5 napojów, które wspomagają odchudzanie

Zastanawiasz się co pić, gdy jesteś na diecie? Oto propozycje, które pomogą utrzymać wymarzoną sylwetkę i przyspieszą spalanie tłuszczu.
shutterstock.com shutterstock.com shutterstock.com

1. Koktajle i soki owocowe

Dieta kosztuje nas wiele wyrzeczeń; z pewnych rzeczy musimy całkowicie zrezygnować, a niektóre znacznie ograniczyć. Dietetyczna selekcja może wywołać braki witamin i niektórych minerałów, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie uzupełnianie. Aby zapobiec niedoborom dietetycy polecają koktajle i soki przygotowywane na bazie owoców - najlepiej tych, które mają właściwości odchudzające, pobudzają organizm do spalania tłuszczu, wspomagają usuwanie toksyn z organizmu i ułatwiają trawienie.

Rada: Najlepiej jeśli samodzielnie przygotujesz koktajle, ponieważ gotowe soki w kartonie produkowane są z koncentratów, zawierają dużą dawkę cukru bądź substancji słodzących. Koktajle możesz wzbogacić o przyprawy wspomagające odchudzanie i trawienie, np. cynamon, imbir, możesz też dodać trochę błonnika.

Dieta kosztuje nas wiele wyrzeczeń; z pewnych rzeczy musimy całkowicie zrezygnować, a niektóre znacznie ograniczyć. Dietetyczna selekcja może wywołać braki witamin i niektórych minerałów, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie uzupełnianie. Aby zapobiec niedoborom dietetycy polecają koktajle i soki przygotowywane na bazie owoców ? najlepiej tych, które mają właściwości odchudzające, pobudzają organizm do spalania tłuszczu, wspomagają usuwanie toksyn z organizmu i ułatwiają trawienie (więcej na temat odchudzających owoców znajdziesz TUTAJ) .
Rada: Najlepiej jeśli samodzielnie przygotujesz koktajle, ponieważ gotowe soki w kartonie produkowane są z koncentratów, zawierają dużą dawkę cukru bądź substancji słodzących. Koktajle możesz wzbogacić o przyprawy wspomagające odchudzanie i trawienie, np. cynamon, imbir, możesz też dodać trochę błonnika.
shutterstock.com shutterstock.com shutterstock.com

2. Kawa

W dzisiejszych czasach kawę piją niemal wszyscy. Ten pobudzający napój przeżywa prawdziwy renesans. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nastała moda na kawę. Dlaczego tak lubimy espresso, americanę i latte? Chodzi oczywiście o smak, ale przede wszystkim lubimy energetyczne działanie zawartej w niej kofeiny. Kawa pobudza pracę serca i oddziałuje na układ nerwowy, korzystnie wpływa na metabolizm (przyspiesza go na ok. 6-8 godzin), co ułatwia odchudzanie. Warto jednak zachować umiar w piciu kawy - zbyt duża ilość kofeiny jest toksyczna dla organizmu.

shutterstock.com shutterstock.com shutterstock.com

3. Woda z cytryną

Picie wody podczas odchudzania jest zalecane przez wszystkich dietetyków - nieustannie podkreślają, że dzienna dawka wody powinna wynosić co najmniej 1,5 litra. Picie wody jest bardzo ważne; doskonale wpływa na cały organizm - jako składnik komórek i tkanek wewnątrz organizmu ułatwia transport składników odżywczych oraz ich trawienie. Pijąc wodę oczyszczamy organizm, pozbywamy się toksyn. Dietetycy zalecają mineralną wodę niegazowaną z dodatkiem magnezu, żelaza i wapnia, odradzają natomiast wody gazowane - powodujące wzdęcia - oraz smakowe ze sztucznymi substancjami słodzącymi polepszającymi smak. Dobrym rozwiązaniem jest picie wody z dodatkiem cytryny, ponieważ cytryna, oprócz tego, że jest bogata w witaminę C, pobudza metabolizm - hamując jednocześnie apetyt.

shutterstock.com shutterstock.com shutterstock.com

4. Herbata

Kolejnym napojem pomocnym podczas odchudzania jest oczywiście zielona herbata. Jest ona zdecydowanym sprzymierzeńcem osób walczących z nadwagą. Jak wpływa na organizm? Powoduje wydzielanie soków żołądkowych, co sprzyja trawieniu. Zielona herbata łagodzi uczucie przepełnionego żołądka i działa moczopędnie, a to z kolei przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Nie wolno zapominać również o innych prozdrowotnych właściwościach zielonej herbaty - jest źródłem wolnych rodników, przeciwdziałających wielu chorobom (np. miażdżycy).

Oprócz zielonej herbaty polecane są również wszelkie zioła i herbatki na bazie ziół. Korzystny wpływ na trawienie mają szczególnie napary z mięty, melisy oraz kopru włoskiego, likwidujące wzdęcia i ułatwiające trawienie.

Kolejnym napojem pomocnym podczas odchudzania jest oczywiście zielona herbata. Jest ona zdecydowanym sprzymierzeńcem osób walczących z nadwagą. Jak wpływa na organizm? Powoduje wydzielanie soków żołądkowych, co sprzyja trawieniu. Zielona herbata łagodzi uczucie przepełnionego żołądka i działa moczopędnie, a to z kolei przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Nie wolno zapominać również o innych prozdrowotnych właściwościach zielonej herbaty ? jest źródłem wolnych rodników, przeciwdziałających wielu chorobom (np. miażdżycy).
Oprócz zielonej herbaty polecane są również wszelkie zioła i herbatki na bazie ziół. Korzystny wpływ na trawienie mają szczególnie napary z  mięty, melisy oraz kopru włoskiego, likwidujące wzdęcia i ułatwiające trawienie.
shutterstock.com shutterstock.com shutterstock.com

5. Soki warzywne

Soki warzywne są alternatywą dla osób, które nie lubią bądź nie tolerują owoców. Warzywa są bogate w witaminy i minerały, a dzięki dużej ilości błonnika przyspieszają metabolizm oraz dają uczucie sytości - nawet na kilka godzin. Są zdrowe i oczyszczają organizm z toksyn i z nadwyżki soli, przy okazji regulują gospodarkę hormonalną. Szczególnie korzystne podczas odchudzania będą koktajle przygotowane na bazie takich warzyw, jak: kapusta, kalafior, brokuły, jarmuż czy ogórek.

Soki warzywne są alternatywą dla osób, które nie lubią bądź nie tolerują owoców. Warzywa są bogate w witaminy i minerały, a dzięki dużej ilości błonnika przyspieszają metabolizm oraz dają uczucie sytości - nawet na kilka godzin. Są zdrowe i oczyszczają organizm z toksyn i z nadwyżki soli, przy okazji regulują gospodarkę hormonalną. Szczególnie korzystne podczas odchudzania będą koktajle przygotowane na bazie takich warzyw, jak kapusta, kalafior, brokuły, jarmuż czy ogórek.
Więcej o: