch płaski brzuch shutterstock

Eliminuj

Jeśli cierpisz na wzdęcia, być może twój organizm nie akceptuje niektórych produktów. Usuwaj je z diety i powoli wprowadzaj z powrotem, aby znaleźć winowajcę. Najczęściej to produkty zawierające pszenicę, owoc lub jajko.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: