Jak najszybciej uwolnij się od mitu, że produkty light możesz jeść o każdej porze i w każdych ilościach. Produkty light, które chwytliwą, marketingową nazwę zawdzięczają obniżonej wartości tłuszczu, zawierają bardzo często więcej cukru niż pełnotłuszczowy produkt. A jeśli nawet nie chodzi o cukier, to z pewnością są przepełnione sztucznymi słodzikami, barwnikami i aromatami. Light to pułapka, w którą wpadają osoby pragnące zrzucić kilka kilogramów. Nie daj się nabrać; zanim wybierzesz produkt typu light, porównaj go z normalnym produktem.
Suszone banany uważane są za dietetyczne, bo są przecież owocami. A owoce są zdrowe i mają naturalny cukier. To jednak nie odnosi się do suszonych bananów, które mają wysoką wartość energetyczną. Ich kaloryczność wynika z tego, że suszone owoce zawierają mniej wody (15 - 30%) niż świeże (ok. 90%). Ponadto są one smażone w oleju kokosowym.
Słyszysz sałatka i myślisz fit - a to nie zawsze idzie w parze. Sałata lub inne warzywa rzeczywiście stanowią niemal bezkaloryczną bazę do sałatki, ale dressing może być prawdziwą bombą kaloryczną. Sprawdzaj etykiety gotowych sosów, kupowanych w sklepach, a jeśli zamawiasz sałatkę w restauracji, zapytaj kelnera z czego zrobiony jest sos. Najlepiej zrezygnuj z wszelkich dressingów czosnkowych (najczęściej z dodatkiem majonezu) i śmietanowych, a w zamian dopraw sałatkę oliwą z oliwek lub octem balsamicznym.
Reklamy telewizyjne ukazują jogurt jako delikatną, wręcz dietetyczną przekąskę, pełną zdrowych i świeżych owoców. Do tego jogurt, według producenta, zawiera wiele cennych witamin i ma doskonały smak. Wydaje się, że coś tak zdrowego i lekkiego nie może być kaloryczne. A jednak! Pyszne jogurty zawierają dużo cukru, a owoce, które widzimy w spotach reklamowych, nie mają z prawdziwymi owocami nic wspólnego.
Wiele razy słyszałam, że sok grejpfrutowy uważany jest za "odchudzający". Nic bardziej mylnego! Owszem, na tle innych przetworzonych chemicznie soków (czyli takich, które kupujesz gotowe do spożycia w kartonie) ma najmniejszą ilość cukru, ale jego zawartość jest i tak dość wysoka. Najbardziej dietetycznym sokiem jest zdecydowanie sok pomidorowy. A jeśli masz ochotę na sok owocowy, to wybierz świeżo wyciskany z owoców - z naturalnymi cukrami i bez sztucznych polepszaczy smaku.
Orzechy zawierają dobre dla organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe i są bogate w białko, błonnik pokarmowy oraz wiele ważnych składników mineralnych. Niestety, w 80% składają się z tłuszczów i dlatego nie należy przesadzać z ich jedzeniem - choć są zdrowe, należą do bardzo kalorycznych przekąsek. Najlepsze pod względem wartości odżywczych są migdały - zawierają stosunkowo dużo białka. Podobnie pistacje - pod warunkiem, że nie są prażone i solone.