9 sposobów na zwiększenie poziomu energii

Zima nas nie rozpieszcza - temperatura grubo poniżej zera, niskie ciśnienie i zazwyczaj brak słońca. Pomimo, że pogoda nie zachęca do działania, trzeba rano wstać i aktywnie spożytkować dzień. Skąd czerpać energię, jeśli czujemy, że jej zasoby kurczą się w zawrotnym tempie?
shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

1. Zjedz dobre śniadanie

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Stanowi paliwo, które daje energię do działania przez cały dzień, dlatego powinien składać się z dobrych węglowodanów, białek i tłuszczy. Dietetycy zalecają spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów, np. płatków górskich czy otrębów owsianych. Odradzają "pseudo" zdrowe i dietetyczne płatki typu fitness, które w rzeczywistości są słodzone i mocno kaloryczne.

Według badań przeprowadzonych przez American Heart Association, jednym z lepszych źródeł białka są jajka - zawierają bardzo dużo białka, znikomą ilość węglowodanów i stopniowo uwalniają energię w ciągu całego dnia.

 

Vitalia

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Stanowi paliwo, które daje energię do działania przez cały dzień, dlatego powinien składać się z dobrych węglowodanów, białek i tłuszczy. Dietetycy zalecają spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów, np. płatków górskich czy otrębów owsianych. Odradzają ?pseudo? zdrowe i dietetyczne płatki typu fitness, które w rzeczywistości są słodzone i mocno kaloryczne
Według badań przeprowadzonych przez American Heart Association, jednym z lepszych źródeł białka są jajka ? zawierają bardzo dużo białka i znikomą ilość węglowodanów oraz stopniowo uwalniają energię w ciągu całego dnia.
shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

2. Kawa i yerba mate

To, że kofeina pobudza i dodaje energii, dla nikogo nie będzie odkryciem. Zawarta w kawie kofeina znacząco zmniejsza zmęczenie i podnosi poziom energii w błyskawicznym tempie. Podobnie działa herbaciany napar znany jako yerba mate, który wytwarzany jest z naturalnych liści - zawiera bogatą ilość karotenu, magnezu, żelaza, wapnia, witaminy A, C, E oraz kompleks witaminy B.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

3. Ćwiczenia fizyczne

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych powinno znaleźć się w twoim tygodniowym planie co najmniej 3-4 razy. Najlepiej jednak, jeśli poświęcisz na nie codziennie około 15-20 minut. Ćwiczenia dotleniają organizm, poprawiają krążenie, a podczas ich wykonywania uwalniają się endorfiny - potocznie zwane hormonami szczęścia.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

4. Pij dużo wody

Woda jest główną siłą napędową dla organizmu, dlatego warto dbać o jego odpowiednie nawodnienie. Nawet najmniejszy niedobór wody może spowodować odczuwalny spadek energii wewnątrz komórek. Pij co najmniej 1,5 litra wody z dużą zawartością minerałów w ciągu dnia - nawet, jeśli nie czujesz silnego pragnienia.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

5. Zadbaj o prawidłową dietę

Jeśli zależy ci na utrzymaniu wysokiego poziomu energii przez cały dzień, powinnaś pamiętać o stabilnym poziomie cukru we krwi. Kobiety często popełniają błąd, ratując się w chwilach "słabości" (spadku energii) słodkim batonikiem. Gdy zjadasz słodycze, następuje gwałtowny wzrost poziomu cukru (tzw. kop energetyczny), a szybko po nim spadek, który powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi (natychmiastowo pogarszające samopoczucie). Jeśli zamiast cukrów prostych w postaci słodyczy dostarczysz do organizmu pełnoziarniste pokarmy, cukry będą stopniowo uwalniane do krwi przez wiele godzin. Eksperci polecają zatem takie pokarmy, jak brązowy ryż czy płatki owsiane, produkty bogate w błonnik, a także orzechy, pestki dyni, sezam, słonecznik i len, które świetnie się sprawdzają w regulowaniu poziomu cukru.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

6. Słuchaj pozytywnej muzyki

Badania przeprowadzone przez wielu naukowców oraz m.in. przez magazyn Athletic Insight potwierdzają, że słuchanie energetycznej muzyki jest skutecznym sposobem na podniesienie poziomu energii. Słuchanie muzyki stanowi zdrowy, tani i prosty sposób na walkę ze stresem i zmęczeniem.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

7. Świeże powietrze

Większość z nas pracuje w zamkniętych pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do świeżego powietrza. Jeśli nie możesz wietrzyć przestrzeni, w której pracujesz, pomyśl, by zaczerpnąć świeżego powietrza wychodząc na zewnątrz. Możesz również rozważyć powrót pieszo do domu (jeśli masz taką możliwość) lub przejście na dalszy przystanek autobusowy (a nie ten najbliższy). Odpowiednie dotlenienie organizmu ma znaczący wpływ na poziom naszej energii.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

8. Otoczenie

Wszystko, co cię otacza, ma wpływ na twoje samopoczucie. Zdarza się, że nie czujesz się dobrze, w miejscu w którym pracujesz? Sprawdź, czy jest w nim odpowiednie oświetlenie, czy masz wygodny fotel. A może potrzebujesz więcej ciszy lub przestrzeni? Czasem wystarczy zmienić jeden rozpraszający i drażniący element, by zyskać komfort pracy i poczuć przypływ energii.

shutterstock.com shutterstock.com kolaż kobieta.gazeta.pl

9. Wysypiaj się

Pamiętaj, że nawet najmocniejsza kawa nie zastąpi snu. Jeśli prowadzisz nieregularny tryb życia, wiecznie jesteś w biegu i nie dosypiasz, nigdy będziesz wypoczęta. Sen jest najlepszym sposobem na regenerację organizmu, dlatego staraj się spać co najmniej 7 godzin w ciągu doby. Podczas snu uwalnia się hormon wzrostu, odpowiedzialny m.in. za regenerację organizmu. Gdy śpimy zbyt krótko, zaburzamy jego wytwarzanie; brakuje czasu na regenerację. To dlatego tak ważne jest chodzenie spać o rozsądnej porze.

Więcej o: