9 skutecznych ćwiczeń na mięśnie brzucha [ZESTAWY NA 3 POZIOMY ZAAWANSOWANIA]

O idealnie wyrzeźbionym brzuchu marzy każda kobieta. Szczególnie, gdy zbliża się wiele okazji, aby się nim pochwalić. Już dziś zacznij przygotowania i pokaż swój kaloryfer w lato. Poznaj 9 skutecznych ćwiczeń na mięśnie brzucha!
kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl która z nas nie chciałaby pochwalić się płaskim i zarysowanym brzuszkiem?

Przeczytaj, zanim zaczniesz ćwiczyć

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!


Sezon na plażowanie i bluzki do pępka nadchodzi wielkimi krokami. Najwyższy czas pożegnać zimową "oponkę". Zaczynamy dietę i wprowadzamy dobre nawyki żywieniowe - nie zapominajmy, że żadne ćwiczenia nie przyniosą efektów, jeśli nie pozbędziemy się warstwy tkanki tłuszczowej, zakrywającej nasze mięśnie.

Druga rzecz to oczywiście trening - nie tylko spalający kalorie, ale również taki, który wymodeluje sylwetkę oraz wzmocni mięśnie, także te na brzuchu; która z nas nie chciałaby pochwalić się płaskim i zarysowanym brzuszkiem?

Poniżej prezentuję 9 skutecznych ćwiczeń na mięśnie brzucha, rekomendowanych przez trenera personalnego Roba Sulavera, CSCS, założyciela "Bandana Training". Instruktor wybrał 3 różne ćwiczenia, dzieląc je na poziomy zaawansowania. Możesz samodzielnie dopasować się do grupy początkującej, średniozaawansowanej lub mocno zaawansowanej.

Każde ćwiczenie wykonuj w seriach po kilkanaście powtórzeń. Zacznij od 8-12 powtórzeń, jeśli będzie zbyt łatwo przejdź na 12-16, a jeśli i to nie będzie wymagało od Ciebie żadnego wysiłku, przejdź do trudniejszych propozycji. Pamiętaj, że prawidłowe wykonanie ćwiczenia jest ważniejsze od ilości powtórzeń. Lepiej zrobić mniej, a poprawnie, dlatego przywiązuj dużą wagę do techniki. Dzięki temu będziesz mieć lepsze efekty i unikniesz ryzyka kontuzji.

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Pierwsze ćwiczenie dla początkujących - NOWOCZESNY ROWEREK

Ćwiczenie wykonuj utrzymując dolną część pleców przyciśniętą mocno do podłoża. Następnie połóż dłonie na głowie (w łokciach kąt prosty) i staraj się łokciem dotknąć przeciwległego kolana, jednocześnie nogami wykonując rowerek. Powtarzaj, zmieniając strony. Pamiętaj o regularnym oddychaniu.

Nowoczesny rowerekNowoczesny rowerek

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Drugie ćwiczenie dla początkujących - DESKA Z DOTYKANIEM RAMION

Rozpocznij ćwiczenie przyjmując pozycję deski, czyli opierając ciężar ciała na dłoniach i stopach, mając ręce proste w łokciach, a nogi w kolanach. Następnie lekko dotknij lewe ramię prawą ręką. Powróć do pozycji deski i wykonaj to samo z lewą ręką i prawym ramieniem. Staraj się trzymać stabilnie biodra i nie obracać się z boku na bok. Nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów, by nie stracić równowagi.

Deska z dotykaniem ramionDeska z dotykaniem ramion

mat.własne mat.własne mat.własne

Trzecie ćwiczenie dla początkujących - POZYCJA V

Siedząc na macie wyciągnij ręce przed siebie, dłonie mając skierowane wzdłuż ramion. Podnieś wyprostowane nogi do góry, tworząc pozycję przypominającą literę "V". Trzymaj ręce i nogi tak prosto, jak to możliwe, pamiętając o prostym kręgosłupie. Utrzymaj pozycję 30, 60 lub 90 sekund - w zależności od swoich możliwości.

Zobacz: Trening na kacu - ćwiczyć czy nie ćwiczyć? Przeczytaj porady ekspertów

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Pierwsze ćwiczenie dla średniozaawansowanych - DESKA + PION

To ćwiczenie również zacznij od pozycji deski, z tą tylko różnicą, że pod stopy podłóż ręcznik. Ćwiczenie wykonuj unosząc biodra do góry tak, by zbliżyć stopy jak najbliżej dłoni, zachowując przy tym proste w kolanach nogi. Wydaje się proste i nieskomplikowane? W rzeczywistości jest zupełnie inaczej - sami spróbujcie.

Deska+pionDeska+pion

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Drugie ćwiczenie dla średniozaawansowanych - RUCHOMA DESKA

Zacznij od pozycji deski w nieco zmienionej wersji - łokcie oprzyj o podłoże (polecam użyć maty, zwiniętego ręcznika lub poduszki, aby zamortyzować ból łokci) a stopy połóż na ręczniku. Twoje ciało powinno stanowić linię prostą od głowy do pięt. Ćwiczenie wykonuj przesuwając ciało do przodu, a najbardziej pracuj brzuchem.

Ruchoma deskaRuchoma deska

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Trzecie ćwiczenie dla średniozaawansowanych - WSPINACZKA

Wyobraź sobie, że jesteś na wspinaczce w górach. Utrzymując pozycję deski, prawą nogę staraj się położyć po zewnętrznej stronie prawej dłoni, następnie wróć do pozycji deski i powtórz to sami z lewą nogą, dotykając lewej dłoni. Nie wykrzywiaj i nie zginaj kręgosłupa, nie wstrzymuj oddechu i używaj również mięśni pośladków.

WspinaczkaWspinaczka

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Pierwsze ćwiczenie dla zaawansowanych - OBROTOWE SIT-UPS

Leżąc na macie, rozprostuj nogi, a ręce połóż za głową. Ręce i nogi trzymaj uniesione lekko nad podłogą. W tej pozycji wykonaj obrót w lewą lub prawą stronę, wróć do pozycji wyjściowej i zegnij ciało w literę "V" - przyciągając kolana do klatki piersiowej. Pamiętaj, by kolana i łokcie nie dotykały maty.

Obrotowe sit-upsObrotowe sit-ups

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Drugie ćwiczenie dla zaawansowanych - ŚCIĄGANIE KOLAN DO KLATKI PIERSIOWEJ

Zacznij od ułożenia ciała w pozycji deski z nogami ułożonymi na piłce. Utwórz linię prostą od głowy do pięt. Ćwiczenie wykonuj przyciągając kolana do klatki piersiowej, biodra unosząc do góry, przez cały czas trzymając stopy na piłce. Trzymaj ręce prosto, nie zginając łokci. Delikatnie rozłóż nogi, aby utrzymać lepszą kontrolę nad piłką.

Ściąganie kolan do klatki piersiowejŚciąganie kolan do klatki piersiowej

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Czwarte ćwiczenie dla zaawansowanych - DESKA Z UNOSZENIEM CIĘŻARKÓW

Połóż ręce na hantle bezpośrednio pod ramionami, układając ciało w pozycji deski. Przyciągaj naprzemiennie hantle do klatki piersiowej, cały czas utrzymując pozycję deski. Pamiętaj o prostym kręgosłupie i systematycznym oddychaniu. Nie uginaj kolan i nie obracaj ciała z boku na bok.

Deska z unoszeniem ciężarkówDeska z unoszeniem ciężarków

 

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!


Więcej o: