Cytryna zawiera dużo kwasów owocowych i witaminę C, oprócz tego sporo w niej witaminy A i witaminy B, pektyn, terpenów (wpływających antymutagennie) i olejków eterycznych. działa wspomagająco na wątrobę i trzustkę, zresztą poleca się ją (w połączeniu z oliwą) do oczyszczania wątroby. Cytryna to owoc, który idealnie nadaje się do oczyszczania. Zawiera dużo kwasu askorbinowego, który wspomaga ten proces. Jest też najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Przygotowanie: weź pół szklanki wody przegotowanej (zimnej lub ciepłej) i dodaj pół filiżanki świeżo wyciśniętego soku z cytryn. Zawsze należy używać świeżej cytryny, a nigdy skoncentrowanego soku, ponieważ zawiera konserwanty.
Napój na bazie imbiru i kurkumy to skuteczny środek oczyszczający. Przygotowanie: Do dwóch szklanek gorącej, przegotowanej wody dodać po pół łyżeczki sproszkowanego imbiru i kurkumy. Całość gotować na wolnym ogniu przez następne 10 minut, dodać 1 łyżkę miodu i sok z połowy cytryny. Koniecznie pij taką herbatę gdy jest jeszcze ciepła.
Główkę kapusty myjemy i ćwiartujemy, po czym przepuszczamy ją przez sokowirówkę. Sok przelewamy do szczelnego naczynia i trzymamy w lodówce. Pijemy 2 szklanki dziennie przez tydzień. Sok z kapusty jest doskonały na detoks wątroby oraz jelita.
2 pory po umyciu przepuszczamy przez sokowirówkę. Następnie sok przelewamy do szczelnego naczynia i wstawiamy do lodówki. Pijemy 2 razy dziennie przez tydzień po 1/3 szklanki. Sok jest doskonały na detoks całego naszego organizmu.
Jabłka są bogate w antyoksydanty i błonnik, przez co niosą wiele korzyści dla zdrowia. Przygotowanie napoju oczyszczającego: weź 2 jabłka (usuń z nich pestki), 2 łodygi selera i 1 łyżeczkę soku z cytryny. Całość dokładnie zmiksuj i gotowe.
Ziołowa kuracja pomoże usprawnić czynności narządów uczestniczących w eliminowaniu toksycznych związków z organizmu. Zioła wspomagające i przyspieszające oczyszczenie powinny przyspieszać metabolizm organizmu, działać moczopędnie i napotnie, wpływać regenerująco na wątrobę, zwiększać produkcję i wydzielanie żółci, stymulować pracę przewodu pokarmowego. Zioła działające moczopędnie to: brzoza biała, fiołek trójbarwny, wiązówka błotną lub łopian większy. Mniszek lekarski, dziurawiec zwyczajny, kocanka piaskowa oraz cykoria działają żółciotwórczo i żółciopędnie. Karczoch wpłynie regenerująco na komórki wątroby i poprawi ich metabolizm. Tamaryndowiec (powidlik indyjski), suszone jabłka, śliwki oraz winogrona przyspieszą pracę przewodu pokarmowego. Morszczyn usprawni metabolizm całego organizmu.